اتوماسیون صنعتی, شبکه

اینترنت اشیاء (IoT) – بخش دهم

تعریف اینترنت اشیاء , IoT connected devices , اینترنت اشیاء , اینترنت صنعتی اشیاء , کاربرد اینترنت اشیا , iiot

بازار اینترنت اشیاء مصرفی؛ دقت روی تجارب و فواید

در حالی که تمرکز اینترنت اشیاء صنعتی بیشتر به مزایای برنامه های کاربردی است، اینترنت اشیاء مصرفی بیشتر معطوف به تجربیات جدید و همه جانبه مشتری محور است.

بازار از اواخر سال 2017 یا 2018 میلادی شروع به رشد می کند. همزمان اینترنت اشیاء مصرفی به سرعت در بین انواع مختلف دستگاه ها و برنامه های کاربردی رشد خواهد کرد البته پس از آنکه تولید کنندگان بتوانند با چالش های مختلفی روبرو شوند.

خریدهای اینترنت اشیاء مصرفی چهارمین بخش بزرگ بازار در سال 2016 است که، تا سال 2020 به سومین بخش بزرگ تبدیل خواهد شد (IDC ، 2017)

همانطور که گفته شد، اینترنت اشیاء مصرفی به طور معمول مرتبط به پوشیدنی های هوشمند و لوازم خانگی هوشمند و همچنین تلویزیون های هوشمند، پرنده های بدون سرنشین برای کاربردهای مصرفی و طیف گسترده ای از ابزارآلات با اتصال اینترنت اشیاء می باشد.

توجه به این نکته مهم است که اینترنت اشیاء مصرفی، با استفاده از اینترنت اشیاء در صنایع مختلف با هم همپوشانی دارند.

همانطور که در بالا توضیح داده شد در رأس نمونه هایی همچون کنتورهای هوشمند، مشخصاً CIoT فرصت های مهمی برای بهره بری از داده ها جهت ایجاد جریان های جدید درآمد و حتی مشارکت ها و اکوسیستم های جدید به تولید کنندگان دستگاه ها و برنامه ها ارائه می دهد تا از این طریق بتواند این داده ها را به روش های مختلفی به کار ببرند. حفظ حریم خصوصی و امنیت داده ها برای چند سال آینده به عنوان یک چالش باقی خواهد ماند، اما در عین حال نسل جدید دستگاه هایی با مزایای مشخص و تمرکز بر روی تجربه مصرف کننده باعث تقویت بازار می شوند.

 

تعریف اینترنت اشیاء , IoT connected devices , اینترنت اشیاء , اینترنت صنعتی اشیاء , کاربرد اینترنت اشیا , iiot

میزان علاقه مندی خریداران به دستگاه متصل در دسامبر 2016

RFID در زندگی مصرف کنندگان

RFID راه طولانی را طی کرده است. حتی اگر نمی دانید معنی آن چیست، از «آن» استفاده می کنید.

به طور مثال، قفل درب های الکترونیکی، بسیاری از کارت های اعتباری مدرن، کارت های شناسایی با RFID، و فهرستی طولانی از کاربردها.

RFID حتی به حدی مورد استفاده قرار می گیرد كه در پایان سال 2014، نیروهای شركت امنیتی نورتون و استیون ب. ویلر، طراح Betabrand، به هم پیوستند که اولین RFID و (NFC) جهان را بسازند تا با محصور کردن جین ها از دسترسی دزدها جلوگیری شود.

منابعی فراتر برای مصرف کننده اینترنت اشیاء

  • چشم انداز بازار پوشیدنی 2020: محورها و بازارهای جدید
  • خانه هوشمند: ایجاد شده اما هنوز کافی نیست – چشم انداز آن

اینترنت اشیاء در تجارت: اینترنت همه چیز (IoE)

Internet of Everything اصطلاحی است که توسط سیسکو ابداع شده اما توسط سایر شرکت ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

اینترنت اشیاء بیش از حد روی چیزها تمرکز دارد و همانطور که گفته شد از آن نیز بسیار استفاده می شود. به همین دلیل است که برخی شروع به تفکیکشان به صورت اینترنت اشیاء مصرفی و اینترنت اشیاء صنعتی کردند.

سیسکو و سایر افراد ترجیح می دهند از اصطلاح اینترنت همه چیز استفاده کنند، بخشی از آن به دلیل این فراگیر بودن این اصطلاح، بخشی از آن به دلیل تمرکز روی چیزها و بخشی از آن برای فراهم کردن زمینه ای برای دیدگاه ها و پیشنهادات است. اما این فقط یک بازاریابی نیست. اینترنت همه چیز یا IoE جنبه های مهم IoT را نشان می دهد، یعنی مردم، داده ها، چیزها و فرایندها. به عبارت دیگر: چه چیزی باعث ایجاد تجارت می شود. این ترکیب مهم است. علاوه بر این همچنین، تصویرسازی کلاسیک اینترنت همه چیز شفاف می نماید که برای مثال، ماشین به ماشین یا M2M چیست.

ما خود را مبتنی بر آن تصویر کلاسیک قرار داده ایم و ابعاد ارزش و تحلیل داده ها را اضافه کرده ایم.

اینترنت همه چیز – تعریف، ارزش، مردم، پردازش ها، داده ها، دستگاه ها

اینترنت اشیاء و ربات ها: اینترنت اشیاء رباتیک (IoRT)

آیا شما برای اصطلاح دیگری آماده هستید؟ شروع می کنیم: با اینترنت اشیاء رباتیک، با نام مستعار IoRT آشنا شویم. و آن در چه موردی است؟

یكی از مهمترین ویژگی های اینترنت اشیاء این است كه می تواند پل های بسیار قوی تری را بین دنیای فیزیكی و دیجیتال (سایبر) ایجاد كند. شما آن را در همه موارد کاربرد IoT و در اینترنت اشیاء صنعتی مشاهده می کنید و آن را در آنچه که سیستم های فیزیکی سایبری [1] می نامند می بینید.

با این وجود، در بیشتر موارد، تمرکز بیشتر بر قسمت «فضای سایبر» است که به موجب آن داده های حسگرها اساساً برای دستیابی به یک نتیجه خاص با تداخل انسانی و با تمرکز روی آنالیز داده ها و سیستم عامل های سایبر، مورد استفاده قرار می گیرند. مسیری که آن محقق می شود، همچون ABI Research که مفهوم IoRT (که امروزه واقعی است) را ارائه داد، این است که در واقع بسیاری از برنامه ها و مدل های تجاری بر تعامل منفعل ساخته شده اند.

با افزودن رباتیک به معادله و تحول دستگاه ها (ربات ها) به دستگاه های واقعاً هوشمند با قابلیت های مانیتورینگ جداگانه، امکان اضافه کردن حسگر داده ها از منابع دیگر، اطلاعات محلی و توزیع شده و تلفیق داده ها و اطلاعات به منظور اجازه به این دستگاه ها که بتوانند اقداماتی را انجام دهند و یا اینکه شما از آنها بخواهید که این اقدامات را انجام دهند، در یک محدوده از پیش مشخص شده، در نتیجه شما دستگاهی دارید که می تواند اشیاء موجود در دنیای فیزیکی را کنترل و دستکاری کند.

پیش بینی می شود بازار اینترنت اشیاء رباتیک تا سال 2022 با 21.44 میلیارد دلار ارزش گذاری شود

تعریف اینترنت اشیاء , IoT connected devices , اینترنت اشیاء , اینترنت صنعتی اشیاء , کاربرد اینترنت اشیا , iiot

به نظر می رسد پیچیده یا خیلی آینده نگرانه است؟ نمونه هایی از فضای صنعت 4.0 (با ربات های صنعتی گروهی)، اتوماسیون انبار (آمازون رباتیک) و حتی ربات های شخصی برای تمیز کردن و غیره آن را ملموس تر می کند. هنوز روزهای آغازین IoRT است اما پروژه ها و تحقق ها در مرحله بعدی واقعی هستند. IoRT محدود به مصرف کننده و تمایز صنعتی IoT نیست، همه گیر است.

«ادامه دارد»

قسمت قبلی

نویسندگان :
مهندس حمید بهنگار

مهندس پژمان کبیری

[1] Cyber Physical Systems

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *