اتوماسیون صنعتی, شبکه, صنعت هوشمند

اینترنت اشیاء (IoT) – بخش چهارم

اینترنت اشیاء , IoT , داده های IoT , تحول دیجیتال

اینترنت اشیاء (IoT)

بخش چهارم 

تعریف IoT رویکردهایی بی انتها
اینترنت اشیاء حوزه ارتباط متقابل دستگاه های فیزیکی با اینترنت و سایر شبکه ها از طریق آدرس های IP منحصر به فرد قابل شناسایی است که به موجب آن داده ها از طریق حسگرهای تعبیه شده، الکترونیک و نرم افزار جمع آوری می شوند.
دستگاه های فیزیکی یا برای اینترنت اشیاء طراحی شده اند یا دارایی هایی (حتی موجودات زنده) هستند که به سنجشگر داده ها و انتقال دهنده الکترونیکی مجهز شده اند. در نهایت اینترنت اشیاء در بعدی از دستگاه ها، حسگرها، عملگرها و سامانه های ارتباطی برای توصیف آنچه به طور مؤثر با داده های به دست آمده از چیزهای متصل انجام می شود، استفاده می گردد.
IoT شبکه ای از اشیاء فیزیکی است که دارای فناوری تعبیه شده برای برقراری ارتباط و حس کردن یا تعامل با وضعیت داخلی یا محیط خارجی خود می باشند (تعریف گارتنر)
اینترنت اشیاء طیف وسیعی از برنامه ها، پروتکل ها، استانداردها، معماری ها و فناوری های جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها را توصیف می کند که به وسیله آن ادوات و اقلامی (وسایل، لباس ها، حیوانات، …) که مجهز به حسگر، نرم افزارهای خاص طراحی شده و/یا سامانه های دیجیتالی و الکترونیکی دیگر، از طریق یک آدرس IP منحصر به فرد یا URI به اینترنت و/یا شبکه های دیگر متصل هستند و یک هدف اجتماعی، صنعتی، تجاری و/یا مفاهیم انسانی را دنبال می کنند. همانطور که در ادامه می خوانید، داده ها و چگونگی کسب، تحلیل و ترکیب آنها در زنجیره های ارزش اطلاعات و مزایای آن مهم هستند.
در حقیقت، ارزش واقعی اینترنت اشیاء جایی است که می تواند از منابع و انواع داده های کاملاً جدید برای مدل های تجاری، بینش ها، اشکال تعامل، شیوه های زندگی و پیشرفت های اجتماعی استفاده کند.
اینترنت اشیاء اصطلاحاً همچون چتری گسترده است و همانطور که گفته شد، غالباً بین اینترنت اشیاء مصرفی (CIoT) و اینترنت اشیاء صنعتی (IIoT) تمایز می باشد. ما هر دو را در زیر بررسی می کنیم، زیرا همچنان هردو آنها استفاده می شوند. با این حال، CIoT و IIoT همچون پوشش چتری بسیاری از موارد استفاده و کاربردها را نیز تحت پوشش خود قرار می دهند. مضاف بر این که، بین هر دو همپوشانی وجود دارد.
ما اینترنت اشیاء را بیشتر از منظر اینترنت همه چیز می بینیم، که خود نیز بخشی از یک زمینه گسترده تر می باشد. این مفهوم در زیر بیشتر توضیح داده شده است. اینترنت اشیا چیزی نیست جز داده هایی که جمع آوری شده، ارسال شده، پردازش گردیده یا به دستگاه ها فرستاده شده اند، اینها بیشترین مواردی هستند که از طریق اینترنت، خطوط ثابت، در اکوسیستم های ابری یا از طریق فناوری اتصال بی سیم (نوعی متناسب)، برای کاربردهای خاص IoT تهیه شده اند (به عنوان مثال فناوری های بی سیم برای IIoT).

اینترنت اشیاء , IoT , داده های IoT , تحول دیجیتال

اینترنت اشیاء به عنوان بخشی از اینترنت همه چیز – همه چیز در یک شبکه گسترده توزیع شده متصل است


 
مرتبط کردن حوزه های دیجیتالی، فیزیکی و انسانی از طریق شبکه ها، فرآیندها و داده های متصل، تبدیل شدن به دانش و عمل، یک جنبه اساسی در این معادله است. در سال های اخیر کانون تمرکز در اینترنت اشیاء از جنبه خالص اتصال دستگاه ها و جمع آوری داده ها مشخصا به مفهوم اتصال داخلی دستگاه ها، داده ها، اهداف تجاری، افراد و فرایندها، در IIoT تغییر کرده است.

ادامه دارد

نویسندگان :
مهندس حمید بهنگار
مهندس پژمان کبیری

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *