اتوماسیون صنعتی, شبکه

اینترنت اشیاء (IoT) – بخش نهم

تعریف اینترنت اشیاء , IoT connected devices , اینترنت اشیاء , اینترنت صنعتی اشیاء , کاربرد اینترنت اشیا , iiot

اینترنت اشیاء صنعتی (IIoT)

اینترنت اشیاء، اینترنت همه چیز، اینترنت اشیاء مصرفی، و اصطلاحات بسیاری که گیج کننده هستند.

ارزش و کاربردهای با اهمیتی در اصطلاح اینترنت اشیاء صنعتی یا IIoT یافت می شوند. حقیقتاً یکی از اصلی ترین دلایلی که ما شروع به صحبت در مورد اینترنت اشیاء صنعتی کردیم، تمایز دادن آن از دیدگاه عام نسبت به اینترنت اشیاء است که در سال های اخیر به طور فزاینده ای مورد استفاده قرار می گیرد: اینترنت اشیاء مصرفی یا کاربردهای الکترونیکی مصرفی مانند پوشیدنی ها در یک بستر متصل یا کاربردهای خانگی هوشمند.

تعریف اینترنت اشیاء , IoT connected devices , اینترنت اشیاء , اینترنت صنعتی اشیاء , کاربرد اینترنت اشیا , iiot

تعریف صنعتی اینترنت اشیاء

اینترنت صنعتی اشیاء توسط کنسرسیوم اینترنت صنعتی چنین تعریف می­ شود: ماشین آلات، رایانه ها و افرادی که قادر به عملیات هوشمند صنعتی با استفاده از تجزیه و تحلیل داده های پیشرفته برای نتایج تجاری تحول آمیز هستند،

چه صنایعی تحت پوشش قرار گرفته است؟ نگاه برخی افراد عمدتاً به صنایع سنگین مانند تولید، نفت و گاز، حمل و نقل است. همچنین برخی دیگر کاربردهای سبکتر همچون شهر هوشمند یا کشاورزی هوشمند را در نظر می گیرند. بعضی اوقات نیز کاربری های ریزتری وجود دارد زیرا قطعاً در شهرهای هوشمند نیز می توانید برنامه های بسیار ساده ای داشته باشید.

آنچه در اینترنت اشیاء صنعتی یا IIoT بسیار مهم است اصطلاحاً یکپارچه سازی جهانی IT (فناوری اطلاعات) و OT (فناوری عملیاتی) است.

در حال حاضر، IIoT مهم ترین بخش در اینترنت اشیاء است، بسیار بیشتر از برنامه های مصرفی عادی.

موارد استفاده، مزایا و چالش های اینترنت اشیاء صنعتی

اینترنت اشیاء صنعتی با صنعت نسل 4.0 مرتبط است: تمام کاربری های اینترنت اشیاء در صنعت نسل 4.0 اشکالی از IIoT هستند اما همه موارد استفاده IIoT در مورد صنایع نیستند که به عنوان صنعت نسل 4.0 طبقه بندی می شوند.

موارد استفاده معمول از اینترنت اشیاء صنعتی شامل نورپردازی هوشمند و مدیریت ترافیک هوشمند در شهرهای هوشمند، برنامه های دستگاه

های هوشمند، برنامه های کنترل صنعتی، موارد استفاده پایه ای در کارخانه، نظارت بر شرایط، موارد استفاده در کشاورزی، کاربردهای شبکه هوشمند توزیع نیرو و کاربردهای پالایشگاه نفت است.

بنابراین، حتی اگر این اصطلاح به اندازه اینترنت اشیاء یک اصطلاح فراگیر نباشد، باز هم بسیاری از کاربردهای بالقوه موارد استفاده را پوشش می دهد.

تعریف اینترنت اشیاء , IoT connected devices , اینترنت اشیاء , اینترنت صنعتی اشیاء , کاربرد اینترنت اشیا , iiot

 مزایایIIoT  – محورهای اینترنت اشیاء صنعتی

بسیاری از سازمان ها کاربردهای IIoT را بررسی می کنند و بسیاری از آنها قبلاً شروع به کار کرده اند، مشخصاً در بازارهای در حال حرکت مانند تولید یا نفت و گاز. اما دیگران هنوز منتظر یا بلاتکلیف هستند.

براساس تحقیقات IDG در سال 2016، 70 درصد سازمان ها همچنان که اینفوگرافیک زیر نشان می دهد هنوز در مرحله «بررسی»، «بحث های اولیه» یا «مرحله برنامه ریزی» هستند.

و این علیرغم وجود فرصت های فراوان، در زمره ارتباط با تداوم، بازده و کاهش هزینه مشاغل و غیره می باشد.

تعریف اینترنت اشیاء , IoT connected devices , اینترنت اشیاء , اینترنت صنعتی اشیاء , کاربرد اینترنت اشیا

اینترنت صنعتی اشیاء – موانع و فرصت های IIoT برطبق تحیلیل  Visual Capitalist

اما چالش های بسیاری نیز وجود دارد، حداقل در رابطه با داده های صنعتی.

فرصت ها و تفاوت ها در IIoT

مهم است بدانید که اینترنت اشیاءء صنعتی صرفاً صرفه جویی در هزینه و بهینه سازی کارآیی نیست. شرکت ها همچنین امکان تحقق تحولات مهم را دارند و به لطف IIoT می توانند فرصتهای جدیدی پیدا کنند.

کسانی که می توانند بر چالش ها غلبه کنند، مزایای فراتر از بدیهیات را درک می کنند و قادر به رویارویی با داده های صنعتی هستند، فرصت های طلایی برای ابتکارات، ایجاد مزایای رقابتی و حتی مدل های تجاری کاملاً جدید در صنعت نسل 4.0 را دارند.

در زیر توضیح اینترنت اشیاء صنعتی و همچنین تفاوت IIoT با سایر برنامه های اینترنت اشیاء، به عنوان مثال در فضای مصرف کننده ارائه شده است.

 اینترنت اشیاء مصرفی (CIoT)

در حدود 5 سال پیش، مصرف کنندگان به ندرت می دیدند که اینترنت اشیاء برای زندگی خصوصی آنها چه معنایی پیدا خواهد کرد. امروزه آنها به طور فزاینده ای به آن دچار هستند: نه فقط به این دلیل که به فناوری علاقه دارند بلکه بیشتر به این دلیل که طیف وسیعی از برنامه های جدید و دستگاه های متصل به بازار رسیده است.

این دستگاه ها و امکانات آنها تقریباً در همه رسانه ها و وب سایت هایی که فناوری را پوشش می دهند، مورد توجه عمده قرار می گیرند. پوشیدنی و ساعت هوشمند، برنامه های کاربردی خانگی متصل و هوشمند (همچون Google Nest محبوب است اما مطمئناً اولین نیست): نمونه های زیادی وجود دارد که شما می دانید.

اگرچه گفته می شود که برخی کاستی ها در فناوری ظاهر می شود، بنابراین بدون شک ترکیب کابردها در چهارچوب مصرف کننده و جذابیت های فناوری نقشی در توجه روزافزون به اینترنت اشیاء دارد. جنبه علاقه مندی مصرف کننده مهمترین احتمال و امکان در «زندگی-واقعی» است از آنجایی که آنها شروع به اجرایات کردند و  واقعیت های مستتر و فناوری، اینترنت اشیاء را به یکی از بسیاری از اصطلاحات گسترده چتر فناوری تبدیل می کنند. بدیهی است، بازار مصرف کننده اینترنت اشیاء فقط توسط جنبه فناوری جدید هدایت نمی شود: تولید کنندگان به شدت بازار را تحت فشار قرار می دهند، طوری که انطباق به معنای  فرصت های تجاری جدید در کنار نقش اساسی در داده هاست.

اینترنت اشیا مصرفی و لوازم الکترونیکی مصرفی

در حالی که برخی از برنامه های کاربردی در فضای جاری غالباً محبوب هستند (برای مثال تناسب اندام و سلامتی شخصی)، رشد واقعی هنوز هم باید ادامه یابد.

47٪ از مصرف کنندگان نگران حریم و امنیت مسائل مربوط به اینترنت اشیاء هستند

در زیر برخی از چالش های بکارگیری اینترنت اشیاء در لوازم الکترونیکی مصرفی که باید مد نظر قرار گیرند آمده است:

دستگاه های دقیق تر. مصرف کنندگان منتظر نسل های هوشمندانه ای از محصولات پوشیدنی و محصولات اینترنت اشیاء هستند که قادر هستند عملکردهای بیشتری را بدون وابستگی زیاد به تلفن های هوشمند انجام دهند، همانطور که امروزه بسیاری از این دستگاه ها وجود دارد (در نظر آورید نسل های اول ساعت های هوشمند، که به یک تلفن هوشمند نیاز دارند).

امنیت. مصرف کنندگان هنوز به اینترنت اشیاء اعتماد ندارند، بلکه به این دید که بیشتر با نقض و پوشش این نقض ها تقویت شده اند نگاه می کنند. علاوه بر این، نه تنها در مورد امنیت دستگاه ها بلکه امنیت پروتکل های با حجم کم داده ارتباطی (و سیستم های عملیاتی اینترنت اشیاء) هم چنین است. به عنوان مثال: استاندارد اتوماسیون خانه Zigbee به راحتی در نوامبر 2016 کرک شد.

اطلاعات و حریم خصوصی. علاوه بر نگرانی های امنیتی، نگرانی هایی در مورد استفاده از داده ها و حریم خصوصی نیز وجود دارد. عدم اعتماد به داده ها، حریم خصوصی و امنیت قبل از این نقض ها مسأله ای است كه ما در مروری بر تحولات بازار لوازم الکترونیکی مصرفی به آن می پردازیم.

 یک دلیل قانع کننده برای خرید. دستگاه های فعلی که به عنوان لوازم اینترنت اشیاء مصرفی طبقه بندی می شوند، هنوز هم نسبتاً گران، گنگ و غیر قابل استفاده هستند. آنها همچنین اغلب فاقد یک مزیت منحصر به فرد هستند که باعث شود مصرف کنندگان آنها را به صورت انبوه (غیر تخصصی) خریداری کنند.

نویسندگان :
مهندس حمید بهنگار
مهندس پژمان کبیری
 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
author-avatar

درباره آقای مهندس حمید بهنگار

مدیر عامل شرکت پرتو تاپ رایان عضو کمیته اسکادا، تله متری و اینترنت اشیا انجمن صنفی شرکت‌های اتوماسیون صنعتی کارشناس ارشد مهندسی فناوری اطلاعات -گرایش مدیریت سیستم های اطلاعاتی

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “اینترنت اشیاء (IoT) – بخش نهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *