رباتیک, کسب و کار, مدیریت

پیام روشن و قاطع COVID 19 به صنعت

کرونا , اتوماسیون صنعتی , رباتیک صنعتی , انقلاب رباتیک چین , اقتصاد چین COVID-19 , Industrial Automation , Industrial Robotics , China’s robot revolution , China economy

پیام روشن و قاطع COVID 19 به صنعت:
استفاده از اتوماسیون صنعتی یک الزام است

بخش دوم
شتاب چینی هادر بکارگیری بیشتر ربات ها در بحبوحه شیوع کرونا
(این مطلب 2 مارس 2020 توسط cnbc.com منتشر شده است)

بازگشت به کار

اگرچه بیش از 100 میلیون کارگر چینی که در کارخانجات تولید خودرو، تجهیزات الکترونیک، لوازم خانگی، گوشی های هوشمند و غیره در چین مشغول به کار هستند رفته رفته و پس از فروکش کردن بحران کرونا به محل کار خود باز خواهند گشت اما شیوع covid 19 یک پیام قطعی و روشن برای صنعت داشت:

«استفاده از فناوری های اتوماسیون صنعتی و رباتیک یک الزام است.»

رباتیک از یک سو موجب کاهش وابستگی نیروی کار شده و از سوی دیگر بهره وری را ارتقاء می بخشد و از همه مهمتر مانع از توقف های ناخواسته مجدد در آینده می گردد.
بیماری COVID-19 بیش از 87 هزار نفر را در سرتاسر جهان آلوده کرده است و حدود 91 درصد این آلودگی مربوط به کشور چین بوده است. تلفات این بیماری براساس آخرین آمارهای منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی از 3000 نفر فراتر رفته است. [1]
Rosemary Coates مدیر اجرایی Reshoring Institute در Silicon Valley عقیده دارد که ویروس کرونا برای مدیران زنجیره تأمین و مدیران ریسک چه در چین چه در ایالات متحده یک زنگ بیدارباش بوده است. او برای تأیید حرف خود به این اشاره می کند که چگونه سازندگان تجهیزات کشاورزی و ساختمانی در حال تشکیل تیم های بحران برای پرداختن به معضل کمبود محصول هستند.
راه اصولی حفظ تداوم جریان تولید در آن دسته از کارخانجات چینی که با فروکش کردن بحران بازگشایی شده اند می تواند استفاده از فناوری های اتوماسیون صنعتی از جمله رباتیک برای کاهش وابستگی تولید به نیروی کار باشد. Coates می گوید چینی ها در سال گذشته بیش از تمام دنیا ربات صنعتی خریده اند و حالا وقت آن رسیده که آنها را به کار بگیرند.
طی چند سال گذشته دومین اقتصاد بزرگ جهان، دستخوش انقلابی به نام انقلاب رباتیک شده است. اما حالا انگیزه برای اتکا به اتوماسیون برای حفظ جایگاه اقتصادی این کشور از هر زمان دیگری بیشتر است. چین به بزرگترین بازار رباتیک صنعتی جهان مبدل شده است که بالاترین نرخ رشد را نیز داراست. براساس اعلام فدراسیون بین المللی رباتیک که در فرانکفورت آلمان مستقر است بازار رباتیک صنعتی چین در سال 2019 با یک جهش 21 درصدی به 5/4 میلیارد دلار رسید. این در حالی است که حجم بازار جهانی در این رابطه 16/5 میلیون دلار است.

انقلاب رباتیک چین

بیش از 800 سازنده ربات در چین فعالیت دارند که از این میان می توان به شرکت های SIASUN و DJI Innovations به عنوان بازیگران اصلی این عرصه اشاره نمود. توسعه رباتیک یکی از بخش های اصلی برنامه جاه طلبانه 2025 Made in China است که هدف اصلی آن ارتقاء فناوری های ساخت و تولید ملی در این کشور است.
تا سال 2021 صنعت ربات سازی چین طبق برنامه های تدوین شده برای این صنعت، 45% فروش ربات های صنعتی در سرتاسر جهان را به خود اختصاص خواهد داد. گفتنی است این سهم در سال 2019 معادل 39% بوده است. براساس تخمین های صورت گرفته توسط Robotics Group در گذشته چین، با در اختیار داشتن 97 ربات به ازای هر 10 هزار کارگر در بخش ساخت و تولید، در رتبه بندی میزان استفاده از نیروی کار رباتیک پشت سر دیگر کشورها قرار داشته است این میزان در ایالات متحده 2 برابر و در کره 7 برابر چین بوده است.
Emil Hauch Jensen معاون فروش شرکت Mobile Industrial Robots در شانگهای بر این باور است که شیوع ویروس COVID-19 اهمیت گسترش اتوماسیون صنعتی و رباتیک در صنایع چین را به شدت افزایش داد. گواه او برای این ادعا دریافت ده ها سفارش جدید طی روزهای گذشته است. ربات های خودمختار [2] ساخت این شرکت که قادرند پالت ها و بارهای سنگین را در سالن های تولید و انبارها جابجا کنند به صورت گسترده در صنایع عظیمی چون Ford، Airbus، Flex، Honeywell و DHL در حال استفاده شدن هستند.
کرونا , اتوماسیون صنعتی , رباتیک صنعتی , انقلاب رباتیک چین , اقتصاد چین COVID-19 , Industrial Automation , Industrial Robotics , China’s robot revolution , China economy
Jensen مزیت بکارگیری ربات ها را چنین تشریح می کند که یک ربات با قیمت 43 تا 72 هزار دلار می تواند بیست و چهار ساعت در شبانه روز کار کند و این یعنی کار کردن به جای سه کارگر.
با افزایش سالانه 20 درصدی دستمزدها در چین طی چند سال گذشته، Bill Edwards مالک و مدیرعامل Edwards Global Services که یک مشاور کسب و کار و همکار شرکت Irvine در چین است پیش بینی می کند که یک فشار اجتناب ناپذیر در زمینه توسعه رباتیک پدید خواهد آمد. او عقیده دارد که دستمزدها در چین دیگر پایین نیست.

ادامه دارد

[1] تا زمان انتشار این مقاله در 2 مارس 2020

[2] autonomous

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *