اتوماسیون صنعتی, شبکه

اینترنت اشیاء (IoT) – بخش ششم

اینترنت اشیاء , IoT , داده های IoT , تحول دیجیتال , هوش مصنوعی , محاسبات ابری , امنیت سایبری , واقعیت افزوده , مدیریت دستگاه IoT

اینترنت اشیاء (IoT)

بخش ششم

اینترنت اشیاء دستخوش تغییرات پی در پی

در حالی که عناصر فوق در تعاریف اینترنت اشیا مستتر هستند، مواردی را باید درنظر بگیریم که در دیدگاه های در حال تحول در مورد اینترنت اشیاء ضروری است که از دستگاه ها و داده ها به نتایج و هوش عملی و در نهایت به یک دنیای انتقال دیجیتال (DX) منجر می شوند.

اینترنت اشیاء , IoT , داده های IoT , تحول دیجیتال , هوش مصنوعی , محاسبات ابری , امنیت سایبری , واقعیت افزوده , مدیریت دستگاه IoT

مفهوم فرا-اتصال و یکپارچگی غالباً گویا نیست. در مفهومی از واقعیت که به موجب آن دستگاه ها، مردم، فرآیندها و اطلاعات بیش از گذشته به هم پیوسته اند؛ تعریف و رویکرد اینترنت اشیاء صرفاً باید این جنبه ها را ذکر کند زیرا اینترنت اشیاء بخشی از یک مفهوم  گسترده تر می باشد و غالباً مربوط به داده ها، معنا و هدف است تا در مورد اشیاء. یکی از عناصر اصلی این فرا-اتصال در حوزه اینترنت اشیاء این است که گاهی اوقات از ارتباط مداوم محیط های دیجیتالی و فیزیکی، به همراه محیط های انسانی، فرآیندها و داده های منسجم، فعال کننده و مناسب برای ایجاد ارزش در هنگام استفاده صحیح جهت اهداف متصل یاد می شود.

در نتیجه امکان ایجاد اکوسیستم های جدید نیز وجود دارد که استفاده از دستگاه های متصل به وسیله گروه های مختلف از مردم می تواند منجر به کاربردهای جدید و اشکال اکوسیستم های جامعه [1] شود. در ضمن همانطور که قبلاً اشاره شد: هیچ اینترنت اشیایی بدون امنیت مقدور نمی باشد.

تقریباً همه قبول دارند که در یک دهه آینده، در دهه 2020 و بعد از آن، به طور فزاینده ای در مورد اینترنت اشیا صحبت خواهیم کرد.

اینترنت اشیاء اسمی بی مسمی از دو مضمون است.

1- اول، «اشیاء» ذات معنای واقعی آن را توصیف نمی کنند و باعث می شوند که به نظر برسد مانند چیزی است که از اشیاء متصل تشکیل شده باشد. با این حال، همانطور که گفته شد این چیزی نیست که اغلب در رسانه های مردمی به آن اشاره می شود. اینترنت اشیاء علاوه بر پوشش یک اکوسیستم گسترده و متصل به فناوری های بی شمار، سیستم عامل ها و دیگر مؤلفه های این چنین، در یک بستر فناوری و سازمانی قرار می گیرد که به موجب آن هوش عملی، در مرکز فرصت های ایجاد ارزش انسانی و تجاری است. اینترنت اشیاء هیچ منظر و مفهومی برای وجود داشتن بدون همه این جنبه ها ندارد.

2-ثانیاً، بعد از سال ها چشم اندازهای آینده پیرامون مفاهیم و ایده های بسیار قدیمی مانند یخچال و فریزر متصل و نیز جذابیت های حاضر با امکاناتی که در نتیجه اتصال «اشیاء» بوجود آمده، مضمون «اشیاء متصل» را به عقب می راند و IoT درست همانطور که امروز به اینترنت نگاه می کنیم دیده می شود: یک پدیده بارز گسترش ارتباط که همچون برق است. آنچه در پشت آن قرار دارد، حسگرها، دستگاه ها، پروتکل ها، امکانات ضروری است که مهم نخواهد بود، مگر برای افرادی که باید در زندگی-واقعی پروژه های اینترنت اشیاء را تحقق بخشند و در چارچوب مقررات، معنا و امنیت از جنبه فناوری را رصد کنند.

چراجویی و سیر تکامل به طور فزاینده در مورد اینترنت اشیاء نخواهد بود بلکه در مورد تصویر گسترده ای از اقتصاد تحول دیجیتال با نتایج و یکپارچه سازی در ذهن و مجموعه هایی با همپوشانی بالفعل از فناوری ها خواهد بود.

 

IoT چیست؟ پاسخ تصویری

برای پایان دادن به این بخش و تعاریف و توضیحات، در اینجا یک تصویر خوب از واقعیت گسترده اینترنت اشیاء و در عین حال تصویری از معنای آن آورده شده است.

اینترنت اشیاء , IoT , داده های IoT , تحول دیجیتال , هوش مصنوعی , محاسبات ابری , امنیت سایبری , واقعیت افزوده , مدیریت دستگاه IoT

قسمت بالا سمت راست اینترنت اشیاء را نشان می دهد: اشیاء هوشمند با یک آدرس IP می توانند حس کنند (بسته به نوع استفاده، داده ها را در مورد پارامترهای مختلف مانند مکان، دما، سطح رطوبت و ده ها فرصت دیگر جمع کنند). این داده ها برای پردازش ارسال می شوند و یا در منبع تجزیه و تحلیل می گردند.

قسمت بالا سمت چپ اینترنت انسانی را نشان می دهد: به همه چیزهایی که برای اتصال به اینترنت مانند تلفن هوشمندتان استفاده می کنید، فکر کنید. مواجه با این حوزه و اینترنت اشیاء است که موجب می شوند امروز بیشتر برنامه های مصرف کننده اینترنت اشیاء متولد شوند. کاربری های مختلفی در اصطلاح CIoT [2] مانند پوشیدنی ها که بدون تلفن های هوشمند نمی توانند برقرار بمانند. علاوه بر این، برای چندین فعالیت کنترل و نظارت، به نوعی دستگاه مانند تبلت، به عنوان مثال در زمینه خانه هوشمند نیاز خواهید داشت.

کره در انتهای تصویر از کلیه اشیاء متصل تشکیل شده است که آدرس IP ندارند و به اینترنت اشیاء تعلق ندارند. آنها از خیلی وقت پیش وجود دارند، به طور عمده در حوزه اینترنت صنعتی شاهد هستیم که آنها به اینترنت صنعتی اشیا (IIoT) مهاجرت می کنند. جایگزینی چنین دستگاه هایی یا تگ زدن آنها به منظور فعال شدن از طریق IoT [3]، بخشی از اتفاقاتی است که در IIoT می افتد.

 
نویسندگان :
مهندس حمید بهنگار
مهندس پژمان کبیری

[1]  community

[2]  Consumer IoT

[3] IoT-enabled

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *