رویدادها, کسب و کار, مصاحبه و گزارش

نشست نمایندگان انجمن با نمایندگان مرکز تحقیقات سیاست های علمی کشور

نشست نمایندگان انجمن با نمایندگان مرکز تحقیقات سیاست¬های علمی کشور

در روز سه شنبه مورخ 27/09/97 و از ساعت 15:00 در محل دبیرخانه ی انجمن نشستی میان نمایندگان انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی و نمایندگان مرکز تحقیقات سیاست های علمی کشور به عنوان مشاور معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت در تدوین پیوست فناوری قراردادهای نفتی و تهیه ی برنامه توانمندسازی یازیگران فعال در این قرار دادها برگزار شد. در ابتدای این جلسه، آقای مهندس وحید تیموری، دبیر انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی ضمن خوشامدگویی به میهمانان، به معرفی انجمن و حوزه ی فعالیت های شرکت های عضو انجمن پرداخت و بر اهمیت موضوع ورود اعضای انجمن به وندورلیست شرکت نفت تأکید نمود. سپس آقای مهندس مهران باباپور، عضو هیأت مدیره ی انجمن به توضیح پیرامون موضوع یکپارچه سازی سامانه های اتوماسیون صنعتی و قرارگیری این تخصص در فهرست صنایع پیشرفته در وزارت صنعت اشاره نمود.
در این جلسه آقای مهندس محمد زمانی میاندشتی که ریاست نمایندگان مرکز تحقیقات سیاست های علمی کشور را بر عهده داشت با تشریح اهمیت برگزاری این جلسات با توجه به اهم فعالیت های آن مرکز در سطح سازندگان به شرح:
• تدقیق لیست کوتاه سازندگان در حوزه ی تجهیزات Long Leads و توانمندی های شرکت های فعال؛
• تدقیق معیارهای ارزیابی سازندگان تجهیزات؛
• نیازسنجی عناوین کارگاه های آموزشی مورد نیاز سازندگان تجهیزات صنعت نفت و
• تدوین فرمت لازم جهت مستندسازی توانمندی های سازندگان
اشاره نمود.
وی یکی از اهداف برگزاری نشست با نمایندگان انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی را آشنایی بیشتر با شرکت های توانمند ایرانی و همچنین ماهیت طراحی و ساخت تجهیزات و سامانه های اتوماسیون صنعتی عنوان کرد آقای مهندس باباپور، عضو هیأت مدیره ی انجمن در این ارتباط با اشاره به فهرست ده صفحه ای اعلام توانمندیها ی انجمن به وزارت، صنعت، معدن و تجارت، گفت: «اعضای این انجمن از سطح بالایی از توانمندی در طراحی، تأمین و ساخت تجهیزات و سامانه های اتوماسیون صنعتی مورد نیاز صنعت نفت کشور برخوردارند.»
وی همچنین به موضوع عمق ساخت داخل که در وزارت صمت مطرح است اشاره نمود.
در ادامه این نشست آقای مهندس مسعود مهرداد، عضو هیأت مدیره ی انجمن به مشکلات اعضای انجمن پیرامون اخذ استانداردها و و گواهی نامه های مورد نیاز و همچنین ایرادات موجود در روند برگزاری مناقصات در پروژه های نفتی اشاره نمود. مهرداد در ادامه ضمن انتقاد از آن چه به عنوان بومی سازی استاندارد در کشور مطرح شده است اظهار داشت که کاری که به عنوان بومی سازی استاندارد انجام می شود چیزی فراتر از ترجمه ی استانداردهای خارجی نیست و اصولاً مفهوم بومی سازی مطابق آن چه در کشور ما وجود دارد در مورد استاندارد نمی تواند مصداق داشته باشد.
مهرداد گفت: «لازم است کارفرمایان صنعت نفت کشور ساز و کار صحیحی را برای خرید محصولات شرکت-های ایرانی تدارک ببینند تا شرکت ها نیز بتوانند به پشتوانه ی اطمینان از خرید محصولات خود هزینه های سنگین اخذ گواهی نامه های استاندارد را تأمین نمایند.»
موضوع دیگری که مهرداد به آن اشاره کرد نقش مراکز R&D در طراحی و توسعه ی تجهیزات و محصولات دارای فناوری بالا از جمله تجهیزات اتوماسیون صنعتی بود.

باباپور در این ارتباط گفت: «وزارت نفت باید از محصولات شرکت های ایرانی اعم از کالا و خدمات فنی و مهندسی حمایت کند و سازندگان را در امر اخذ استانداردهای بین المللی یاری کنداگر هم این امکان میسر نیست، در داخل کشور مراجعی را تدارک ببیند که قادر باشند مطابقت محصولات داخلی با استانداردهای مورد نیاز صنعت نفت را بررسی کنند.
سپس آقای مهندس رضا شیتره، رییس کمیته ی تخصصی سازندگان انجمن گفت: «جایگاه توانمندسازی شرکت های ا یرانی در برنامه ها و راهبردهای وزارت نفت کجاست؟ در راهبرد نویسی بلاتکلیف هستیم، باید متناسب با سطح توانمندی های مان به فرصت دست پیدا کنیم. در موضوع استاندارد نویسی، استاندارد یعنی حداقل ها و موضوع پیچیده ای نیست اما با توجه به عدم ثبات وضعیت اقتصادی و فضای کسب و کار در شرایط کنونی، شرکت ها نمی توانند برنامه ریزی های لازم را انجام داشته باشند. شیتره افزود: «اولویت های کشور در حوزه ی ساخت باید مشخص باشد. چالشی که شرکت های سازنده ی ایرانی دارند این است که محصولات ایشان با محصولات استاندارد و تأیید شده که سال هاست تولید می شوند و مورد استفاده هستند و خطاها و مشکلات آن ها بر اساس تجارب بکارگیری رفع شده و جواب خود را پس داده اند مقایسه می شوند.
باباپور در بخش دیگر صحبت های خود به موضوع لایسنس در پلنت های بزرگ نفتی و پتروشیمی اشاره کرد و این موضوع را یکی از موانع جدی ورود شرکت های ایرانی به حوزه ی طراحی و ساخت سامانه های کنترل پروژه های بزرگ برشمرد. وی در این خصوص گفت: «تمام دانش فنی صاحب لیسانس در سیستم کنترل متبلور می شود و اگر بخواهد طراحی این بخش را به شرکت های ایرانی بدهد در حقیقت مجبور است دانش فنی فرآیند را در اختیار ایشان بگذارد و طبیعی است که لایسنسورها به شدت از این موضوع خودداری می کنند. از طرف دیگر عملکرد پلنت را نیز در صورتی گارانتی می کنند که سیستم کنترل با نظر ایشان و توسط شرکت های مورد تأییدشان طراحی و اجرا شود. البته در موارد متعدد شرکت های ایرانی بدون پشتیبانی لایسنسور سیستم کنترل را راه اندازی کرده اند. بنابراین یکی از اقدامات راهبردی وزارت نفت باید این باشد که در کنار پرداختن به تجهیزات سنگینن مانند لوله و پمپ و غیره به دنبال دستیابی به دانش فنی فرآیندها و ایجاد مجموعه های صاحب لایسنس و همچنین تقویت شرکت های یکپارچه ساز سیستم های کنترل در کشور باشد.
در پایان این جلسه آقای مهندس زمانی میاندشتی خاطر نشان کرد که تمام تلاششان را به کار خواهند گرفت تا با بستر سازی مناسب باعث تعامل بیشتر انجمن ها با وزارت نفت شوند.
در پایان طرفین برلزوم برگزاری جلسات بیشتر تأکید کردند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *