کسب و کار

itg تنها نماینده auma در سرتاسر دنیاست که در ایران اجازه مونتاژ دارد

صنعت هوشمند , انجمن صنفی شرکتهای اتوماسیون صنعتی , مولد گشتاور ایرانیان , پدرام توجه , auma

مصاحبه با مهندس پدرام توجه
رییس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت مولد گشتاور ایرانیان

صنعت هوشمند , انجمن صنفی شرکتهای اتوماسیون صنعتی , مولد گشتاور ایرانیان , پدرام توجه , auma

صنعت هوشمند: جناب آقای مهندس توجه ضمن سپاس از این که دعوت ماهنامه صنعت هوشمند را برای حضور در این مصاحبه پذیرفتید در ابتدا از شما خواهش می کنم ضمن معرفی خود، تاریخچه مختصری از شرکت مولد گشتاور ایرانیان را برای خوانندگان صنعت هوشمند ارایه فرمایید.
توجه: من هم از شما و سایر دست اندرکاران ماهنامه صنعت هوشمند به خاطر فرصتی که در اختیار من و شرکت مولد گشتاور ایرانیان گذاشتند تا از این طریق توانمندی های این شرکت را به همکاران خود در صنایع مختلف معرفی کنم سپاسگزارم.
من پدرام توجه هستم دانش آموخته رشته فناوری اطلاعات دوره مشترک Heriol watt Scotland و دانشگاه زنجان و در حال حاضر به عنوان رییس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت مولد گشتاور ایرانیان مشغول فعالیت هستم. من این افتخار را دارم که از سن بسیار پایین در کنار پدرم اقای مهندس پدرام توجه، مؤسس و پایه گذار شرکت میراب، وارد کار صنعتی شدم و طی سال ها کار در کنار ایشان شناخت خوبی از فعالیت های صنعتی بدست اورده ام. تابستان ها و حتی در تمام تعطیلاتی که در طی سال تحصیلی وجود داشت به اشتیاق تمام به کارخانه پدر می رفتم و با دستگاه های مختلف تولید و مونتاژ و حتی ریخته گری کار می کردم. من در سن 16 سالگی به آمریکا رفتم و این فرصت را داشتم که دبیرستان را در آمریکا به پایان ببرم و پس از بازگشت از آمریکا باز هم به کار صنعتی مشغول شدم و از هجده سالگی همزمان با تحصیل در دانشگاه وارد حوزه بازرگانی شرکت شدم. سال 86 سرپرستی خرید داخلی شرکت میراب بر عهده من گذاشته شد و در سال 90 واحد تأمین و تجهیز میراب تشکیل شد و مدیریت آن به من واگذار گردید. در سال 2013 مدیریت شرکتی که در آلمان از سال 2002 توسط میراب تأسیس شده بود به من واگذار شد و در آن زمان یک پروژه بزرگ در آمریکای جنوبی توسط این شرکت به پایان رسید.
و اما شرکت مولد گشتاور ایرانیان یا itg در اواخر سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرد و از سال 94 تا کنون بنده از ابتدا به عنوان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل در این شرکت فعالیت دارم. ریشه ITG به شرکت میراب بر می گردد، همانطور که مستحضرید شرکت میراب از سال ها پیش به عنوان یک شرکت پیشرو در زمینه ساخت و تولید شیرهای صنعتی مورد نیاز صنایع کشور فعالیت می کند و در این عرصه یکی از شرکت های شناخته شده در سطح و اِشِل بین المللی است و محصولات آن به کشورهای مختلف دنیا صادر می شود. شرکت میراب از حدود بیست سال قبل همکاری گسترده ای را با شرکت auma آلمان شروع کرد. در آن زمان شرکت auma یکی از چند اکچویتورساز بین المللی بود که در مقیاس قابل قبولی در آلمان کار می کرد اما گستردگی کار آن به اندازه امروز نبود. از زمانیکه شرکت auma همکاری خود را با شرکت میراب در ایران آغاز کرد. این همکاری ، فروش عملگرهای ساخت auma را در کنار شیر، به یکی از فعالیت های اصلی شرکت میراب مبدل ساخت و محصولات تولیدی شرکت میراب با استقبال خوبی در صنایع بزرگ کشور همچون نیروگاه ها و صنایع آب و فاضلاب، صنایع غذایی و دارویی، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و هر جایی که نیاز به اتوماسیون و عملکرد خودکار وجود داشت مواجه شد.
پیشرفت کار شرکت auma به گونه ای بود که در حال حاضر auma بزرگ ترین سازنده اکچویتر در دنیاست و همین طور شرکت میراب نیز در ساختار خود توسعه قابل توجه ایی ایجاد کرده و امروز در مقیاس جهانی یک شرکت معتبر و شناخته شده است. شش سال پیش یعنی در سال 1389 شرکت auma به شرکت میراب پیشنهاد کرد با توجه به این که مأموریت کلان شرکت میراب حضور در صنایع آب است، یک شرکت مستقل برای ارایه محصولات auma در ایران ایجاد شود و این شرکت فعالیت خود را بر توسعه بازار محصولات auma در تمامی صنایع ایران متمرکز نماید و حضور در بازار بزرگ نفت و گاز ایران را به طور ویژه دنبال کند. این چنین بود که شرکت itg به پیشنهاد شرکت auma و با تأیید شرکت میراب شکل گرفت. اما متأسفانه شرکت itg در بدو کار خود با مانع تحریم های بین المللی مواجه شد و قوانین اتحادیه ی اروپایی در رابطه با تحریم های استکباری علیه ایران به این شرکت اجازه نداد که وارد بازار صنایع نفت و گاز شود و ما مجبور شدیم کار خود را در همان صنعت آب و فاضلاب و سایر صنایع دنبال کنیم. حدود دو سال پیش که به صورت رسمی بحث برجام مطرح شد و تحریم ها تا حد زیادی برداشته شد شرکت itg با سرعت بالایی بحث ورود به بازار نفت را پی گرفت و اقدامات و پیگیری های ما نتایج رضایت بخشی را در همکاری با صنعت نفت به همراه داشت.
در حال حاضر بیش از 90 درصد بازار صنعت آب و فاضلاب کشور در زمینه عملگرهای برقی در اختیار شرکت مولد گشتاور ایرانیان است و در صنعت انرژی نیز سهم قابل قبولی از بازار را داریم و همزمان به صنعت نفت و گاز نیز ورود کرده ایم. طی یک سال گذشته تعداد قابل توجهی عملگر با استاندارد Ex به صنعت نفت عرضه کردیم که برای شروع عدد قابل توجهی است. از سوی دیگر تأسیس شعبه ای از شرکت itg را در شهر فرانکفورت آلمان در دست اقدام داریم. این شرکت به صورت تخصصی در زمینه ی تأمین کالاهای اتوماسیون صنعتی فعالیت خواهد داشت و من از همین فرصت استفاده می کنم و به همکاران عزیزم در شرکت های عضو انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی اعلام می کنم که این شرکت در زمینه ی تأمین کالای اتوماسیون در خدمت همکاران محترم خواهد بود.
همیشه از رقابت سالم در بازار استقبال می کنیم و معتقدیم که در فضای سالم رقابتی هر شرکتی به صورت عادلانه به سهم خود از بازار خواهد رسید.

صنعت هوشمند: در حال حاضر شرکت auma چه محصولاتی را به بازار دنیا و ایران عرضه می کند؟
توجه: شرکت auma در سال 1964 یعنی 53 سال پیش در شهری در نزدیکی Baselدر آلمان تأسیس شد و از زمان تأسیس تاکنون همواره در حال رشد و توسعه بوده است و طی این سال ها در کشورهای مختلف دنیا از هند گرفته تا آمریکا و حتی در چین و روسیه اقدام به راه اندازی سایت های تولیدی و خدماتی کرده است. ساخت و تولید عملگرهای برقی برای شیرآلات صنعتی مأموریت اصلی و محوری auma است. خرید مالکیت برندهای موفق در زمینه ی ساخت و تولید انواع عملگر همواره در دستور کار این شرکت بوده است و بر همین اساس برندهایی همچون DREHMO، SIPOS،(AUMA Marine&industry) Haselhofer و(AUMA Drive) GFC که در زمینه های مختلف مرتبط با عملگر دارای تولیدات متنوع هستند را به مالکیت خود درآورده است که محصولات برخی از این برندها همچنان با نام خودشان و برخی دیگر با برند auma به بازار عرضه می شوند. در واقع شرکت itg در حال حاضر نمایندگی شش برند آلمانی به انضمام برند Elomat جهت عملگرهای پرتابل را در ایران دارد.
گستره ی محصولات auma صنایع مختلفی اعم از نفت، گاز، پتروشیمی، آب و فاضلاب، نیرو، غذا و دارو، شیمیایی، فولاد، دریایی، کاغذ، سیمان، معدن و هسته ای را پوشش می دهد.
شرکت itg برای تکمیل سبد محصولات خود، مجموعه ای از عملگرهای پنوماتیک را نیز با برند itg به بازار عرضه می کند.
زمینه ی دیگر کار شرکت ما ارایه ی خدمات است. خدمات ما عمدتاً تبدیل شیرهای دستی به شیرهای برقی MOV است که تمامی مراحل آن توسط کارکنان فنی ما انجام می شود.
آموزش، زمینه ی دیگر کار ماست که به مشتریان و سایر علاقمندان در محل شرکت یا محل کارفرما ارایه می-شود.

صنعت هوشمند: در فرمایشات خود به بحث تولید و مونتاژ عملگر در شرکت itg اشاره فرمودید لطفاً از اقداماتی که تاکنون توسط شرکت itg در این رابطه انجام شده است برای خوانندگان ما بگویید.
توجه: اگرچه شرایط به گونه ای است که شرکت های ایرانی کمتر به سمت تولید می روند اما ما با عنایت به الگوهای موفقی که در شرکت میراب به آنها دست یافتیم ، معتقدیم که تولید در ایران می تواند همچنان شرکت ها و اقتصاد کشور سودمند باشد. بدیهی است کار بازرگانی ساده تر از تولید بوده و ریسک کمتری دارد.قابل ذکر است که در بین بیش از 50 نمایندگی شرکت auma در دنیا ، شرکت itg تنها شرکتی است که اجازه ی مونتاژ دارد و این از افتخارات ماست.
ما در حال حاضر زمینه سازی لازم را در مجموعه ی صنعتی itg برای انجام فرآیند تولید بخش های مکانیکی عملگرهای برقی elomat و مونتاژ کل محصول آغاز کرده ایم و تأسیس کارخانه ای را در شهرک صنعتی شمس آباد در دست اقدام داریم و محصولات ما به زودی به بازار عرضه خواهد شد.
طی سفری که اخیراً به آلمان داشتم قراردادی را با شرکت آلمانی elomat برای تولید عملگرهای پورتابل در ایران منعقد کردیم. این نوع عملگرها در امور سرویس و نگهداری و تعمیرات مورد استفاده قرار می گیرند و به عنوان یک ابزار سرویس بر روی تمامی شیرهایی که برای شرایط عملیاتی دارای عملگرهای مختلف هستند به کار گرفته می شوند. طی قراردادی که منعقد شده شرکت itg به صورت انحصاری این محصولات را به بازار ایران و منطقه عرضه خواهد کرد. شایان ذکر است که این محصول برای اولین بارقرار است که در ایران ارائه و تولید شود.
صنعت هوشمند: انتظار شما از انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی چیست و تا چه حد این انتظارات برآروده شده است؟
توجه: قطعاً ارتباط با انجمن های تخصصی که از مجموعه ای از افرادی با اهداف و دغدغه های مشترک تشکیل شده می تواند بسیار مهم باشد. ما با انجمن های مختلف و اتاق های بازرگانی متعددی در ارتباط هستیم اما انجمن اتوماسیون صنعتی از بعد تخصصی برای ما بالاترین اهمیت را دارد. ما همکاری مان را با انجمن به تازگی شروع کردیم و به آینده ی این همکاری بسیار امیدواریم. از انجمن انتظار داریم که اتاق فکرهای مختلفی را برای همفکری و هم افزایی میان شرکت های عضو ایجاد کند. انجمن ارتباط ما را با صنعتی که در آن فعال هستیم تقویت می کند. موفقیت و تداوم فعالیت شرکت ها در کشورهای صنعتی که گاهی به بیش از یک قرن می رسد نتیجه ی دست به دست هم دادن عوامل متعددی است که یکی از این عوامل انجمن های تخصصی فعال در این کشورها هستند و من امیدوارم که انجمن اتوماسیون صنعتی هم بتواند در این راه، به درستی به رسالت خود عمل نماید. انجمن باید بتواند افرادی را که با انگیزه ی خدمت به صنعت و اقتصاد کشور کسب و کاری را اداره می کنند دور هم جمع کند و توان ایشان را یکپارچه کرده و در راستای منافع صنفی و ملی جهت دهی کند. انجمن محل و مرکز ایجاد هم افزایی بین اعضاست. من هم به نمایندگی از شرکت itg آمادگی کامل خود را برای همراهی و همکاری با انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی در راستای پیشبرد اهداف انجمن اعلام می کنم.
از زحمات شما بابت مجله ی تخصصی صنعت هوشمند که بطور ماهانه و منظم چاپ و منتشر می گردد تشکر می کنم. بنده خودم چون مدتی در امر چاپ و نشر مجله ی میراب دخیل بودم حجم، حساسیت و اهمیت چنین کاری را به خوبی درک می کنم و برای شما و تمامی همکارانتان آرزوی موفقیت روزافزون دارم.
صنعت هوشمند: جناب آقای مهندس توجه، در پایان از حضورتان در این مصاحبه و بیانات ارزشمندتان نهایت سپاس را دارم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *