کسب و کار, مصاحبه و گزارش

نگاه وزارت صنعت در حمایت از ساخت داخل، ایجاد انحصار نیست

نگاه وزارت صنعت در حمایت از ساخت داخل، ایجاد انحصار نیست

نشست جناب آقای مهندس کیوان گردان، مدیر کل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت

با اعضای هیأت مدیره انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی

 

به گزارش روابط عمومی درروز یکشنبه مورخ 98/10/08 و از ساعت 16.30 هیأت مدیره انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی در محل دبیرخانه، میزبان جناب آقای مهندس کیوان گردان، مدیر کل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت بود. در ابتدای این جلسه، آقای مهندس وحید تیموری دبیر انجمن، با سپاس از مهندس گردان به دلیل پذیرش دعوت انجمن جهت حضور در این نشست توضیحاتی را در خصوص طیف گسترده فعالیت های اعضای انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی شامل طراحی، تعمیر و نگهداری و آموزش ارایه نمود. وی عدم اشراف کافی دفتر صنایع برق و الکترونیک نسبت به حوزه اتوماسیون صنعتی را یکی از مشکلات عمده انجمن در تعامل با دفتر مذکور برشمرد و از عدم تلاش این دفتر برای رفع این مشکل طی سال های گذشته که باعث شده انجمن اتوماسیون صنعتی در جایگاه اصلی خود به عنوان بازوی مشورتی آن دفتر قرار نگیرد، ابراز نارضایتی نمود. دبیر انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی در ادامه گفت: «در این چند ساله شاهد بودیم که دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صمت در برخورد با موضوعات مرتبط با اتوماسیون صنعتی، تحت تأثیر دیگر دفاتر تخصصی  آن وزارتخانه بوده که آنها نیز متأسفانه آشنایی کافی با اتوماسیون و زیرمجموعه های آن ندارند و همین مشکل باعث شده است تا برخی استعلام های مربوط به ساخت داخل تجهیزات و سیستم های اتوماسیون صنعتی گاهی از مراجع و انجمن های غیرمرتبط انجام گردد. همچنین ایشان در صحبت های خود به عدم وجود ساختار مشخص در فرایند استعلام ساخت داخل از سوی دفتر مذکور از انجمن ها اشاره کرد.

مهندس کیوان گردان، مدیر کل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت : علت مغفول ماندن مقوله­ اتوماسیون صنعتی در وزارت صمت را نگاه کالا محور این وزارتخانه نسبت به امر تولید و عدم توجه کافی به مقوله­ توانمندی ­های نرم ­افزاری، مغزافزاری و خدمات فنی و مهندسی برشمرد وی با اشاره به اهمیت موضوع صدور خدمات فنی و مهندسی برای وزارت صمت و به تبع آن دفتر برق و الکترونیک، پیشنهاد نمود تا با برگزاری جلساتی در حضور ایشان و کارشناسان وزارت صمت و نمایندگان این انجمن توانمندی­ های اعضای انجمن در حوزه­ های مختلف اعم از ساخت تجهیزات و سیستم­ ها و همچنین اجرای پروژه ­های اتوماسیون صنعتی، به منظور آشنایی بیشتر دفتر صنایع برق و الکترونیک با این توانمندی ­ها و فراهم شدن زمینه­ افزایش سطح تعاملات فی ما بین ارایه گردد که این پیشنهاد با استقبال انجمن مواجه شد.
در ادامه، آقای مهندس مهران باباپور عضو هیأت مدیره انجمن، به مشکلات اعضا در ارتباط با اخذ پروانه از وزارت صمت اشاره کرد و از عدم وجود تعریفی مشخص و یکتا از ساخت سیستم ­های کنترل صنعتی شامل طراحی، تأمین و یکپارچه ­سازی تابلوهای کنترل صنعتی و صدور پروانه با عناوین مختلف برای این فعالیت از سوی سازمان­ های صنایع و معادن استان­ها گلایه نمود. باباپور عدم شناخت کارکنان آن وزارتخانه از محصولات و تولیدات اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق، را که پیش از این به آن اشاره شد عامل اصلی در ردشدن درخواست های ثبت سفارش واردات کالاهای اتوماسیونی دانست. در ادامه آقای مهندس رضا باصری زاده، بازرس انجمن اظهار داشت که با توجه به طیف گسترده ابزار دقیق مورد استفاده­ شرکت های فعال در صنعت اتوماسیون، این شرکت ها در زمینه واردات کالا، با توجه به محدودیت های موجود، دچار مشکلات و دردسرهای بسیار شده اند. سپس باباپور با اشاره به واگذاری پروژه های اتوماسیونی به شرکت های خارجی و به ویژه چینی ها و خطر بیکار شدن حداقل ده هزار مهندس و متخصص شاغل در این صنعت این سؤال را مطرح نمود که جایگاه وزارت صمت در ممانعت از این واگذاری ها، کجاست؟
مدیر کل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صمت در بخش دیگری از صحبت های خود، اظهار داشت که وزارت صمت در بخش داخلی سازی کالاها، تلاش های زیادی انجام داده است. وی افزود در برخی موارد و براساس اطلاعاتی که توسط کارشناسان این دفتر جمع آوری شده، محدویت ها را از سر راه تأمین آن دسته از کالاهایی که مورد نیاز صنایع کشور هستند برداشتیم و در بسیاری از موارد نیز اقداماتی برای تسهیل فرآیند ثبت سفارش انجام دادیم که اعضای انجمن نتایج آن را در موضوعات مرتبط با خود به زودی مشاهده خواهند کرد.
ایشان با اشاره به سامانه توان ایران افزود: «ما معتقدیم که با تدوین شاخص ها و استفاده از توان انجمن ها باید بتوانیم در شناخت مجموعه های توانمند گام برداریم. گردان گفت: «منظور وزارت صنعت در موضوع ساخت داخل، ایجاد انحصار نیست، و در تأمین برخی کالاهایی که ساخت داخل ندارد یا ساخت داخل پاسخگوی نیاز صنعت کشور به طور کامل نیست، نیاز به واردات داریم».
گردان در پایان صحبت های خود از انجمن اتوماسیون صنعتی درخواست کرد تا فهرست کاملی از اجزا، قطعات و کالاهای اتوماسیونی به همراه کدهای ISIC مربوطه را در اختیار دفتر برق و الکترونیک بگذارد و همچنین از ارتباط نزدیک تر از قبل با انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی به عنوان بازوی کارشناسی وزارت صمت و دفتر صنایع برق و الکترونیک استقبال کرد. در انتهای این جلسه مقرر شد مشکلات و مسایل مبتلابه شرکت های عضو انجمن احصا و جهت پیگیری تا رفع آنها به دفتر صنایع برق و الکترونیک منعکس شود.
 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *