اتوماسیون صنعتی, شبکه

اینترنت اشیاء (IoT) – بخش هشتم

اینترنت اشیاء , IoT , داده های IoT , تحول دیجیتال , هوش مصنوعی , محاسبات ابری , امنیت سایبری , کاربرد اینترنت اشیا , تعریف مفهومی اینترنت , آموزش اینترنت اشیا

اینترنت اشیاء: نگاهی فراتر به داده ها و پیش بینی ها

تأثیر، داده و نتایج جدا از دستگاه ها

رشد تعداد دستگاه های مرتبط چندان مهم نیست بلکه چگونگی استفاده از آنها در زمینه های بیشتر اینترنت اشیاء با استفاده از همپوشانی دستگاه های متصل و IP-فعال، داده های کلان (آنالیز)، افراد، فرآیندها و پروژه های هدفمند است که بر صنایع مختلف تأثیر می گذارد.

موضوعیت «داده» و چگونگی تجزیه و تحلیل، اعمال و تبدیل این داده های (کلان) به عمل یا هوش عملی که باعث افزایش تجربه مشتری، افزایش بهره وری، فرآیندهای بهتر، پیشرفت های اجتماعی، مدل های نوآورانه و تمام مزایا و نتایج احتمالی دیگر می شود نیز بسیار مهم است. تأثیرگذاری IoT به واسطه حجم داده های محض و منظر جهان دیجیتال شگفت انگیز است.

سرریز داده IoT نیز در زیرساخت های فناوری اطلاعات تأثیر دارد. در حالی که فناوری های مختلف جدید (مانند محاسبات edge)، دستگاه ها و نرم افزارها (به عنوان مثال گیت وی های IoT در حال حرکت به سمت edge و آخرین نسل سیستم عامل های IoT، به ویژه سیستم عامل های IoT edge) برای رفع این چالش کمک می کنند، ولی مطمئناً باز هم کافی نخواهند بود.

از هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل داده های بزرگ و قدرت محاسبات انتظار زیادی می رود تا نقشی فزاینده، در حاشیه و در سراسر پروژه های پایانه تا پایانه (end-to-end) داشته باشند، و حقیقتاً تازه در آستانه کشف اطلاعات IoT هستیم و البته مسایل دیگری نیز مهم می باشد همانطور که در کل بیشتر داده های IoT جمع آوری نشده یا به طور کامل مورد بهره برداری قرار نمی گیرند و غالباً در انتظار موارد مناسب جهت استفادشان می باشند، این امر باعث فوران حجم بیشتر داده IoT بیشتر می شود.

طبق تحقیقات سال 2017 از 451 تحقیق، توفان داده IoT در حال حاضر عمدتاً منجر به افزایش سرمایه گذاری در زیرساخت های ذخیره سازی، تجهیزات شبکه edge/ محیط پیرامونی و زیرساخت های سرور می شود. در حالی که امروز همچنان شرکت ها مشغول پردازش حجم اعظم بار کاری IoT در سطح edge به منظور بهبود امنیت هستند، محرک های عملیاتی را به صورت بی درنگ[1] پردازش می کنند و نیازهای ذخیره سازی و انتقال داده IoT را به نفع شرکت کاهش می­ دهند، وضعیت به سرعت در حال تغییر است.

تعداد دستگاه های اینترنت اشیاء در نمای کلی دستگاه های متصل

طبق گزارش اریکسون موبیلیتی 2016، تا سال 2021 حدود 28 میلیارد دستگاه متصل وجود خواهد داشت. در این گزارش انتظار می رود دستگاه های اینترنت اشیاء از تلفن های همراه بیشتر شود. زیرا بزرگترین دسته دستگاه های متصل با عدد 16 میلیارد، دستگاه متصل تجهیزات IoT می باشد (طبق پیش بینی ها در کل 28 میلیارد با احتساب تلفن های هوشمند را شامل می شود).

 دلایل رشد نمایی اینترنت اشیاء

سؤال اینجاست که چرا این رشد نمایی اینترنت اشیاء و در واقع رشد چشمگیر توجه به آن، گاهی اوقات اغراق آمیز احساس می شود؟

اول از همه اینکه اینترنت اشیاء امروزه به طور مؤثر و واقعی فراتر رفته است. آخرین چرخه Hype گارتنر برای فناوری های نوظهور نشان می دهد که اینترنت اشیاء در اوج قله انتظارات است (در حالی که NFC به شیب روشنگری می رسد).

دلایل بی شماری برای توجه روزافزون به اینترنت اشیاء وجود دارد. در حالی که شما اغلب در مورد کاهش هزینه های ذخیره سازی، پردازش و مواد یا پلتفرم سوم با ابر، داده های کلان، فناوری ها / دستگاه های هوشمند (تلفن همراه) و غیره خواهید خواند، مطمئناً یک بعد اجتماعی/ مردم با عنصر قوی مصرف کننده نیز وجود دارد.

عاملی که در رشد اینترنت اشیاء و مطمئناً در زمینه اینترنت اشیاء صنعتی و ساختمان های هوشمند، و موارد مختلف نیز نقش بسزایی داشته است، همگرایی IT و OT (فناوری عملیاتی) است که به موجب آن حسگرها، محرک ها و مواردی از این دست، موانع موجود بین این جهان های سنتی را که جدا هستند برطرف می کنند.

اینترنت اشیاء , IoT , داده های IoT , تحول دیجیتال , هوش مصنوعی , محاسبات ابری , امنیت سایبری , کاربرد اینترنت اشیا , تعریف مفهومی اینترنت , آموزش اینترنت اشیا

اینترنت اشیا و NFC در Gartners Hype Cycle برای فناوری های نوظهور

اینترنت اشیاء: بسیاری از اصطلاحات و بسیاری جنبه ها

از آنجا که شرکت ها به طور فزاینده سرمایه گذاری در فناوری های اینترنت اشیاء و استقرار مقیاس پذیر اینترنت اشیاء را به جای پروژه های آزمایشی آغاز کردند، به سرعت مشخص شد که اینترنت اشیاء به عنوان یک اصطلاح واقعیت های کاملاً متفاوتی را در بر می گیرد که با یکدیگر مشترک نیستند.

بیشترین فرا تمرکز اینترنت اشیاء بر دستگاه های مصرفی مانند پوشیدنی یا وسایل خانه هوشمند متمرکز است. با این حال، ما نمی توانیم صرفا چنین مواردی را بطور دایمی تکرار کنیم، تفاوت بزرگی بین یک ردیاب تناسب اندام شخصی و استفاده از IoT در بازارهای صنعتی مانند تولید، در جایی که IoT در مرکز چشم انداز صنعت 4.0 وجود دارد (برای مثال می توانید در مورد IoT-متصل یا دستگاه های IoT-فعال مانند ربات های صنعتی بزرگ یا سامانه های لجستیک آن فکر کنید).

به همین دلیل تمایز بین اینترنت اشیاء صنعتی و اینترنت اشیاء مصرفی آغاز شد. با این وجود، وقتی شروع به بخش بندی حقایق می کنید، همپوشانی ها و در نهایت مشکلاتی نیز وجود دارد. طیف گسترده ای از اصطلاحات جدید برای توضیح انواع مختلف موجود و در حال ظهور استفاده از اینترنت اشیاء اختراع شد: اینترنت چیزهای رباتیک، اینترنت اشیاء پزشکی، و فهرستی که همچنان ادامه دارد.

در همین زمان، برخی از فروشندگان راه حل[2] اینترنت اشیاء با اصطلاحاتی متناوب شروع به کار کردند. معروف ترین آن اینترنت همه چیز سیسکو است، که هدف آن تأکید بر نقش افراد، داده ها، پردازش ها و غیره بود. در حالی که همه اینها (و موارد دیگر) در تلاش بودند تا اینترنت اشیاء را ملموس تر کنند در پایان می بینیم که از سال 2016- 2017 اکثر مردم و مؤسسات (از جمله سیسکو) به طرزی ساده دوباره شروع به صحبت در مورد IoT می کنند. همچنین استفاده از اصطلاح Industrial Internet of Things (یا اینترنت اشیاء صنعتی) زمینه ای را برای مفهوم گسترده تر صنعت 4.0 ایجاد می کند که اینترنت اشیاء بخشی از واقعیتی است که ما توضیح دادیم.

نگاهی عمیق تر به برخی از این «زیر مجموعه های» اصلی اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء , IoT , داده های IoT , تحول دیجیتال , هوش مصنوعی , محاسبات ابری , امنیت سایبری , واقعیت افزوده , مدیریت دستگاه IoT

نویسندگان :
مهندس حمید بهنگار
مهندس پژمان کبیری

[1] real-time

[2] solutions

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *