آموزشی

امنیت سایبری سیستم ­های اتوماسیون صنعتی

از ابتدای بروز پدیده ­ای به نام حملات سایبری، سامانه ­های کنترل صنعتی (ICS) همواره به عنوان یکی از مهم­ ترین اهداف این حملات، مد نظر مهاجمان بوده اند. از آنجایی که امروزه سامانه ­های کنترل صنعتی نقش بسیار راهبردی و مهمی را در کنترل و پایش فرآیندهای جاری در صنایع زیرساختی حیاتی همچون تولید و توزیع انرژی، آب، حمل و نقل، ساخت و تولید و خدمات زیرساختی برعهده دارند حفظ و صیانت از این سامانه­ ها در برابر هرگونه تهاجم سایبری نزد نهادهای حاکمیتی و سرمایه گذاران بخش خصوصی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار گردیده است.

از سوی دیگر گسترش اینترنت به بخش صنعت و توسعه کاربردهای صنعتی اینترنت که در قالب IoT و انقلاب صنعتی چهارم (Industry 4.0) متبلور شده، اتصال مستقیم یا غیرمستقیم ICS ها به شبکه جهانی اینترنت را در بسیار موارد به امری گریز ناپذیر مبدل ساخته و این خود منجر به آسیب پذیری بیشتر سامانه ­های کنترل صنعتی در برابر حملات و تهاجمات سایبری شده است.

نظر به اهمیت این موضوع، انجمن صنفی شرکت ­های اتوماسیون صنعتی به عنوان یکی از وظایف ذاتی خود مبنی بر اطلاع­ رسانی و افزایش سطح آگاهی جامعه متخصص کشور پیرامون موضوعات مرتبط به اتوماسیون صنعتی، وبیناری را با عنوان «امنیت سایبری سیستم ­های اتوماسیون صنعتی» توسط آقای دکتر نادر ایرانپور رییس کمیته تخصصی امنیت سایبری انجمن در تاریخ 27 مهر ماه به صورت آنلاین برگزار نمود.

در این وبینار موضوعات همچون تعریف سامانه های ICS و امنیت سایبری، الزامات امنیت سایبری صنعتی ملی، ایمنی و امنیت سایبری، مدل بومی تأمین و مدیریت امنیت سایبری، مقاوم سازی امنیتی و امنیت در اینترنت اشیاء (IoT) مطرح گردید. علاقمندان به این وبینار می­ توانند فایل ویدیویی این وبینار را در اینجا مشاهده کنند.

 

برای دانلود ویدیو از لینک زیر استفاده کنید

دانلود ویدیو

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *