سخن سردبیر, مدیریت

iimag نوزایی ققنوس ­وار صنعت هوشمند

وب سایت ماهنامه صنعت هوشمند

در سال ­های آغازین دهه­ 1370 و زمانی که انجمن صنفی شرکت­ های اتوماسیون صنعتی به تازگی فعالیت خود را آغاز نموده بود، مقوله­ «اتوماسیون صنعتی» برای بسیاری از صاحبان صنایع و حتی متولیان صنعت کشور واژه ­ای غریب و دور از ذهن بود و لزوم توسعه این صنعتِ صنعت­ ساز هنوز در ایران به درستی درک نشده بود. اندک افرادی نیز که در مورد اتوماسیون صنعتی اطلاعاتی داشتند، آن را تشدیدکننده بیکاری موجود در کشور قلمداد می کردند و با همین توجیه با گسترش و توسعه اتوماسیون در صنایع کشور مخالفت می­ کردند. اما بودند کسانی که به یمن برخورداری از نگاهی ژرف نسبت به مسیر رشد فناوری، به­ ویژه فناوری­ های دیجیتال، به اهمیت «اتوماسیون صنعتی» به عنوان یکی از پارادایم ­های جدی عصر پیش رو آگاه بودند و بر این مهم باور داشتند که در آینده بسیار نزدیک هیچ صنعتی بدون بهره­ مندی از فناوری ­های نوین اتوماسیون صنعتی توان ادامه بقا و حضور در بازار بشدت رقابتی پیش رو را نخواهد داشت. این چنین بود که تنی چند از بنیانگذاران انجمن صنفی شرکت ­های اتوماسیون صنعتی به منظور ارتقای آگاهی جامعه صنعتی کشور از نقش و اهمیت اتوماسیون و مزایای غیرقابل چشم ­پوشی آن برای صنایع کشور، در اقدامی هوشمندانه، انتشار «صنعت هوشمند» را به­ عنوان نخستین ماهنامه­ تخصصی ایرانی در حوزه­ کنترل، ابزاردقیق و اتوماسیون صنعتی در دستور کار خود قرار دادند.

تداوم 23 ساله­ انتشار ماهنامه­ تخصصی صنعت هوشمند به­ عنوان یک ماهنامه­ متعلق به بخش خصوصی واقعی، با جامعه­ مخاطبان محدود و خاص، در سایه­ بی­ مهری­ های همیشگی مسؤولان امر نسبت به مجلات غیرحاکمیتی آن هم در فضای اقتصادی کشوری که وقوع ناهنجاری­ های بزرگ و کوچک یکی از ویژگی ­های ذاتی آن است موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار عظمت و اهمیت آن گذشت و شایسته است همواره از این امر به عنوان یکی از افتخارات بزرگ انجمن صنفی شرکت­ های اتوماسیون صنعتی یاد شود. اما دلیل بقا و ماندگاری صنعت هوشمند را در وهله­ نخست باید در حاکم بودن تفکری صحیح، سیستماتیک و راهبردی بر انجمن صنفی شرکت­ های اتوماسیون صنعتی در تمامی دوره­ های مدیریت آن جستجو کرد؛ چراکه علیرغم تغییر مدیران انجمن و نشریه در ادوار مختلف، «تفکر مدیریتی» حاکم بر آن از ثبات مناسبی برخوردار بوده و به دلیل برخورداری مدیران مذکور از تعقل و نگرش اصولی لازم، هیچگاه روند رو به رشد صنعت هوشمند، علیرغم بروز و ظهور چالش­ های جدی متوقف نشده و تیم ­های مدیریتی مختلف طی این 23 سال به واقع همچون دوندگان امدادی، هر یک در زمان فعالیت و مسؤولیت خود، به دور از هرگونه منیت، نهایت مساعی ­شان را در راه حفظ و صیانت از صنعت هوشمند به عنوان یک دارایی ملی به کار گرفته ­اند.
دلیل دیگر این تداوم را می­توان در مشخص بودن اهداف عالی و فلسفه­ وجودی ماهنامه­ صنعت هوشمند که همانا کمک به ارتقای سطح بهره­ گیری صنایع کشور از فناوری­ های نوین اتوماسیون صنعتی و همچنین ایجاد تریبونی برای انعکاس دیدگاه­ ها و خواست­ های بحق فعالان کسب و کار اتوماسیون صنعتی است، دانست. این اهداف والا موجب گردید که گردانندگان صنعت هوشمند بتوانند تنگناها و بحران­ های مختلف را به سلامت و باعافیت پشت سر بگذارند.

اگرچه موضوع تورم و افزایش گاه و بیگاه هزینه ­ها امری است که طی چهاردهه گذشته در قالب یک عادت اقتصادی همیشه وجود داشته و همه کسب و کارها به گونه­ ای خود را با آن تطبیق داده ­اند؛ اما افزایش افسارگسیخته هزینه ­های کاغذ و چاپ که در سال 97 آغاز شد و در سال 98 به شکلی باورنکردنی ادامه یافت و هزینه ­های نشر را بیش از 5 برابر بالا برد، منجر به وارد آمدن ضربه ­ای غیرقابل تحمل به صنعت نشر کشور و کاهش یکباره­ تیراژ و تعداد صفحات و حتی تعطیلی بسیاری از نشریات شد و صنعت هوشمند هم از این قاعده مستثنی نبود. اما جای بسی خوشنودی است که تیم مدیران و مشاوران صنعت هوشمند از ماه­ ها قبل از بروز این بحران، با درکی درست نسبت به روند تغییرات فناوری و تشخیص درست گرایش مخاطبان به نشریات دیجیتال، زمینه ­های لازم را برای حضور قدرتمند نشریه تخصصی صنعت هوشمند در فضای مجازی فراهم کرده بودند. نتیجه این شد که صنعت هوشمند در مواجهه با بحران سال 97 به ابزار قدرتمندی به نام وبسایت iimag مجهز بود. iimag که کوتاه شده معادل انگلیسی عبارت «مجله­ صنعت هوشمند» است نام تجاری وبسایتی است که در دی ماه سال 1397 به صورت رسمی، به عنوان نسخه­ آنلاین صنعت هوشمند از آن رونمایی شد و در کنار آن نسبت به راه­ اندازی و فعال­ سازی صفحات iimag در شبکه ­های اجتماعی اقدام شد.

اگرچه تصمیم­ گرفتن بر توقف انتشار کاغذی مجله ­ای که طی 22 سال به صورت مداوم، در قالب 221 شماره و در بیش از 500 هزار نسخه منتشر شده، امری به غایت دشوار و در ظاهر ناامید کننده است؛ اما بی­راه نیست اگر تولد iimag، را نوزایی و نوآفرینی ققنوس ­وار «صنعت هوشمند» بدانیم.

اگرچه با فعال شدن iimag تا حد زیادی نگرانی­ ها پیرامون اجرای درست مأموریت ترویج اتوماسیون در کشور و بر پا بودن تریبون فعالان بازار اتوماسیون کشور برطرف شد؛ اما آنچه طی ماه ­های گذشته همواره ذهن دلسوزان «صنعت هوشمند» را به خود مشغول می­ کرد حفظ هویت و مانایی نام «صنعت هوشمند» به عنوان یک مجله اتوماسیونی بود. از این رو شورای سیاستگذاری صنعت هوشمند با لحاظ کردن محدودیت­ های بودجه ­ای تصمیم به تداوم انتشار دوره ­ای این نشریه با همان شکل و شمایل ذاتی مجله اما به صورت الکترونیکی گرفت با این امید که بتواند در حد مقدورات پاسخگوی انتظارات خوانندگان فهیم و فرهیخته صنعت هوشمند باشد. از این رو این مژده را برای مخاطبان و همراهان صنعت هوشمند داریم که از این پس و به صورت فصلی نسخه PDF صنعت هوشمند منتشر و در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *