اخبار کسب و کار

معاون امور تشکل­ های اتاق ایران.

معاون امور تشکل­های اتاق ایران: انجمن اتوماسیون صنعتی با شناخت محیط کسب و کار، در مسیر درستی گام برمی دارد.

به گزارش روابط عمومی انجمن، در روز یکشنبه مورخ 10/04/97 و از ساعت 15:30،

انجمن صنفی شرکت­های اتوماسیون صنعتی پیرو دعوت قبلی، میزبان جناب نادر سیف، معاون تشکلهای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بود. در ابتدای این جلسه که با حضور اعضای هیأت مدیره­ و نیز اعضای کمیته­ی توسعه­ی مناسبات و همکاری های مشترک انجمن برگزار گردید، جناب مهندس فرهادی، رییس هیأت مدیره­ی انجمن، ضمن عرض خیر مقدم به جناب سیف، از حضور ایشان در جلسه ابزار خرسندی و از تلاشهای معاونت تشکلهای اتاق ایران، که همواره به عنوان حامی و پشتیبان تشکلهای عضو اتاق در جهت رفع مشکلات تشکلها گام برمی دارند تقدیر کرد. پس از آن، سیف در صحبتهای ابتدایی خود، با بیان اینکه در حال حاضر، عضویت حدود 200 تشکل ملی و 240 تشکل استانی، در اتاق ایران ثبت شده است به حجم بالای فعالیت در عرصه­ی تشکلها و برگزاری جلسات متعدد با رؤسای کمیسیونهای اتاق ایران اشاره نمود.

در ادامه، جناب مهندس تیموری دبیر انجمن، به معرفی و تشریح اقدامات انجام شده و در دست اقدام انجمن، با توجه به اهداف و مأموریتهای تعیین شده ، در طول فعالیت 23 ساله­ی انجمن صنفی شرکت­های اتوماسیون صنعتی پرداخت .

در ادامه، رئیس انجمن صنفی شرکت­های اتوماسیون صنعتی ضمن تشریح اهمیت صنعت اتوماسیون و نقش آن در تمامی صنایع، به شرایط خاص کار انجمن اتوماسیون صنعتی به دلیل ایجاد ارتباط با دستگاههای اجرایی متعدد در کشور در جهت رفع مشکلات شرکتهای عضو این انجمن، با توجه به فعالیتشان در حوزه های مختلف، پرداخت و ابراز امیدواری کرد تا با کمک اتاق بازرگانی ایران، بتواند ارتباطات موثری با دستگاهها­ی اجرایی کشور، داشته باشد.

فرهادی ضمن تشریح گستره­ی زیرفعالیتهای اتوماسیون صنعتی، پیشنهاد نمود که از ثبت انجمنهایی که شرح فعالیت آنها زیر مجموعه های اتوماسیون صنعتی است، جلوگیری شود

فرهادی در ادامه گفت: «جهت جلوگیری از  ثبت انجمن­هایی که حوزه­ی فعالیت اعضای آنها زیرمجموعه ی اتوماسیون صنعتی است، انجمن اتوماسیون صنعتی با تشکیل کمیته های تخصصی تلاش کرده تا شرکتهای فعال در  بخش­های مختلف اتوماسیون بتوانند  با عضویت در این کمیته­ها موضوعات مبتلابه کسب و کار خود را پیگیری کنند.

رییس هیأت مدیره­ی انجمن اتوماسیون در ادامه­ی صحبتهای خود به چالشهای اعضا در دریافت کارت عضویت اتاق اشاره نمود و یکی از مطالبات انجمن از اتاق ایران را، برداشتن موانع  بر سر راه دریافت کارت­های بازرگانی دانست و اخذ مفاصا حساب از سازمان تأمین اجتماعی را در دریافت کارت بازرگانی را یکی از این معضلات شرکت­ها برشمرد.

فرهادی با اشاره به تعداد آراء هیأت نمایندگان اتاق ایران، درخواست کرد تا با ساماندهی دریافت کارت عضویت، شاهد مشارکت بیشتر شرکت­ها با توجه به ظرفیت­های موجود باشیم.

مهندس مهدی شهابی، عضو هیأت مدیره­ی انجمن و رییس کمیته­ی توسعه مناسبات انجمن در صحبتهای خود، درخواست کرد تا با ایجاد کانال ارتباطی، انجمن بتواند اعضایش را به صورت گروهی جهت دریافت کارت عضویت به اتاق ایران معرفی نماید. شهابی افزود: «با توجه به مأموریتهای کمیته­ی توسعه­ی مناسبات انجمن ، به تلاش انجمن در راستای بالابردن سطح تعاملات انجمن و اتاق ایران به عنوان پارلمان بخش خصوصی، تأکید کرد و به آمادگی انجمن و ظرفیتهای شرکت­های عضو، جهت حضور در کارگروه­های تخصصی اتاق ایران، با توجه به فراگیری اتوماسیون صنعتی در تمامی حوزه­های صنعتی اشاره کرد. شهابی  اضافه کرد: «یکی از اهدافی که در کمیته­ی توسعه­ی مناسبات انجمن با جدیت دنبال می شود، رایزنی با شرکت­های بزرگ خارجی و ارتباط با رایزنان بازرگانی در سفارتخانه های کشورهای هدف است که از اتاق ایران می خواهیم تا با ایجاد بستر این تعاملات، انجمن را در جهت رسیدن به این هدف یاری نماید.»

در ادامه­ی جلسه، فرهادی با اشاره به جلسه­ی اخیر هیأت نمایندگان اتاق ایران که با حضور جناب محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه برگزار گردید، با استناد به سخن ایشان مبنی بر نقش شرکتهای کوچک و متوسط در شرایط کنونی، به عنوان راهی در جهت گذار از اوضاع حاضر کشور، درخواست کرد تا اتاق ایران با برنامه ریزی و برگزاری جلسات بیشتر با حضور مسؤولان وزارت امور خارجه و تشکلها، بتواند راهکار مناسبی را در شرایط فعلی جهت کاهش آثار منفی شرایط حاکم بر اقتصاد کشور بر شرکتهای های­تک اتخاذ نماید. فرهادی بر لزوم تمرکز بر ایجاد روابط با کشورهای اتحادیه­ی اروپا از جمله آلمان، انگلیس و فرانسه تأکید کرد.

 در ادامه­ی این نشست، تیموری دبیر انجمن صنفی شرکت­های اتوماسیون صنعتی، پیشنهادی را مبنی بر تشکیل شورای هماهنگی دبیران انجمنهای عضو اتاق ایران، به منظور تبادل تجربیات و دستاوردها و فراهم شدن بستر لازم جهت ارتقاء سطح همکاری تشکل­های اتاق مطرح کرد. تیموری در بخش بعدی بیانات خود با تأکید بر نقش کمپین­های رسانه ای  در فرآیند اثرگذاری بخش خصوصی بر نهادهای حاکمیتی و لزوم هماهنگی بین نشریات متعلق به تشکلهای عضو اتاق در موفقیت کمپین­های رسانه­ای مشترک  پیشنهاد دیگری را تحت عنوان «شورای هماهنگی سردبیران نشریات تشکلهای عضو اتاق» ارایه کرد.

تیموری افزود: «انجمن صنفی شرکت­های اتوماسیون صنعتی آمادگی دارد به صلاحدید اتاق محترم ایران بخشی از مسؤولیت­های اجرایی تشکیل شورای هماهنگی دبیران و شورای هماهنگی سردبیران نشریات انجمنها، را بر عهده گیرد.»

 در ادامه، جناب آقای سیف، معاون امور تشکلهای اتاق ایران، ضمن ابراز خرسندی از حضور در این جلسه  با اشاره به مأموریت، چشم انداز و اهداف انجمن  بیان کرد که انجمن اتوماسیون صنعتی با شناخت محیط کسب و کار، در مسیر درستی گام برمی دارد. وی همچنین تشکیل کمیته­های عمومی و تخصصی را از نقاط مثبت انجمن برشمرد.

پرداختن به نظام ارزیابی تشکل­های عضو اتاق ایران و رتبه­ی اخذ شده توسط انجمن صنفی شرکت­های اتوماسیون صنعتی در این نظام رتبه بندی موضوع دیگری بود که سیف به آن اشاره کرد. وی اظهار داشت فرآیند رتبه بندی که با مشارکت حداکثری انجمنها و تشکلهای عضو اتاق صورت گرفت از اقدامات ارزشمندی بود که در زمان حضور ایشان در معاونت تشکلهای اتاق ایران، انجام شد. این امر با هدف شناساندن نقاط ضعف و قوت تشکلها، به دور از نگاه تفحص و کنکاش، انجام شد.

سیف با اشاره به حمایتهای مالی اتاق از تشکلهای عضو، افزود: «انتظار می رود تا تشکلها نحوه­ی هزینه کرد این کمکها را به اتاق ارایه نمایند تا میزان تأثیر آنها در روند توسعه و رشد تشکلها پایش شود. وی با اشاره به اهداف اتاق مبنی بر رفع موازی کاری های تشکلی در اجرای ماده ی 5 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و تلاش در جهت متمرکز کردن ثبت تشکل های اقتصادی صرفاً در اتاق، خاطر نشان کرد که اگر از نظر این انجمن، تشکلی با شرح فعالیت انجمن اتوماسیون صنعتی همپوشانی دارد، به اتاق اعلام شود تا از سوی معاونت تشکلها، تصمیم مناسبی در این زمینه اتخاذ گردد.

سیف پیرامون موضوع رایزنان بازرگانی نیز گفت: «در سال گذشته، طرحی از سوی اتاق ارایه شد با عنوان «یک تشکل، یک کشور» که در آن از وزارت امور خارجه خواسته بودیم تا با رایزنی با کشور هدفی که از سوی اکثریت تشکلهای اتاق اعلام می شود، بتوانیم سطح تعاملات تشکلها را با  دیگر کشورها گسترش دهیم که این موضوع تنها مورد استقبال 32 تشکل عضو اتاق قرارگرفت. اتاق ایران آمادگی دارد تا بستر همکاری با کشور یا شرکتی خاص در کشور هدف مورد نظر انجمن را  از طریق امور بین الملل اتاق ایران فراهم آورد.»

معاون امور تشکل های اتاق ایران، در صحبتهای خود به برگزاری همایش ملی تشکلها در مرداد ماه سال جاری که برای اولین بار برگزار خواهد شد اشاره و بر کیفیت این همایش با توجه به ارایه­ی مقاله های علمی و تخصصی و حضور جمعی از وزراء و مدیران عالی دولتی با موضوع محوری «نقش تشکلها در تحقق اقتصاد مقاومتی»، اشاره کرد.

ایشان با کلیدی و حیاتی خواندن نقش دبیران افزود: پیشنهادات مفیدی که مبنی بر تشکیل شورای دبیران انجمنها و سردبیران نشریات تشکلهای عضو اتاق ایران از سوی دبیر انجمن اتوماسیون صنعتی مطرح شد، می تواند بستر حرکت به سوی همصدایی را فراهم آمد و  «انجمن اتوماسیون صنعتی می تواند با رایزنی با انجمنهای دیگر در جهت تحقق مطالبات صنفی گام بردارد و اتاق ایران در تمامی زمینه ها آمادگی دارد تا همکاری های لازم را با انجمن داشته باشد.»

اعلام آمادگی و حمایت اتاق ایران در موضوعات آموزشی در سطوح مختلف، از دیگر نکاتی بود که سیف در صحبتهای خود به آن اشاره نمود. ایشان موضوع دریافت مفاصا حساب از سازمان تأمین اجتماعی در روند دریافت کارت عضویت اتاق را از مواردی دانست که در گذشته روال نبوده است و با توجه به اعتراض بسیار از تشکل­های عضو اتاق نسبت به این موضوع، از اعلام کرد که معاونت تشکل­های اتاق ایران چاره اندیشی جهت رفع این مشکل را در دستور کار خود دارد. سیف در بیانات خود به آمادگی اتاق ایران مبنی بر افزایش سطح تعامل با تشکلها در سطوح مختلف، اشاره و بر آماده بودن بستر تعامل با دولت از طریق دبیرخانه ی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی (ماده76)، تأکید کرد.

سیف به حضور رییس هیأت مدیره­ی انجمن اتوماسیون صنعتی در هیأت نمایندگان اتاق ایران اشاره و این مهم را فرصت مناسبی دانست تا انجمن از ظرفیت­های هیأت نمایندگان جهت پیگیری مطالبات بخش خصوصی استفاده نماید. ایشان به تخصیص میز تشکلها در هیأت نمایندگان اشاره کرد و با بیان پوشش رسانه ای جلسات هیأت نمایندگان، میز تشکلها را فرصت مناسبی برای شناساندن توانمندیهای انجمنها، از جمله انجمن اتوماسیون صنفی شرکت­های اتوماسیون صنعتی دانست.

ایشان در پایان صحبت های­­خود به موضوع بازنگری ارزیابی تشکلها در سال 97 نیز اشاره و با بیان اینکه انجمن اتوماسیون صنعتی در سال 96 حایز رتبه B شده است، با مطلوب خواندن این رتبه، آمادگی اتاق را در حمایت از پروژه هایی که منجر به ارتقاء رتبه انجمن اتوماسیون شود اعلام نمود. وی همچنین گفت: «امکان عضویت انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی در اتاق های مشترک می تواند در بالابردن سطح تعاملات انجمن با بازار دیگر کشورها کمک شایانی نماید.

در پایان این جلسه، فرهادی، رییس هیأت مدیره­ی انجمن صنفی شرکت­های اتوماسیون صنعتی ایران از حضور جناب سیف در جلسه تقدیر و ابزار امیدواری کرد که با اجرایی شدن توصیه­های جناب آقای سیف شاهد رشد بیش از پیش انجمن باشیم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *