کسب و کار, مصاحبه و گزارش

معرفی شرکت پارت آوا کنترل

معرفی شرکت پارت آوا کنترل

صنعت هوشمند: جناب آقای مهندس اشکانی، ضمن سپاس از این که امروز پذیرای جمعی از خدمتگزاران خود در انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی هستید، سپاسگزار خواهیم شد اگر خلاصه ای از سوابق تحصیلی و شغلی خود را برای آشنایی بیشتر با حضرتعالی مطرح فرمایید.

اشکانی: ارشک اشکانی هستم متولد سال 1358، در سال 1380 با مدرک کارشناسی کامپیوتر سخت افزار از دانشگاه صنعتی شریف فارغ التحصیل شدم و پس از آن تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد در رشته ی معماری سیستم های کامپیوتری در همان دانشگاه ادامه دادم. در طی دوران تحصیل با فعالیت در آزمایشگاه اتوماسیون دانشگاه با مفاهیم اتوماسیون صنعتی آشنا شدم. پس از مقطع کارشناسی ارشد در سال 1383 وارد شرکت ABB سوئیس شدم و در سال 1385 پس از اتمام دوره کارآموزی در کشور سوئیس برای راه اندازی پروژه مس سنگون به ایران بازگشتم. تا اواخر سال 1389 به عنوان Lead Engineer در پروژه های مختلف اتوماسیون صنعتی با شرکت ABB همکاری نمودم. به دلیل تحریم های بین المللی و خروج شرکت های خارجی از ایران تصمیم به ادامه حضور در صنعت کشور با تأسیس شرکت شخصی خود به نام پارت آوا کنترل گرفتم.

صنعت هوشمند: لطفاً مختصری در مورد تاریخچه ی شرکت محترم پارت آوا کنترل و حوزه های اصلی فعالیت این شرکت برای ما بگویید.
اشکانی: شرکت پارت آوا کنترل از سال 1390 فعالیت خود را در زمینه ی اتوماسیون صنعتی با چشم انداز دانش و تلاش آغاز نمود. این شرکت با ارائه ی خدمات مشاوره، پشتیبانی، برنامه نویسی و تأمین تجهیزات سیستم های کنترل ABB در سال های آغازین کار خود را شروع نمود و در سال 1393 با ورود آقایان مجتبی مرندی و کامروز شجاع نیا به شرکت فعالیت در سیستم های اتوماسیون صنعتی با کنترلرهای زیمنس نیز به مجموعه خدمات قابل ارائه این شرکت افزوده شد و پروژه ی سیمان مارگون به عنوان اولین کار سیستم زیمنس این شرکت در سال 1395 با موفقیت به پایان رسید.
شرکت پارت آوا کنترل دارای رتبه ی اتوماسیون صنعتی از شورای عالی انفورماتیک کشور و همچنین جواز تأسیس واحد فنی و مهندسی برق، الکترونیک، کنترل و اتوماسیون از وزارت صنعت و معدن و تجارت می باشد. همچنین این شرکت عضو نظام صنفی رایانه ای استان تهران و انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی می باشد.
این شرکت تاکنون افتخار همکاری با شرکت های فولاد خوزستان، سیمان مارگون، سیمان منددشتی، فولاد سنگان، سیمان هگمتان، سیمان ایلام، سیمان آباده، سیمان نهاوند، مجتمع صنعتی گل گهر، مجتمع مس سنگون، سیمان گیلان سبز، سیمان مازندران، پتروشیمی کاویان و پتروشیمی ایلام را در زمینه های گوناگون داشته است.
جهت ارائه ی برنامه ی سیستم اتوماسیون و نقشه های سیم بندی ارتباطی و تهیه سایر لیست های مورد نیاز پروژه این شرکت نسبت به ایجاد یک ابزار طراحی خودکار اقدام نموده است که مهندسین این شرکت فقط با وارد کردن اطلاعات اولیه و اعمال تغییرات مورد نیاز در طول پروژه نسبت به به-روزرسانی پایگاه داده ی مربوطه اقدام می نمایند و در انتها پس از نهایی شدن لیست سیگنالها اقدام به تولید خودکار برنامه و نقشه ها می نمایند که در نتیجه ی آن نیروی انسانی مورد نیاز جهت انجام پروژه به طور چشمگیری کاهش می یابد و همچنین خطای انسانی عدم تطابق برنامه و نقشه ها و لیست های مختلف پروژه به صفر می رسد. بدین جهت در اجرای پروژه ها این اطمینان خاطر وجود دارد که سیگنال های سربندی شده طبق نقشه های تولید شده، کاملاً با برنامه ی ارائه شده همخوانی دارد و امکان خطا وجود ندارد.
همچنین بخش تحقیق و توسعه ی این شرکت موفق به تولید نرم افزار سطح سه اتوماسیون صنعتی شده است که اطلاعات فرآیند کارخانه را به صورت خودکار از طریق پروتکل OPC از سیستم کنترل دریافت و در پایگاه داده SQL ذخیره می نماید. جمع آوری اطلاعات از سیستم های اتوماسیون موجود از سه بستر OPC DA، OPC AE و OPC HDA انجام می پذیرد در نتیجه نیاز به تغییر در ساختار سیستم موجود کارخانجات نمی باشد و فقط سیستم این شرکت در کنار سیستم موجود قرار می گیرد، بدون آنکه تداخلی در عملکرد عادی سیستم اتوماسیون موجود کارخانه داشته باشد. سپس اطلاعات جمع آواری شده از سیستم اتوماسیون کارخانجات مورد پردازش قرار می گیرد که جهت ارائه ی گزارشات مختلف تولید و کارکرد تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرد. همچین امکان ذخیره سازی نمودار تغییرات و لیست رویدادها برای مدت نامحدود در پایگاه داده SQL وجود دارد. این داده های ذخیره شده می توانند جهت بهینه سازی فرآیند تولید مورد استفاده قرار گیرند. از طرفی با پردازش رویدادهای سیستم و بررسی نمودار پارتو به دست آمده امکان کاهش زمان توقفات وجود دارد.
به عنوان یک شرکت فعال در زمینه ی یکپارچه سازی، همواره از طرح های نوین جهت پیاده سازی استقبال به عمل می آید. برای نمونه با توجه به طرح شرکت سازه های صنعتی آذران جهت پیاده سازی یک سیستم کاملاً خودکار در کارخانه ی گندله سازی اپال پارسیان سنگان برای بارگیری کاملاً مکانیزه و خودکار گندله، طرح مورد نظر توسط این شرکت پیاده سازی گردید، که شامل خواندن خودکار پلاک کامیون توسط دوربین پلاک خوان، ثبت درخواست با تگ RFID، نوبت دهی خودکار، اعلام نوبت ها به صورت صوتی و نمایش آنها روی تابلوهای روان، بارگیری خودکار کامیون با ورود آن روی باسکول طبق وزن درخواستی و درنهایت صدور برگ باسکول مطابق با تگ RFID اختصاص داده شده در هنگام خروج از کارخانه بوده است. در کنار آن تمام اطلاعات مربوط به بارگیری های انجام شده در پایگاه داده مریوطه ثبت و گزارشات مختلف به زبان فارسی به کارفرما ارائه می شود. یکپارچه سازی پروژه ی مذکور به دلیل تعدد سیستم های پیچیده و گوناگون، در مدت زمان کوتاه پروژه بسیار دشوار بود که کارشناسان این شرکت موفق به پیاده سازی سیستم مذکور در موعد مقرر گردیدند.
یکی از اهداف تأسیس این شرکت تولید و طراحی سیستم بومی اتوماسیون صنعتی بوده است ولی متأسفانه بومی سازی در این زمینه تاکنون چندان موفق نبوده است، زیرا ماهیت یکپارچه سازی خود نوعی بومی سازی می باشد و برنامه نویسی سیستم های کنترل با سخت افزار وارداتی نیز نوعی بومی سازی می باشد که در صورت تولید سخت افزار مربوطه در داخل و اعمال تعرفه های گمرکی بالاتر به نوعی فعالیت سایر شرکت های اتوماسیون داخلی مختل می گردد. با این حال متأسفانه خیلی از شرکت های خارجی هنوز به طور گسترده در ارائه ی خدمات مهندسی و برنامه نویسی سیستم های اتوماسیون صنعتی در داخل مشغول فعالیت می باشند و هیچ گونه تعرفه ی گمرکی برای ارائه ی خدمات برنامه نویسی و مهندسی آنها که اغلب با در نظر گرفتن هزینه ی راه اندازی بیش از نیمی از قیمت پروژه می باشد، در نظر گرفته نمی شود. اعمال تعرفه در این زمینه موجب می شود که شرکت های خارجی جهت ورود به بازار ایران از شریک تجاری ایرانی استفاده نمایند که سبب اشتغال زایی و انتقال دانش و تکنولوژی های نوین به کشور می گردد. با توجه به اینکه هنوز سیاست مشخصی برای حمایت از خدمات مهندسی داخلی در این حوزه تدوین نشده است به همین جهت این شرکت در حال حاضر در زمینه ی تولید نرم افزار های اتوماسیون صنعتی مشغول فعالیت می باشد و برنامه ای برای تولید و طراحی سخت افزار در آینده نزدیک ندارد.

صنعت هوشمند: فضای کسب و کار شرکت های اتوماسیونی را چگونه ارزیابی می کنید؟
اشکانی: در کنار فرآیند مهندسی یکپارچه سازی که نسبتاً پیچیده و مستلزم صرف زمان بسیار است، متأسفانه دولت نه تنها برای شرکت های اتوماسیون صنعتی نوپا و کوچک تسهیلات ایجاد ننموده است بلکه سازمان امور مالیاتی برای تأمین درآمد مالیاتی مورد نظر، فشار زیادی به این شرکت ها وارد می نماید که سبب شده وقت و انرژی مدیران این شرکت صرف پیگری پرونده سال های گذشته خود در هیأت های بدوی، تجدید نظر، شورای عالی مالیاتی، ماده 216 و دیوان عدالت اداری گردد. در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا شرکت های کوچک موتور حرکت رو به جلوی اقتصاد می باشند و از اهمیت زیادی برخوردار هستند، خصوصاً شرکت های اتوماسیون صنعتی که از تکنولوژی های نوین و پیشرفته جهت بهتر شدن فرآیند تولید کارخانجات صنعتی استفاده می کنند، حمایت از این شرکت ها می تواند کمک شایانی به بهروری و تولید کارخانجات صنعتی و رشد اقتصادی کشور نماید. ولی در حال حاضر اکثر شرکت های بزرگ یا از معافیت مالیاتی بهره مند هستند و یا به سبب ارتباطات و امکانات وصول مالیات از آنها به سختی ممکن است، در نتیجه درآمد مالیاتی از شرکت های کوچک قابل حصول تر به نظر می آید.

صنعت هوشمند: جناب آقای مهندس اشکانی ضمن سپاس مجدد از این که دعوت انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی را برای برگزاری این نشست پذیرفتید، برای حضرتعالی و تمامی کارکنان محترم شرکت پارت آوا کنترل آرزوی موفقیت و سربلندی روز افزون دارم.
اشکانی: من هم در پایان ضمن تشکر از مسؤولان دبیرخانه ی انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی برای حضور در شرکت پارت آوا کنترل و برگزاری این نشست، امیدوارم با مشارکت صنفی شرکت های عضو و فعالیت همکاران انجمن صنفی اتوماسیون صنعتی بتوانیم فضای کسب و کار مناسب و درخور شرکت های فعال در این حوزه را بوجود آوریم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *