اتوماسیون صنعتی, شبکه

اینترنت اشیاء (IoT) – بخش اول

اینترنت اشیاء , IoT , داده های IoT , تحول دیجیتال

اینترنت اشیاء ( IoT)

راهنمایی برای کسب و کار در زمینه IoT

بخش اول

در این راهنمای کسب و کار IoT موارد متعددی را پیرامون منشاء، فناوری ها و تکامل اینترنت اشیاء IoT با ذکر مثال های تجاری، کاربردها و نتیجه تحقیقات خواهید آموخت.

اینترنت اشیاء یا IoT شبکه ای متشکل از چیزهایی است که به اینترنت متصل می شوند. این چیزها دستگاه های IoT و دارایی های فیزیکی با قابلیت IoT هستند. محدوده ای از دستگاه های مصرفی همچون تجهیزات مورد استفاده در راه حل های خانه هوشمند یا ردیاب های حیوانات خانگی تا مزارع و دام های مجهز به حسگر متصل به اینترنت، و یا محدوده ای از دارایی های صنعتی از قبیل ماشین ها، روبات ها، تأسیسات نفت و گاز یا حتی کارگران از جمله مواردی هستند که در حوزه IoT می گنجند.

در حقیقت، شما می توانید همه چیزها را در گستره ای وسیع به هم وصل کنید. سؤال اصلی این نیست که شما چه چیزی را می توانید به اینترنت وصل کنید، بلکه مهم این است که چرا این کار را انجام می دهید و آنچه مهم است اهداف و نتایج این کار است. بنابراین اهداف بالقوه ما هستند که تعیین می کنند چه چیزهایی را می خواهیم متصل کنیم تا بتوانیم داده های ارسال شده از آنها، مابین آنها و یا ارسال شده به آنها را ضبط کنیم و از این داده ها بهره برداری مناسب را به عمل آوریم.

IoT پوشش وسیع چتر گونه ای از موارد مصرف، فناوری ها، استانداردها و برنامه های کاربردی است و این خود بخشی از واقعیتی عظیم تر و حتی فناوری های بیشتری است. اشیاء و داده ها نقطه شروع و جوهره آنچه که IoT را توانمند می سازد و به آن معنی می بخشد هستند. دستگاه ها و متعلقات IoT به تجهیزاتی همچون حسگرها و عملگرها، مدارات الکترونیک ارتباطاتی و نرم افزار برای ضبط، فیلتر و مبادله داده های مربوط به خود دستگاه، وضعیت آن و محیط اطراف مجهز شده اند.

ارتباط چیزها در IoT و استفاده از داده های IoT باعث بهبود و نوآوری های مختلفی در زندگی مصرف کنندگان، تجارت، مراقبت های بهداشتی، سامانه های متحرک، شهرها و جامعه می شود. اهداف بالقوه IoT اغلب براساس موارد استفاده آن تقسیم بندی می شود، برای مثال نظارت بر سلامت، ردیابی دارایی، نظارت بر محیط زیست، نگهداری پیشبینانه و اتوماسیون خانه.

اینترنت اشیاء موج سوم در توسعه اینترنت است.

بسته به صنعت و یا نوع کاربرد، صدها مورد استفاده از IoT وجود دارد. برخی موارد استفاده از آن در صنایع است و برخی دیگر خاص تر هستند. به طور مثال ردیابی دارایی مورد استفاده جهانی دارد. این می تواند کاربردهای مختلفی برای مصرف کننده داشته باشد، همچون ردیابی حیوانات خانگی یا یا دارایی هایی مثل اسکیت برد یا حتی ردیابی کانتینرها در یک کشتی باری بزرگ. این همان اصل اساسی IoT است، یعنی دنیایی از تفاوت در زمینه فناوری ها، شرایط و کاربردها.

IoT یک محرک ضروری برای نوآوری در مواجهه با مشتری، بهینه سازی و اتوماسیون هدایت داده ها، تحول دیجیتال، تحقیق و توسعه و کاربردهای کاملاً جدید، مدل های تجاری و جریان های درآمدی در همه بخش ها می باشد. در این راهنمای کسب و کار IoT موارد متعددی را پیرامون منشاء، فناوری ها و تکامل IoT با مثال های تجاری، کاربرد ها و تحقیقات خواهید آموخت.

Industrial IoT , IIoT , اینترنت اشیاء , IoT , داده های IoT , تحول دیجیتال

اینترنت اشیا گام منطقی بعدی در تکامل اینترنت است و ادامه شبکه ها و فناوری های M2M (ماشین به ماشین)، باز ساخت و گسترش فناوری های M2M، فناوری های متحرک، RFID و چیزهای دیگر است.

IoT در شاخه های بیشتری گسترش می یابد و آنها را احاطه خواهد کرد و به دلیل عوامل مختلفی از جمله هزینه های پایین حسگرها و فناوری ها و شبکه های فعال، محبوبیت بیشتری پیدا می کند.

پیش بینی ها جهان اینترنت اشیاء حکایت از بروز و ظهور حدود 20 تا 30 میلیارد دستگاه متصل تا سال 2020 دارد.

اینترنت اشیاء صنایع و حوزه های تجاری را همگرا می کند، فناوری اطلاعات (IT) و فناوری عملیاتی (OT) را پیوند می دهد و به تحول صنعتی (صنعت نسل 4.0) و موجی از موارد استفاده در آنچه که به آن IoT Industrial گفته می شود و بزرگترین بخش کاربردها و سرمایه گذاری های IoT است کمک می کند. حیطه های اصلی سرمایه گذاری اینترنت اشیاء شامل عملیات ساخت، حمل و نقل، فناوری های هوشمند شبکه، ساختمان های هوشمند و موارد فزاینده بهره گیرنده از اینترنت اشیاء و اتوماسیون خانه های هوشمند است.

ادامه دارد

نویسندگان :
مهندس حمید بهنگار
مهندس پژمان کبیری

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
author-avatar

درباره آقای مهندس حمید بهنگار

مدیر عامل شرکت پرتو تاپ رایان عضو کمیته اسکادا، تله متری و اینترنت اشیا انجمن صنفی شرکت‌های اتوماسیون صنعتی کارشناس ارشد مهندسی فناوری اطلاعات -گرایش مدیریت سیستم های اطلاعاتی

نوشته های مشابه

7 دیدگاه در “اینترنت اشیاء (IoT) – بخش اول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *