اتوماسیون صنعتی, شبکه

اینترنت اشیاء (IoT) – بخش دوم

اینترنت اشیاء , IoT , داده های IoT , تحول دیجیتال , هوش مصنوعی , محاسبات ابری , امنیت سایبری , داده های بزرگ , واقعیت افزوده , واقعیت مجازی

IoT از منظری وسیع تر

نویسندگان مقاله:
مهندس حمید بهنگار
مهندس پژمان کبیری

بخش دوم

اینترنت اشیاء ( IoT ) اصطلاحاً چتری گسترده از فناوری ها و خدمات زیربنایی است که به موارد کاربرد بستگی دارد و به نوبه خود بخشی از زیست بوم فناوری وسیع تری است که شامل فناوری های مرتبط از جمله هوش مصنوعی، محاسبات ابری، امنیت سایبری نسل آینده، تجزیه و تحلیل پیشرفته، داده های بزرگ، فناوری های مختلف اتصال/ارتباطات، شبیه سازی همانند دیجیتال/1، واقعیت افزوده و مجازی، بلاک چین و موارد دیگر می باشد.

از منظر زیست بوم های اقتصادی، مشارکت ها، همکاری ها، روش های مشارکت ها، پیوستگی و زیست بوم های نوآوری/همکاری نیز به شکلی گسترده نکات کلیدی در IoT هستند.

اتصال دستگاه های فیزیکی با امکان سنجش و ارتباط به طور مستقل، شامل حسگرها و عملگرها، چیز جدیدی نیست و دارای سابقه طولانی در مفهوم شبکه های M2M به طور گسترده می باشد. در اینترنت اشیاء، نقاط پایانی/2 فیزیکی از طریق آدرس های IP منحصر به فرد قابل شناسایی، متصل می شوند. به موجب آن می توان از طریق تجهیزات الکترونیک و نرم افزارهای استقرار یافته، گره ها و گیت وی های IoT، فناوری های فرا ارتباطی و ابر، شبکه و سیستم عامل IoT با ادغام فزاینده هوش مصنوعی، IoT و فناوری های دیگری مانند بلاکچین (غالباً در سطح شبکه: پردازش edge و پردازش fog) داده ها را جمع آوری، فشرده سازی، مرتبط و تجزیه و تحلیل کرد.

اینترنت اشیاء اتصال نقاط پایانی (دستگاه ها و چیزها) است که می توان با یک آدرس IP  (پروتکل اینترنت) به صورت اختصاصی آدرس داد و شناسایی کرد. با استفاده از اینترنت اشیاء، دستگاه ها می توانند به اینترنت متصل شوند، حس کنند، جمع آوری، دریافت و ارسال داده و از طریق فن آوری های IP، سیستم عامل ها و راه حل های اتصال با یکدیگر و برنامه ها ارتباط برقرار کنند.

IoT لایه افزوده ای از اطلاعات، تعامل، تراکنش و عمل است که به لطف دستگاه ها، تجهیزات سنجش داده ها، تجزیه و تحلیل و قابلیت های ارتباطی، با استفاده از فناوری های اینترنتی به آن اضافه شده است. علاوه بر این، اینترنت اشیا، واقعیت های دیجیتال و فیزیکی را متصل می نماید و اتوماسیون اطلاعات-محور را نیرو می بخشد و سطح تجارت و زندگی اجتماعی مردم را بهبود می دهد.

داده های ضبط، جمع آوری و تجزیه و تحلیل شده برای موارد استفاده مختلف، از جمله تصمیم گیری در مورد تعمیر و نگهداری، انسان، تصمیم گیری های نیمه خودکار و خودکار (که به موجب آن جریان داده ها فقط از دستگاه های با قابلیت IoT وارد نمی شوند، بلکه بین آنها نیز تبادل می شوند، درون آنها رخ می دهد یا به شکل دستورالعمل برای آنها ارسال می شود)، تحقیقات علمی، نظارت لحظه ای، تبادل داده ها، مدل های جدید کسب و کار و موارد دیگر استفاده می شود.

اینترنت اشیاء , IoT , داده های IoT , تحول دیجیتال , هوش مصنوعی , محاسبات ابری , امنیت سایبری , داده های بزرگ , واقعیت افزوده , واقعیت مجازی

اینترنت اشیاء، واقعیتی در تجارت و فراتر از آن است

در صنایع و شرکت های گوناگون، ایجاد ارزش افزوده از زمانی که نمونه های IoT در زندگی واقعی مشاهده می شود با استفاده از نیروی IoT، اتفاق می افتد.

با این حال، هنوز دهه ای (2020 و فراتر از آن) زمان خواهد برد تا بزرگنمایی ها، موانع راه و سوء تفاهم ها درباره اینترنت اشیا از بین برود و تردیدها و چالش های موجود در زمینه های مختلف حل شود. بنابراین، یک رویکرد جدید بنیادی برای امنیت مورد نیاز خواهد بود.

درک IoT

برای درک مزایا، ارزش، مفهوم و حتی فناوری های IoT، مهم است که به نمونه هایی از کاربردها و صنایع مختلف بنگریم.

اگرچه IoT یک «چیز» طلقی می شود ولی نیاز است که تفاوت هایی از منظر کاربردها در زمینه هایی مانند اینترنت اشیاء صنعتی، مصرف کننده اینترنت اشیاء و فراتر از این واژه ها و اصطلاحات، و موارد مصرف ذکر شده IoT درک شود.

استفاده از اینترنت اشیا با سرعت های مختلفی اتفاق می افتد. به عنوان مثال، سرمایه گذاری IoT در صنعت تولید به مراتب بیشتر از سایر صنایع خاص و فضای مصرف کننده گان اینترنت اشیاء (CIoT) است.

اگرچه تولید جهانی هنوز بیشتر هزینه های IoT (سخت افزار، نرم افزار، خدمات و ارتباطات) را به خود اختصاص می دهد ولی انتظار می رود تا سال 2020 این روند تغییر یابد.
صنعت تولید، همراه با حمل و نقل و مصارف (آب و برق)، سه حوزه اصلی سرمایه گذاری IoT است و بخشی از آن چیزی است که به عنوان اینترنت صنعتی اشیاء شناخته می شود.

اینترنت اشیاء به عنوان یک واقعیت در حال تحول

علیرغم چالش ها، سرعت های متفاوت و تحولات سریع که تا سال های اول دهه آینده خواهیم دید، اینترنت اشیاء همچنان وجود خواهد داشت.

اینترنت اشیاء , IoT , داده های IoT , تحول دیجیتال , هوش مصنوعی , محاسبات ابری , امنیت سایبری , داده های بزرگ , واقعیت افزوده , واقعیت مجازی

در تجارت و صنعت، هزاران مورد مصرف اینترنت اشیاء و استقرار آن در زندگی واقعی در بخش های مختلف به واسطه این سه صنعت وجود دارد. بخش قابل توجهی از توسعه ها و سرمایه گذاری ها در شکل مقابل نشان داده شده است.

در فضای مصرف کننده هزاران دستگاه و برنامه برای اهداف متنوع وجود دارد.

پیش بینی های مربوط به تأثیر اقتصادی، بخش های فرعی، فناوری ها و تعداد دستگاه های با قابلیت IoT نیز در حال تحول است.

هرچند که برای بیشتر افراد تعداد دستگاه های IoT معیار نباشد، اما این چیزی است که بیشترین توجه را به خود جلب می کند. در طی چند سال گذشته پیش بینی های مربوط به تعداد دستگاه های IoT تا سال 2020 نزولی تخمین زده شده است.

بیش از دو دهه طول کشید تا «مفهوم» اینترنت اشیا به واقعیتی تأثیرگذار تبدیل شود و همانطور که در آینده خواهیم دید بسیاری از حوزه های تجارت و جامعه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

55٪ سازمان ها IoT را به عنوان راهبرد برای تجارتشان و مفهومی برای رقابت مؤثرتر می دانند (IDC ،2016)

با وجود اینکه اینترنت اشیا «واقعیتی» همچنان در روزهای آغازین خود می باشد؛ صرف نظر از توجه گسترده، پیش بینی ها و اعداد چشمگیر و تحولات اساسی و استقرار در بسیاری از مناطق. با این حال، اگر به پتانسیل کلی IoT دقت کنید متوجه می شوید که به واقع تازه آغاز کار می باشد.

استانداردها، فناوری ها، سطح بلوغ، دستگاه ها و برنامه ها همچنان در حال تکامل هستند تا بازیگران مختلف در زیست بوم IoT با سیستم عامل ها، مدل های جدید تجزیه و تحلیل داده ها و حتی تعاریف و دیدگاه های در حال تحول در جهت بهتر و هوشمندانه تر شدن پروژه هایIoT حضور پیداکنند. در آن زمان، چالش های مربوط به مقررات، امنیت و داده ها برطرف می شود و همچنان یک تعریف جهانی برایIoT همچنان مورد بحث می باشد.

1- Digital Twin Simulation

2- Endpoints

ادامه دارد

قسمت اول

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مرتبط

2 فکر در مورد “ اینترنت اشیاء (IoT) – بخش دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *