کسب و کار, مصاحبه و گزارش

ششمین کنفرانس بین المللی مهندسی کنترل، ابزاردقیق و اتوماسیون

ششمین کنفرانس بین المللی مهندسی کنترل، ابزاردقیق و اتوماسیون

دانشگاه کردستان، ۸ و ۹ آبان ۱۳۹۸

براساس یک سنت پسندیده هر دوسال یک بار شاهد رویداد بزرگ علمی «کنفرانس مهندسی کنترل، ابزاردقیق و اتوماسیون» در یکی از دانشگاه های کشور هستیم. این کنفرانس ها که نخستین آن از سال ۱۳۸۹ در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، با همکاری انجمن علمی مهندسان کنترل و ابزاردقیق ایران و یکی از دانشگاه های کشور به عنوان مجری برگزار می شود.

نکته جالب اولین کنفرانس، حضور فعال زنده یاد پرفسور کارو لوکس و سخنرانی وی در مراسم افتتاحیه می باشد. از نکات قابل بیان این که سیاست کلی انجمن مهندسان کنترل و ابزاردقیق ایران مبنی بر این هست که ترجیحاً این رویداد در یکی از دانشگاه های خارج از تهران رقم بخورد تا بتوان از پتانسیل و علاقه وافر این دانشگاه ها بهره برد.

از این رو، از شش کنفرانس برگزار شده، تنها دو کنفرانس در تهران و چهار کنفرانس دیگر در شهرستان ها برگزار شده است. نکته دیگر، از این پس کنفرانس مزبور به جای دو سال یک بار، به صورت سالانه برگزار می شود و این تصمیم هیأت مدیره انجمن به دلیل تعدد دانشگاه های متقاضی می باشد.

هم اکنون محل و تاریخ برگزاری کنفرانس هفتم دانشگاه تبریز، روزهای چهاردهم و پانزدهم آبان ۱۳۹۹ تعیین و سه دانشگاه نیز در صف متقاضیان قرار دارند.

 

سخنرانی جناب آقای دکتر علی خاکی صدیق، معاونت محترم آموزش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
در مراسم افتتاحیه کنفرانس

اما کنفرانس ششم در فضایی علمی و با پوشش زیبای رسمی و محلی عوامل اجرایی (به عنوان جلوه های ویژه)، برگزار شد. از جمله نقاط بارز این رویداد، تأکید بر رعایت وقت مطابق با برنامه بود. برخورد دوستانه اساتید جوان و پرتلاش دانشگاه و حضور اعضای کمیته دانشجویی با لباس رسمی و محلی، نیز از نقاط بارزی بود که خود سبب خلق جوی دوستانه و فضایی دلپذیر می شد.

 

مجری کنفرانس، با لباس زیبای محلی

این کنفرانس دو مهمان خارجی حضوری و یک مهمان خارجی از طریق ویدئو کنفرانس داشت که هم جنبه بین المللی بودن کنفرانس را تقویت می کرد و هم بار علمی برنامه ها و سخنرانی ها را افزایش می داد. پرفسور « فرانک آلگوور » رییس فدراسیون بین المللی کنترل اتوماسیون (IFAC)، معاون بنیاد تحقیقات آلمان (DFG) و استاد مهندسی مکانیک در دانشگاه اشتوتگارت آلمان و پروفسور « لئون ارباس » استاد دانشگاه درسدن آلمان دو مهمان حضوری کنفرانس بودند.

 

سخنرانی پروفسور فرانک آلگوور در مراسم افتتاحیه

 

سخنرانی دکتر صادقی، رییس دانشگاه کردستان در مراسم افتتاحیه

 

سخنرانی دکتر حسن بیورانی، در مراسم افتتاحیه
و خوش آمدگویی به سه زبان زنده دنیا (فارسی، کردی و انگلیسی)

برنامه های کنفرانس که طی دو روز انجام شد، شامل ارایه مقالات، پوستر، کارگاه های علمی/ کاربردی و سخنرانی های علمی (به ویژه سخنرانی پرفسور «فلورین دورفلر» به صورت ویدئو کنفرانس) می شد. صبح روز اول به طور کامل شامل برنامه های افتتاحیه بود، عصر روز اول نیز شامل کارگاه و پوستر بود. پایان شب اول و بعد از شام نیز به عنوان تنوع، مراسم موسیقی سنتی کردی به زیبایی هر چه تمام تر برگزار شد.

 

مراسم موسیقی سنتی

 

اشتیاق شرکت کنندگان در گرفتن عکس یادگاری با اعضای کمیته دانشجویی ملبس به لباس رسمی و کردی

در مراسم اختتامیه دبیر انجمن مهندسان کنترل و ابزاردقیق ایران ضمن خوشامد گویی به شرکت کنندگان از زحمات بی دریغ دانشگاه کردستان به ویژه آقای دکتر صادقی (رییس دانشگاه) و چهار تن از دست اندرکاران برگزاری (جناب دکتر بیورانی، جناب دکتر قباد شفیعی، جناب دکتر غلامی و جناب دکتر باتمانی) و کمیته دانشجویی تشکر و قدردانی نمود. در پایان نیز در مورد تاریخ و محل برگزاری کنفرانس هفتم اطلاع رسانی شد.

در حاشیه این رویداد بزرگ علمی، نشست های دوستانه و دورهمی هایی نیز برگزار شد. از جمله نشست بزرگ هم اندیشی اساتید رشته مهندسی کنترل با حضور جناب پرفسور علی خاکی صدیق (معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) بود که با رهنمودهایی برای اساتید دانشگاه ها جهت هماهنگ شدن محتوای آموزشی همراه بود. در ضمن، مقرر گردید که این نشست های هم اندیشی در آینده نیز به صورت مجازی و با استفاده از سازوکارهای انجمن مهندسان کنترل و ابزاردقیق ایران برگزار گردد.

از نقاط بارز حواشی کنفرانس، اشتیاق اساتید و دانشجویان در برقراری ارتباط با مهمانان خارجی و به ویژه پرفسور الگوور بود. بنابراین در همان محل کنفرانس اطلاع رسانی شد که ساعت ۱۵ تا ۱۷ روز شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ نشست دوستانه ای با حضور مهمانان خارجی و اساتید و دانشجویان مقطع دکتری در محل سالن آمفی تئاتر ساختمان جدید دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شود.

نشست دوستانه ی پرفسور الگوور و پرفسور ارباس با اساتید و دانشجویان مقطع دکتری

نشست یاد شده با کمی تأخیر (به دلیل وضعیت ترافیک تهران) در محل مورد نظر آغاز شد. در آغاز مجریان نشست (جناب دکتر سید علی اکبر صفوی از دانشگاه شیراز و جناب دکتر بهزاد مشیری از دانشگاه تهران) نسبت به معرفی مهمانان خارجی اقدام نموده و موضوع بحث نحوه اخذ موافقت از دانشگاه های آلمان برای گذراندن فرصت های مطالعاتی و نحوه ی اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان در مقاطع دکتری و فوق دکتری به صورت بورسیه ی تحصیلی اعلام شد.

در پایان، مهمانان خارجی از آزمایشگاه نقشه برداری مغز دانشکده فنی و آزمایشگاه سامانه های نهفته ی بی درنگ اتکاپذیر نیز بازدید به عمل آوردند.

 


نشست هم اندیشی در دانشگاه تهران

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *