کنترل

معیارهای انتخاب یکپارچه ­ساز سامانه در پروژه ­های اتوماسیون صنعتی

یکپارچه ساز

انتخاب یکپارچه­ ساز سامانه [1]، سخت ­ترین بخش یک پروژه­ اتوماسیون صنعتی است که بسادگی هم مغفول می­ ماند. فرآیند یافتن یک یکپارچه ساز سامانه­ صاحب صلاحیت برای پروژه ­های اتوماسیون صنعتی نیازمند تلاش بسیار و دقت در جزییات است. تجربه، تخصص، توانمندی­ های کارکنان و امکانات مالی همگی عوامل بسیار مهمی هستند که باید در هنگام گزینش یک یکپارچه ­ساز به عنوان همکار پروژه در نظر گرفته شوند. در این مقاله به معیارهای اصلی جهت انتخاب یکپارچه­ ساز سامانه­ های اتوماسیون صنعتی اشاره شده است.

 1. برخورداری از تجربیات مرتبط

 به دنبال یکپارچه سازی باشید که داری فهرست بلندی از پروژه ­های موفق در حوزه ­هایی است که شما به دنبال آن هستید. تمامی مواردی را که یکپارچه ­سازان به عنوان مرجع کاری ارایه می کنند به دقت و با وسواس بررسی کنید و مشخص کنید که چه مدت به طور مستقیم در پروژه ­های پیشین درگیر بوده ­اند. گزینه ­های مورد نظر باید توان کار کردن با گستره­ وسیعی از محصولات و تجهیزات اتوماسیونی را داشته باشند و تعداد کارکنان آنها با نیازهای حوزه ­های مختلف پروژه­ شما همخوانی داشته باشد.

همخوانی میان تجربیات قبلی یکپارچه ­ساز با موضوع پروژه­ شما موضوعی بسیار مهم است. برای مثال شرکت­ هایی که تعداد زیادی پروژه در زمینه­ کنترل حرکت انجام داده ­اند ممکن است توانایی لازم را برای انجام یک پروژه­ اسکادا پیچیده نداشته باشند.

 1. نسبت به گزافه گویی بدگمان باشید

اگر در حین جلسات مذاکره و تنظیم الزامات پروژه با یکپارچه ساز، او مرتباً و در مورد هر موضوعی عبارت ­های «مشکلی نیست. ساده است. حلش می ­کنم. شما هر چه بخواهید ما انجام می­ دهیم و …» را تکرار کرد می­ توانید اطمینان داشته باشید که مسأله شما برای او مشکل خواهد بود و انجام کار برایش چندان ساده نیست و مواردی وجود دارد که بیش از آن چه تاکنون تصور کرده ­اید برای او مشکل است.

یکپارچه ساز با روش ­های مستدل و مستند باید بتواند ثابت کند که خواسته­ های شما را به خوبی درک کرده، پروژه را کمتر از آن چه هست تخمین نزده و دارای تجربه در پروژه ­های مشابه هست. نسبت به قیمت ­های اعلام شده از سوی یکپارچه ­سازان نیز به شدت حساس باشید؛ به ویژه اگر قیمت اعلامی، از انتظار شما و یا آنچه دیگران پیشنهاد داده ­اند بسیار کمتر باشد به طور حتم باید به صحت آن شک کنید.

 1. آشنایی با استانداردها

بررسی کنید که یکپارچه سازی که در حال بررسی صلاحیت وی هستید با چه شرکت­ هایی همکاری دارد. زیرا هیچ کس نمی­ تواند یک کار بزرگ را یک تنه انجام دهد. همچنین بسیار مهم است که بدانید یکپارچه ساز، پروژه را در صورت واگذاری چگونه مدیریت می ­کند و کتابخانه­ کد او نزدیک به کدام استاندارد است. آیا از استانداردهای S88 و S95 تبعیت می ­کند. متدولوژی وی چیست؟ اگر از یکپارچه­ سازی پیشنهاد دریافت کردید که دارای متدولوژی مشخصی نیست و حتی از استانداردهای مربوطه نیز آگاهی ندارد؛ اصلاً وقتتان را با او تلف نکنید.

 1. عامل راحتی

علاوه بر قابلیت اطمینان و توانمندی­ های حرفه ­ای، به این موضوع نیز توجه کنید که باید با یکپارچه ­سازی کار کنید که با او احساس راحتی می­ کنید، نیازهای فرآیند شما را می­ فهمد و دارای تجارب عملی و میدانی در مورد پروژه­ شما هست. همچنین توجه داشته باشید که یکپارچه ­ساز باید دارای کارکنانی متخصص و صاحب دانش در حوزه­ کسب و کار شما باشد.  

5. دارا بودن تخصص مرتبط

بر روی دانش، تکنیک­ ها و مهارت­ های یکپارچه سازان تمرکز کنید. از این که آنها دارای دانش مهندسی سیستم هستند و همچنین از تجربه­ کافی برای پیشبرد پروژه­ شما برخوردارند اطمینان حاصل نمایید. یک فهرست معتبر و مستند از پروژه­ های انجام شده توسط یکپارچه ­سازان مورد نظر، می­ تواند در این خصوص بسیار مؤثر واقع شود.

system integrator

 1. به­ روز بودن و آشنایی با تکنیک ­ها و فناوری­ های جدید

به روز بودن و داشتن تجربیات جدید در حوزه­ تخصصی شما یکی از معیارهای کلیدی در انتخاب یکپارچه ساز است. درگیری مداوم با پروژه ­های مشابه، باعث به ­روز بودن یکپارچه ­ساز از نظر فناوری و سخت­ افزارها و نرم ­افزارهای جدید خواهد شد. به دلیل رکود و بحران اقتصادی اخیر، امروز تعداد شرکت­ های یکپارچه ­ساز به زیادی گذشته نیست و بسیاری از شرکت­ ها نتوانسته ­اند از عواقب آشفتگی­ های اقتصادی سال­ های گذشته جان سالم به در ببرند.

بسیاری از یکپارچه ­سازان مجبور به کاهش نیروی انسانی، به حداقل رساندن آموزش ­های جدید در حوزه­ فناوری و کاهش هزینه­ ها به هر طریق ممکن شده­ اند. بنابراین لازم است برای بررسی نقاط قوت و ضعف یکپارچه ­سازانی که آنها را برای همکاری مد نظر دارید وقت لازم و کافی را صرف کنید تا مطمئن شوید که گزینه­ انتخابی، قادر به انجام درخواست­ های شما در خصوص پروژه هست.

 1. قرار گرفتن در جریان جزییات پروژه

آیا یکپارچه ساز مورد نظر قبلاً کارهای مشابهی را انجام داده است؟ آیا برای شما امکان دارد که نیروی انسانی و دیگر منابع لازم را برای همکاری هر روزه با یکپارچه­ ساز اختصاص دهید؟

به این موضوع توجه داشته باشید که سامانه ­ای که توسط یکپارچه­ ساز ارایه خواهد شد در نهایت متعلق به شماست. بنابراین لازم است که در مورد چگونگی اصلاح و اعمال تغییرات احتمالی مورد نیاز در آن و همچنین اصول نگهداری و تعمیر آن آگاهی لازم را داشته باشید؛ در غیر این صورت گرفتار سامانه ­ای خواهید شد که برای ایجاد هر نوع تغییر و بهینه ­سازی در آن باید هزینه­ زیادی صرف کنید.

پس پیشنهاد می­ شود که از سطح صفر پروژه و تا جایی که می­ توانید در طراحی، شبیه­ سازی، ترسیم جزییات، تکنیک­ های توسعه­ نرم ­افزار و الزامات نگهداری و تعمیرات با پروژه درگیر شوید. در این صورت است که حداکثر بهره­ ممکن را از سامانه ­ای که در اختیار دارید کسب خواهید کرد و خواهید آموخت که اجزای پروژه چگونه کنار هم جمع شده­ اند.

 1. امکان دریافت خدمات پس از فروش

نگاه بلند مدت داشته باشید. همان طور که گفته شد لازم است یکپارچه­ سازی را انتخاب کنید که دارای تجربه در سامانه ­های مشابه و ترجیحاً در همان زمینه­ کاری مورد نظر باشد. اطمینان حاصل کنید که پس از اتمام پروژه، از خدمات شرکت یکپارچه­ ساز در خصوص ارتقای سامانه و نگهداری و تعمیرات آن برخوردار خواهید بود. لازم است در این خصوص یک قرارداد جداگانه با یکپارچه ساز منعقد کنید و جزییات ارایه­ خدمات را به طور دقیق در آن مشخص نمایید.

 1. حلال مشکلات

لازم است یکپارچه ­ساز انتخاب شده از مسایل پیش روی شما به طور کامل مطلع باشد و تجربه­ چگونگی برخورد با این مسایل را داشته باشد. شاید یکپارچه سازانی وجود داشته باشند که پیش از این با بسیاری از مشکلاتی که شما در آینده با آن مواجه خواهید شد برخورد کرده و راه حل آنها را نیز بدانند.

 1. سؤالات لازم را بپرسید

انتخاب یکپارچه ساز سخت ­ترین بخش یک پروژه­ اتوماسیون صنعتی است که بسادگی هم مغفول می ­ماند. لازم است سؤالاتی را در مورد انواع پروژه­ هایی که آنها انجام داده ­اند و ابعاد این پروژه­ ها بپرسید. جزییات را نیز جویا شوید. آیا این پروژه ­ها در زمان مقرر خاتمه یافته ­اند؟ آیا مدیریت هزینه در آنها به درستی انجام شده است و پروژه با هزینه­ پیش ­بینی شده خاتمه یافته است؟ این­ها مواردی هستند که در انتخاب خود باید به دقت مد نظر داشته باشید.

 1. تجربه نیز محدودیت­ های خود را دارد

به این نکته توجه داشته باشید که بیشتر یکپارچه ­سازان یا در سلسله مراتب یک صنعت صاحب تجربه هستند و یا در یک نوع خاص از پروژه­ ها مثل برنامه نویسی PLC/HMI. به همین دلیل ممکن است از تجربه­ لازم برای انجام پروژه ­هایی خارج از حوزه ­های پیشین برخوردار نباشند. بسیاری از فروشندگان HMI/DCS فهرستی از یکپارچه ­سازان سامانه صاحب صلاحیت  را در وب سایت خود درج کرده ­اند. مراجعه به این فهرست­ ها می­ تواند در انتخاب یکپارچه ­ساز مناسب بسیار مفید واقع شود.

 1. تیزهوشی به تنهایی کافی نیست

در انتخاب یکپارچه ­ساز سامانه ­های اتوماسیون همان گونه ­ای عمل کنید که در انتخاب یک کارمند عمل می­ کنید. برای بررسی سوابق وی وقت صرف کنید. با کارفرمایان قبلی او صحبت کنید.

 1. اصول حرفه ­ای گری

مطمئن شوید که یکپارچه­ ساز مورد نظر می­ تواند به شکلی اطمینان بخش نسبت به ارایه­ طرحی مناسب برای پروژه­ شما اقدام نماید، موارد محتمل را پیش بینی کند و مجموعه کارکنانی را گرد آورد که به کمک آنها قادر بتواند پروژه­ شما طبق زمان­بندی مورد نظرتان پیش برده و به خاتمه برساند.

 1. گروه را بیازمایید

توانمندی های یکپارچه ­ساز را با انجام آزمون بر روی گروهی که قرار است بر روی پروژه­ شما کار کنند بسنجید. مطمئن شوید که فهرست افراد مذکور در قرارداد به عنوان نفرات اصلی یا جایگزین آمده است.

 1. مهارت ­های تجاری

برای اطمینان از صلاحیت­ های تجاری یکپارچه­ سازان به چیزی فراتر از تخصص ­های فناورانه یا تجربیات عملی ایشان در پروژه­ ها نیز توجه داشته باشید. عضویت در انجمن­ های صنفی و تخصصی مربوطه و داشتن گواهینامه از سوی این انجمن­ ها و تشکل­ ها تأییدی است بر توانمندی ­های تجاری و تخصصی شرکت­ های یکپارچه ­ساز. بنابراین بررسی کنید که آیا شرکت یکپارچه­ ساز جزو انجمن و تشکل مرتبط در کشور و منطقه­ خود هست. آیا تحت پوشش بیمه­ های مرتبط همچون مهندسی و مسؤولیت می­ باشد؟ چند سال است که در این کسب و کار مشغول فعالیت است؟

 1. داشتن گوش شنوا در برابر پیشنهادات و انتقادات

یکپارچه­ سازی را به همکاری برگزینید که در برابر درخواست ­ها و ابراز عقیده­ شما گوش شنوا داشته باشد. اگر در جواب درخواست­ ها و پیشنهادات خود عبارتی همچون «هیچ کس به خوبی من کار را انجام نمی­ دهد» و «من هم همان کاری را می کنم که دیگران انجام می­ دهند» را شنیدید بهتر است به فکر انتخاب یکپارچه ­ساز دیگری باشید که بیشتر پذیرای نظرات و انتقادات شما باشد.

یادتان باشد که شما به یکپارچه ساز پول می­ دهید تا کاری را انجام دهد که شما می­ خواهید نه کاری که برای او ساده ­تر است و همیشه انجام داده. بله درست است، شما یکپارچه­ ساز را به واسطه­ تجاربش به کار گمارده ­اید. اما نباید نظرات شما فقط به این دلیل که تجربه او را ندارید حتی بررسی هم نشود. از وی بخواهید که قدری هم شرایط را برای ایجاد تغییرات احتمالی در سامانه مهیا کند به ویژه اگر رویکردی که شما در انجام پروژه مد نظر دارید جدید و غیرمتداول است. پذیرای تغییرات باشید زیرا در این صورت انعطاف پذیری در کار شما افزایش خواهد یافت.

شما باید در تمامی مراحل پروژه همراه و درگیر آن باشید. فرصت­ های یادگیری را به سادگی از دست ندهید!

[1] System integrator

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *