شبکه

اینترنت اشیاء (IoT) – بخش دوازدهم

اینترنت اشیاء در تجارت خرده فروشی

اینترنت اشیاء در تجارت خرده فروشی

همانطور که تولی (Tully) می گوید، خرده فروشی در هر دو حوزه عملیات و مواجه-مشتری (customer-facing) رو به رشد است.

IDC همچنین در پیش بینی خود در مورد رشد جهانی بازار اینترنت اشیاء، بر تلاش و كوشش های مداوم برای دیجیتالی كردن تجربه مصرف كننده در تجارت خرده فروشی تأکید كرده است. IDC عقیده دارد که دریافت که علائم دیجیتال (Digital signage) در فروشگاه های خرده فروشی در واقع محرکی بزرگ در سال 2015 بوده است.

همچنین به یاد داشته باشید که چگونه اولین بار از اصطلاح اینترنت اشیاء در زمینه مدیریت زنجیره تأمین در تجارت خرده فروشی و کالاهای مصرفی یاد شد. اینترنت اشیاء عمدتاً در بهینه سازی فرآیندها و لجستیک به فروشندگان سود می رساند. با این حال، بدیهی است که جنبه های مواجه-مشتری و موجودی-مرتبط نیز بسیار اهمیت دارد.

استفاده از اینترنت اشیاء در خرده فروشی عمدتاً، تجربه مشتری را تغییر می دهد، به بینش بهتر مشتری منجر می شود، همکاری ها و مدل های جدید تجاری را قادر می سازد و مسیر بین دیجیتال و فیزیک را در زمینه فروشگاهی مشخص تر می کند.

اینترنت اشیاء در خرده فروشی – تجربیات مثبت گزارش شده توسط اولین ها – منبع Verizon: ” وضعیت بازار – اینترنت اشیاء 2016

خرده فروشان در حال کار با اینترنت اشیاء برای چندین رویکرد ابتکاری و همه جانبه هستند، از گنجه های مجازی و خود چک کننده تا قفسه های هوشمند (موجودی دقیق) و دستگاه های فروش متصل.

اینترنت اشیاء در دولت و شهرها

اینترنت اشیاء در حال حاضر در فعالیت ها و لایه های مختلف دولت استفاده می شود، زیرا تلاش های تحول دیجیتال در فهرست اولویت های تحول دولت رتبه بالایی دارند. بدیهی است که بخش دولتی یک اکوسیستم بسیار وسیع است و بسیاری کاربردها برای اینترنت اشیاء در دولت وجود دارند.

در رأس کاربردهای اینترنت اشیاء برای خدمات ملی، منطقه ای، فوق ملی، محلی و دولتی (اغلب توسط آژانس های دولتی یا ارائه دهندگان خدمات تنظیم (مقرراتی) شده، نیمه تنظیم شده و تحت حمایت دولت) ارائه می شود، اینترنت اشیاء دیر یا زود دولت را درگیر می کند. به عنوان مثال به مقررات فکر کنید. یا نقش دولت ها در انرژی، امنیت و ایمنی را نیز فراموش نکنیم.

شهرهای هوشمند و خدمات عمومی شهروندان

شاید بهترین کاربرد اینترنت اشیاء در یک چهارچوب دولتی مربوط به شهرهای هوشمند باشد، در واقع عمده برنامه های کاربردی شهری هوشمند

پروژه های شهر هوشمند چیزی است که بیشتر مردم در مورد آنها می شنوند و مورد توجه بسیاری قرار می گیرند، زیرا برنامه های هوشمند شهر به نوعی نزدیک به زندگی روزمره ساکنان است. دلیل دیگری که غالباً شهرها هوشمند نامیده می شوند این است که پروژه های شهر هوشمند واقعاً بخش بزرگی از استقرار اینترنت اشیا را تشکیل می دهند. در مورد مدیریت پسماندهای هوشمند (غالبا به عنوان یک موضوع محلی)، پارکینگ هوشمند و نظارت بر محیط زیست فکر کنید.

یکی دیگر از بخش هایی که اینترنت اشیاء را می بینیم، در بخش خدمات عمومی شهروندان قرار گرفته است

تا حد زیادی شهر هوشمند از موردهای هم پوشاننده کاربرد اینترنت اشیاء در خدمات عمومی استفاده می کند زیرا یکی از وظایف مهم یک شهر، خدمت به شهروندان است. با این حال، همچنین با خدمات عمومی، فراتر از سطح محلی / شهری می رویم. میزان همپوشانی بستگی به نحوه سازماندهی خدمات دولتی در یک کشور یا منطقه خاص دارد. ابتکار عمل اینترنت اشیا در خدمات عمومی شهروندان، غالباً شامل موارد محلی ذکر شده و انرژی هوشمند (اغلب با شرکای تحت حمایت دولت) نیز شامل آن می شود.

بهبود رضایت شهروندان هدف اصلی هنگام در نظر گرفتن یا اجرای اینترنت اشیاء و سایر فناوری های نوظهور است – منبع Accenture infographic

زیرساخت ها، مراقبت های بهداشتی، ایمنی و امنیت

خدمات عمومی ما را به زیرساخت ها سوق می دهد، باز هم، این دسته گسترده ای است که می تواند توسط شرکای مختلف در اکوسیستم دولتی سازماندهی شود. به عنوان مثال شبکه هوشمند، یا مثلاً جاده های هوشمند (در مواردی که زیرساخت های جاده ای یک موضوع ملی یا «مشترک» است) خود یک موضوع می باشد. همچنین به برنامه هایی مانند جمع آوری عوارض نیز فکر کنید.

بعد از آن ایمنی و امنیت است، در سطح ملی این قطعاً شامل مجموعه دفاعی و صنعتی-نظامی نیز می شود. در سطح منطقه ای بیشتر ما کاربردهایی مانند روشنایی هوشمند، اشکال مختلف کنترل هویت، نظارت و غیره را مشاهده می کنیم. نه به عنوان آخرین؛ نقش اینترنت اشیاء در هشدارهای امنیتی، مبارزه با بلایای طبیعی و غیره نیز وجود دارد.

در نهایت ما به مراقبت های بهداشتی می رسیم، بخش دیگری که تحول دیجیتالی را پشت سر می گذارد و از نزدیک با دولت ارتباط دارد. بهداشت و درمان به طور متفاوتی در سراسر جهان، از بودجه گرفته تا بیمه مراقبت های بهداشتی و مراقبت نظارتی انجام می شود. با این حال، همیشه یک مؤلفه دولتی وجود دارد. بهداشت و درمان یک بازار کلیدی اینترنت اشیاء است.

علاوه بر این، دولت ها نقشی در بهداشت عمومی دارند که می توانند با ابتکار عمل با استفاده از اینترنت اشیاء و با همکاری بخش خصوصی با شرکای تحت حمایت دولت تقویت شوند. همین مسأله در مورد امنیت عمومی نیز اتفاق می افتد. به عنوان مثال: همکاری بین دولت ها و مؤسسات بیمه، استفاده از تلماتیک Telematics.

حضور همه جانبه اینترنت اشیاء در دولت – فرصت ها، مقررات و چالش ها

در واقع صدها روش وجود دارد که دولت ها می توانند از اینترنت اشیاء برای بهبود تجربه شهروندان، تحقق صرفه جویی در هزینه و همچنین تولید جریان جدید درآمد از اهرم اینترنت اشیاء استفاده کنند.

مورد دوم بسیار مهم است زیرا بسیاری از پروژه های IoT در تأمین بودجه شهرها تأثیر دارند. یک مثال ساده: اگر تنها یک راه حل عالی برای پارکینگ هوشمند در صرفاً یک شهر دارید، به دلایلی واضح درآمد خود را از دست می دهید. بنابراین، نه تنها موضوع فناوری بلکه یافتن راههای خلاقانه برای تبدیل تجربه پیشرفته شهروندان و خدمات شهروندی به یک تصویر جهانی است که برای همه سودمند است.

می توانید تصور کنید با توجه به پیچیدگی اکوسیستم های دولتی، برنامه ریزی، همسان سازی و هماهنگی زیاد زمان می برد.

در بعضی از کشورها و در سطح فوق ملی اقدامات ابتکاری صورت می گیرد و بودجه در طیف وسیعی از ابتکارات «هوشمندانه» پیش بینی می شود که غالباً شهرها و سازمان های دولتی می توانند از محدوده پروژه هایی در یک منطقه مشخص و یک دستور کار با هدف مشخص بهره مند شوند. در عین حال، همان طور که گفته شد دولت ها در بخش امنیت و تنظیم مقررات در حوزه اینترنت اشیاء به طور فزاینده ای فعال می شوند.

به عنوان نمونه، خودرو متصل آینده را در نظر بگیرید. کاملاً واضح است که دولت ها به شدت در این امر دخیل هستند بیشتر از آنچه ظاهراً آشکار است. فقط برای اینکه ایده ای بگیرید: در برخی کشورها، مقررات راهنمایی و رانندگی در حال حاضر به دلیل ورود دوچرخه های برقی سریع، کاملاً دگرگون شده است. شما می توانید تصور کنید که پس از اتصال وسایل نقلیه و هوشمند بودن، چه اتفاقی خواهد افتاد.

«ادامه دارد»

قسمت قبلی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
author-avatar

درباره آقای مهندس حمید بهنگار

مدیر عامل شرکت پرتو تاپ رایان عضو کمیته اسکادا، تله متری و اینترنت اشیا انجمن صنفی شرکت‌های اتوماسیون صنعتی کارشناس ارشد مهندسی فناوری اطلاعات -گرایش مدیریت سیستم های اطلاعاتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *