اتوماسیون صنعتی, اخبار فناوری, شبکه

محرکی برای پذیرش جهانی مفاهیم IIOT و Industry 4.0

محرکی برای پذیرش جهانی مفاهیم IIOT و Industry 4.0 , اینترنت اشاء

سامانه های کنترل مبتنی بر PC، نقطه ی تلاقی فرآیند همگرایی «فناوری اتوماسیون صنعتی» و «فناوری اطلاعات» (AT/IT) را تشکیل می دهند. همگرایی این دو فناوری به صاحبان کسب و کار در یافتن راهی جهت تبدیل داده ها به داده های مفید و عملیاتی برای تقویت تصمیم سازی و حفظ رقابت پذیری پیش گرفته اند، کمک شایانی می کند.

مدتی است که همه در مورد اینترنت اشیاء صنعتی (IIoT) و Industry 4.0 صحبت می کنند، اما برای باقی ماندن این موضوع در کانون توجهات دلایل بسیار خوبی وجود دارد. مفاهیم اصلی در پس مفهوم کارخانه ی هوشمند، در ایجاد ارتباط قوی و مدیریت حجم عظیم داده هایی که به طور روزانه در پلنت های تولیدی در سرتاسر جهان به منظور کسب بینشی ارزشمند برای بهینه سازی کسب و کار و فرآیندها وجود دارند، نهفته است.

صرف نظر از روش و چگونگی کار، لازم است که کسب و کار، شرکت ها را به منظور دستیابی به رشد مستمر، به روی آوردن به داده های بزرگ و ارتباطات متصل به ابر تشویق کند. بحث در مورد این موضوع برای مدت طولانی ادامه خواهد داشت. زیرا در این میان حوزه ای بزرگ از کسب و کار وجود دارد که می تواند از این امر تأثیر بسیار بگیرد. عملیات ساخت و تولید، حجم زیادی داده تولید می کند و یافتن راه هایی برای تبدیل این داده ها به یک فرم مفید و قابل پیگیری برای تجهیز تصمیم گیرندگان شرکت به اطلاعاتی که لازمه ی حفظ رقابت پذیری و نوآوری است، موضوعی بسیار مهم است.

با این حال، ذخیره سازی و انتقال این داده ها فقط نوک این کوه یخی دیجیتال است. سطوح بالایی از یکپارچه سازی با عملیات کارخانه، شرکت ها را قادر می سازد تا به درجه ی بالایی از دانش عملیاتی و همچنین تسهیل روش های پیشرفته برای ساده سازی و بهینه سازی فرآیندها دست یابند. مفاهیمی نظیر نگهداری پیشگویانه، کاهش زمان از کارافتادگی ماشین، و کنترل بهینه سازی راه حل کنترل ( کاهش زمان چرخه و یا کاهش بیشینه ی مصرف انرژی ) برای شرکت هایی که تا پیش از این اطلاعات کافی و مناسبی از وضعیت تولید نداشته اند افزایش بهره وری و کاهش هزینه های تولید را به ارمغان می آورند.

 

 

اگرچه پیاده سازی این مفاهیم را می توان با روش های مختلفی به دست آورد، اما سامانه های کنترل مبتنی بر PC، یک ابزار مؤثر برای ساختن این نوع قابلیت ها با تکیه بر استانداردها ارائه می دهند. علاوه بر این، سامانه های کنترل مبتنی بر PC در خط مقدم فناوری اتوماسیون و همگرایی با فناوری اطلاعات (AT / IT) قرار دارند.

این همگرایی تقریباً در همه جا در جهان اتوماسیون و کنترل اتفاق می افتد، اما این روند به مراتب با بیشترین سطح یکپارچه سازی در کنترل مبتنی بر PC توسعه یافته است. پایگاه داده های صنعتی متصل به ابر، فرآیندهای ساخت و تولید شیء گرا و اطلاعیه های سامانه های کنترل که به دستگاه های تلفن همراه منتقل می شوند، تنها برخی از موارد هیجان انگیز در افق شرکت های آینده نگر هستند.

اتصال و داده های بزرگ
IIoT و Industrie 4.0 نقش زیادی در اتصال دارند، اما داده هایی که از طریق این اتصال به دست می آیند، موارد ارزشمندی هستند. حصول داده های دقیق و کامل و همزمان و ذخیره سازی اطلاعات، پیش نیازهای تجزیه و تحلیل مؤثر تولید / توان عملیاتی و اصلاح خطاهای پردازش در ماشین آلات هستند. برای این منظور، نرم افزار اینترنت اشیاء (IoT) شامل توانایی ذخیره ی تمام داده های مربوط به فرآیند به یک شیوه ی همزمان و در فرمت داده ی استاندارد می باشد. این داده ها بسته به نیازهای شرکت می توانند به صورت محلی در کنترل کننده، در یک راه حل مبتنی بر ابر بر روی یک سرور در شبکه ی شرکت یا در یک ابر عمومی ذخیره شوند. این برنامه تصویر موقتی کامل از فرآیند تولید و داده های تولید را ارائه می دهد و اطلاعات پایه ای ایده آل را نه تنها برای کمک در صورت بروز خطا، بلکه همچنین برای قادرساختن تجزیه و تحلیل وضعیت جامع دستگاه، در میان دیگر توابع باارزش فراهم می کند.

فرآیند ثبت شده و داده های تولید را می توان به صورت آنلاین یا آفلاین تجزیه و تحلیل کرد و چرخه های ماشین را می توان برای میانگین مقادیر حداقل، حداکثر و دفعات چرخه مورد بررسی قرار داد. ویژگی هایی مانند تجزیه و تحلیل وضعیت آنلاین و آفلاین، نگهداری و تعمیر پیشگیرانه، شناسایی الگو، بهینه سازی ماشین و آرشیو داده های طولانی مدت، برای کمک به شرکت هایی طراحی شده اند که به دنبال هوش کسب و کار کامل هستند که ظریف ترین جزئیات عملیات آنها را پوشش می دهد.

یکی دیگر از ویژگی های جدید با انتقال داده های حیاتی به صورت نقطه به نقطه، حصول اطمینان از این که کارکنان مجاز صرف نظر از زمان یا مکان آنها در جهان می توانند به این داده ها دسترسی داشته باشند، سر و کار دارد. این ویژگی از پروتکل های استاندارد برای ارتباطات ابری مانند MQTT، AMQP و OPC- UA برای یکپارچه سازی دستگاه های هوشمند پشتیبانی می کند. گسترش کارهای کنترل معمولی از طریق برنامه های کاربردی مانند داده های بزرگ، تشخیص الگو، یا پایش وضعیت و توان در ابر، می تواند منجر به بهبود قابل توجهی در تولید، کارآمدی تجهیزات و زمان رسیدن محصولات جدید به بازار شود که دقیقاً با تقاضای به سرعت درحال تغییر مطابقت دارد.

از طریق استفاده از یک سامانه ی کنترل مبتنی بر PC و نرم افزار IIoT، ایجاد یک اتصال یکپارچه بین دستگاه های IoT و اینترنت خدمات تبدیل به یک موضوع ساده ی پیکربندی از طریق رابط کاربر گرافیکی نرم افزار (GUI) می شود. خدمات مربوطه را می توان به صورت مقرون به صرفه در سامانه های عمومی ابر یا در داخل شبکه های خصوصی و محلی میزبانی کرد. استفاده از این برنامه ها و خدمات در ترکیب با سامانه های پیشرفته ی مبتنی بر PC که از ارتباطات بومی این خدمات پشتیبانی می کنند، یک راه حل ارائه می دهد که به سرعت پیکربندی می شود و داده های پردازشی می توانند تجزیه و تحلیل شوند.

ارزش داده ها در هر عملیات تولیدی بسیار بالاست و توانایی الگوبندی این داده ها به منظور ساده سازی عملیات کارخانه، زمان عملیاتی را کاهش داده و کاهش هزینه ها به استاندارد طلایی امروز برای اقدامات پیشرفته تبدیل شده است. این واقعاً چیزی است که باید موضوع بحث انقلاب صنعتی 4 و اینترنت اشیاء صنعتی باشد.

کنترل مبتنی بر PC، در حال تبدیل شدن به سامانه ی واقعی برای شرکت هایی است که به دنبال ایجاد نتایج قابل اندازه گیری و قانع کننده ای از روند رو به توسعه کارخانه ی هوشمند هستند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *