کسب و کار

از سری داستان­های تکراری ما

ماهنامه صنعتی هوشمند , صنعت هوشمند , ماهنامه

از سری داستان­های تکراری ما

قسمت اول: بحران ارزی و توصیه­ی راهبردی

یکی از داستان­های تکراری ما که طی سه دهه ی گذشته با فواصل چندساله شاهد وقوع آن بوده ایم، «مسأله­ی بحران ارزی» است. داستان از این قرار است که در دوره ی چهار ساله­ نخست فعالیت هر رییس جمهور، یکی از افتخارات وی، البته در بخش پوپولیستی و عوام پسند، «ثبات نسبی قیمت ارز»  است؛ این افتخار بزرگ معمولاً در طول چهار سال اول همچنان برقرار و معتبر است و برای انتخابات دور بعدی نیز به عنوان یکی از امتیازات و دستاوردهای بزرگ (!!!) دولت مطرح می شود به گونه ای که گویی پایین نگهداشتن غیرواقعی قیمت ارز آن به هم به بهای افزایش بی رویه ی واردات و به تبع آن تمایل به خرید کالاهای خارجی و بی رمق تر شدن تولید داخلی، افتخار بزرگی است که همگان باید در برابر آن سر تعظیم فرود آورند؛ جالب اینجاست که گاهی خودشیفتگی به جایی می­رسد که برخی مدیران عالی داعیه­ی مدیریت جهانی نیز سر می دهند. داستان به آرامی و با همین منوال پیش می رود و در آغاز دوره­ی دوم ریاست جمهوری نیز این ثبات ادامه می یابد تا این که دو سه سالی مانده به پایان دوره­ی 8 ساله ی ریاست جمهوری، به یکباره دشمن از راه می رسد و با ایجاد جنگ اقتصادی، جو روانی و اخیراً با بهره­گیری از ابزارهای شیطانی همچون شبکه های اجتماعی باعث رشد چند صد درصدی قیمت ارز، البته از نوع حبابی (!!!) می شود؛ حبابی که تجربه نشان داده جنس آن گویی از بتن مسلح است و بعد از گذشت مدت کوتاهی که از ایجاد این حباب می­گذرد توپ هم داغونش نمی کند. در این مرحله دولتمردان وارد صحنه می­شوند و به منظور ناکام گذاشتن نقشه­های شوم دشمن با چند دستور و دستورالعمل و بگیر و ببند و دستگیری چند تن از عوامل بی ثبات کننده­ی بازار، تمامی مساعی خود را در راه اداره­ی اصولی و علمی (!!!) اقتصاد کشور بکار می گیرند. ولی متأسفانه باز تجربه نشان داده که زمان بازدهی این اقدامات بیش از زمان باقی مانده از عمر دولتِ بر سر کار است و در نهایت ارز با این قمیت جدید تقدیم دولت بعدی می­شود و صد البته عقل سلیم (!!!) حکم می کند که دولت جدید هم همان مسیر دولت گذشته را که البته به خوبی جواب داده، طی کند و این گونه است که این چرخه ادامه داشته و به تبع آن شاهد بهبود مستمر (!!!) فضای کسب و کار هستیم.

اما بخش خصوصی و ذیل آن شرکت های اتوماسیون صنعتی که اغلب ایشان در زمره­ی بنگاه های کوچک و متوسط قرار می گیرند باید در مواجهه با این چرخه­ی تکراری چه رویه­ای را در پیش گیرند؟

  • آیا باید هر بار پس از وقوع این اتفاق تکراری، خود را در باتلاق قراردادهایی بیابند که با قیمت ارز آ منعقد شده و تعهدات آن باید با قیمت ارز آ3 به انجام برسد؟
  • آیا مدیران شرکت­های اتوماسیونی باید دوباره و چندباره با بروز چنین اتفاقاتی در فضای کسب و کار دچار بحران و سردرگمی شوند و آینده­ی خود، کارکنان و کسب و کارشان را به دست قضا و قدر بسپارند؟
  • آیا باید راه مذاکره ی اورژانسی با نمایندگان کارفرما را به منظور برانگیختن حس ترحم ایشان در پیش گیرند، باشد که از مواضع مستکبرانه­ی خود قدری عدول کنند و بخشی از ضرر و زیان ناشی از افزایش قیمت ارز را بپذیرند؟
  • آیا باید در صندوقچه­ی بخش­نامه­ها و دستورالعمل­های دولتی و وزارتی به دنبال موارد مرتبط با موضوع تعدیل بگردند تا شاید بتوانند با توسل بر آنها کارفرماهای غالباً دولتی را مجبور به پذیرش حداقل سهمی از ضرر و زیان ناشی از افزایش قیمت ارز کنند؟
  • یا نه، راه­های دیگری نیز وجود دارد که با توسل بر آنها می­توان علاجی کارآمد را برای این بحران و بحران­های مشابه اندیشید؟

به طور حتم همفکری، هم افزایی و تشریک مساعی میان فعالان هر صنف و در یک کلام فعالیت تشکلی می­تواند ضامن غلبه بر مشکلات مشترک و برون رفت بسلامت فعالان اقتصادی از بحران­هایی باشد که پیش بینی آنها با تکیه بر تجربیات گذشته چندان مقوله­ی مشکلی نیست و انجمن­ها محملی برای تحقق این مهم هستند.

یکی از کارکردهای اصولی تشکل­های اقتصادی ایجاد بستر لازم به منظور ایجاد همفکری و هماهنگی ساختاری میان فعالان یک صنف است و لازم است از پنانسیل بی حد و حصر ناشی از این هم افزایی از طریق حضور در تشکل­های حرفه­ای بهره گرفت.

انجمن صنفی شرکت­های اتوماسیون صنعتی، حسب وظیفه­ی ذاتی خود، از طریق تمامی کانال­های قانونی و نیز تشریک مساعی با سایر تشکل­ها و همچنین نهادهایی همچون اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی و شورای هماهنگی تشکل­های مهندسی، صنفی و حرفه­ای کشور همواره تلاش کرده که با ایجاد صدایی واحد، مشکلات بخش خصوصی به ویژه شرکت­های اتوماسیون صنعتی را به گوش مقامات و مسؤولان برساند؛ هرچند به نظر می­رسد موفقیت در این امر خطیر به دلیل سنگینی گوش برخی مسؤولان مربوطه با چالش­های جدی مواجه است.

سردبیر

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *