کسب و کار, مدیریت

سامانه توانیران؛ فرصت ها و تهدیدها!

سامانه توانیران , حداکثر استفاده از توان داخل , انجمن صنفی شرکتهای اتوماسیون صنعتی , سامانه توانیـــــران؛ فرصــت ها و تهــدیدها!

سامانه توانیران؛ فرصت ها و تهدیدها!

باز هم ویرایش جدیدی از قانون قدیمی و پرحرف و حدیث «حداکثر استفاده از توان داخل» به عرصه کسب و کار کشور معرفی شد. در این نسخه جدید که با نام «قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» در پانزدهم اردیبهشت 1398 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید تلاش شده کاستی های نسخه های پیشین تا حد زیادی برطرف گردد.

از جمله ویژگی های نسخه جدید می توان به تعریف مجازات های نسبتاً سنگین برای ناقضان قانون اشاره نمود که در نسخه های قبلی کمتر به آن پرداخته شده بود؛ انفصال از خدمت و جزای نقدی برای بالاترین مقام مسؤول یا مقام اجرا کننده قرارداد در دستگاه های دولتی ناقض قانون و جزای نقدی و حتی تنبیه پیمانکاران عمومی و فرعی از طریق تعلیق بلندمدت حضور ایشان در پیمان های دولتی از جمله موارد تنبیهی است که در این قانون برای خاطیان در نظر گرفته شده است.

بدیهی است پرداختن به قانونی مشتمل بر 24 ماده و 30 تبصره که شفاف شدن روش های اجرایی بسیاری از مواد و بندهای آن به تدوین آیین نامه های مربوطه از سوی دستگاه های مسؤول موکول شده، مجالی بیش از یک مقاله کوتاه را طلب می کند. اما آنچه در این مجال قصد پرداختن به آن را داریم، آن هم بیشتر با هدف روشنگری و اطلاع رسانی به فعالان بخش خصوصی کشور به ویژه اعضای محترم انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی؛ تکلیفی است که قانون پیش اشاره برای وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص ایجاد سامانه ای برای معرفی توانمندی های داخلی در حوزه کالا و خدمات مشخص نموده و معطوف نمودن اذهان ذی نفعان نسبت به فرصت ها و تهدیداتی که بروز و ظهور چنین سامانه ای می تواند برای کسب و کار ایشان به همراه داشته باشد.

ماده 4 قانون «قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی»، وزارت صنعت، معدن و تجارت را موظف نموده است از محل اعتبارات داخلی و با استفاده از سامانه‌های موجود، سامانه متمرکزی را جهت درج فهرست توانمندی‌های محصولات داخلی ساماندهی کند و ظرف مدت چهارماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون به درج فهرست توانمندی‌های محصولات داخلی، ظرفیت و اسامی تولیدکنندگان کالاها و عرضه‌کنندگان خدمات، پیمانکاران طراحی- ساخت، فناوری‌های داخلی و رتبه‌بندی ایشان در سامانه مذکور اقدام کند. همچنین اطلاعات این سامانه باید به‌صورت مستمر روزآمد و در دسترس عموم باشد.

آقای مهندس کیومرث فروتنی مشاور معاون امور صنایع و مسؤول پیگیری اجرای قانون حداکثر در وزارت صنعت، معدن و تجارت از شروع به فعالیت آزمایشی سامانه‌ای به نام «توانیران» (www . tavaniran . ir) با هدف عمل به تکلیف قانونی مذکور خبر داد و اعلام نمود این سامانه به گونه‌ای طراحی شده که با ثبت هر نیازمندی خارجی (طرف تقاضا) به صورت اتوماتیک، پیامی به تولید کنندگان آن نیاز (طرف عرضه) ارسال می‌شود و همچنین توانمندی‌های تولیدی و خدماتی نیز پس از ثبت به صورت خودکار به نیازمندان آن کالا و خدمات اطلاع رسانی می‌شود تا زمینه به هم رسانی نیاز‌ها و توانمندی‌ها و در نتیجه داخلی سازی نیاز‌های خارجی، کاهش ارزبری و حرکت سریع تر در جهت توسعه ساخت داخل فراهم شود.

از جمله ویژگی های مثبت سامانه مذکور می توان به امکان درج توانمندی های حوزه خدمات در کنار کالا اشاره نمود و نکته مثبت دیگر اینکه در بخش اقلام صنعتی، هر قلم کالایی دارای یک شناسنامه دقیق است که مشخصات کالای تولیدی به طور کامل در آن ثبت و ضبط می گردد و بدین ترتیب ضمن حذر از کلی گویی، توانایی تولیدکنندگان داخلی براساس معیارهای از پیش تعریف شده، به طور دقیق مشخص می-گردد. چنین امکانی زمینه را برای حفظ منافع همه طرف ها یعنی تولیدکننده داخلی، تأمین کننده و مصرف کننده نهایی کالا فراهم خواهد نمود.

جای بسی خوشنودی است که انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی، به عنوان یکی از تشکل های پیشتاز بخش خصوصی و به دعوت متولیان توسعه سامانه توانیران از نخستین مراحل تعریف و توسعه سامانه مذکور در جریان مراحل پیشرفت کار بوده و براساس درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن برقراری تعامل نزدیک با مجری سامانه توانیران، نسبت به آماده سازی شرایط لازم جهت درج توانمندی های اعضای انجمن در این سامانه از طریق تدوین شناسنامه های اقلام اتوماسیونی اقدام نموده است.

براساس برنامه ریزی های انجام شده، پس از اتمام فاز فعالیت آزمایشی این سامانه، تولیدکنندگان کالا و خدمات نسبت به درج توانمندی های خود در سامانه مذکور اقدام نموده و موارد ثبت شده با حضور مستقیم تشکل های تخصصی هر حوزه اعتبارسنجی شده و سپس منتشر خواهد شد.

از آنجایی که براساس قانون این سامانه تنها سامانه‌ای است که اطلاعات تولیدات (اعم از کالا و خدمات) تمام بنگاه‌های اقتصادی مجاز کشور را گردآوری و ارایه می‌کند به تمامی اعضای محترم انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی توصیه می شود با رجوع به نسخه آزمایشی این سامانه، ضمن انعکاس نظرات و دیدگاه های اصلاحی خود به انجمن، از هم اکنون آمادگی لازم را برای ورود اطلاعات مربوط به توانمندی های خود در سامانه توانیران را داشته باشند.

امید که سامانه جدید از طریق ایجاد ساز و کاری شفاف در شناسایی توانمندی های واقعی داخلی، از یک سو زمینه را برای حذف نابسامانی های موجود در فرآیند بررسی ثبت سفارشات فراهم کرده و از سوی دیگر به حذف رانت های احتمالی در فرآیند تأمین کالا از منابع داخلی منجر شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *