شبکه

اینترنت اشیاء (IoT) – بخش یازدهم

تعریف اینترنت اشیاء , IoT connected devices , اینترنت اشیاء , اینترنت صنعتی اشیاء , کاربرد اینترنت اشیا , iiot

تجارت اینترنتی اشیاء در صنایع: بخش ها و موارد کاربرد

پیش از این ذکر کردیم که چطور اینترنت اشیاء امروزه در صنایع مختلف بیش از کاربردهای مصرفی واقعیت دارد. با این حال چشم انداز به سرعت تکامل می یابد.
اینترنت اشیاء در صنایع مختلف برای موارد بی شماری که معمولاً برای این صنایع کاربرد دارد، استفاده می شود. علاوه بر این، فهرست طولانی ای از موارد استفاده از اینترنت اشیاء وجود دارد که به صورت بالفعل در «فضای-صنایع» است.

سرمایه گذاری های فضای-صنعت اینترنت اشیاء، که نمایانگر موارد استفاده مشترک برای همه صنایع، از جمله وسایل نقلیه متصل و ساختمان های هوشمند است، تا سال 2020 در بین برترین بخش ها قرار می گیرد (IDC)

از آنجا که اینترنت اشیاء با سرعت های مختلف از طریق مصرف کننده و بخش های صنایع پذیرفته شده و استقرار پیدا می کند، ما به برخی از صنایع اصلی نگاه می اندازیم و از مواردی استفاده می کنیم که بازارها و پروژه های اینترنت اشیاء را هدایت می کنند.

الگوها و تغییرات در صنعت خاص و هزینه موارد مصرف اینترنت اشیاء

توجه داشته باشید که بزرگ ترین و/یا سریع ترین کاربردهای در حال رشد همیشه مربوط به بزرگ ترین و/یا سریع ترین صنایع در حال رشد از نظر هزینه اینترنت اشیاء نیستند.
در حالی که پیش بینی می شود از لحاظ کاربردها، مواردی با رشد بالا در کاربرد مرتبط با مصرف کننده مانند سلامتی شخص و برنامه های کاربردی خانه های هوشمند وجود داشته باشد، شرکت ها بیشترین هزینه را انجام می دهند.

از جمله دلایل این پدیده:

هزینه ها و دامنه سرمایه گذاری ها. یک پروژه اینترنت اشیاء همه جانبه و گسترده در زمینه های صنعتی مانند ساخت و ساز یا لجستیک بسیار گران تر از اجرای خانه های هوشمند است.
تغییرات عمده کاربردهای اینترنت اشیاء و صنایع. به یاد داشته باشید که اینترنت اشیاء عمدتاً به عنوان یک پدیده بخش صنعتی و تجاری آغاز شده است. صنايع با دارايی های فيزيكی بالا، می توانند صرفه جويی سریع و كارآمدی نسبی را تحقق بخشند. به همین دلیل است که آنها امروز بیشتر از بخش های مصرف کننده در پروژه های اینترنت اشیاء هزینه می کنند جایی که دستگاه های جدید بیشتری حتی فراتر از دارایی های موجود می بینیم.
مصرف کننده اینترنت اشیاء در حال جهت یافتن. از آنجایی که صنایع موج های فعلی هزینه اینترنت اشیاء تا سال 2020 را هدایت می کنند، این واقعیتی است که آنها در ابتدا شروع کرده اند و ظهور هرچه بیشتر کاربردها برای مصرف کننده و راه حل های بهتر (ایمن تر و مفیدتر) به معنای این است که به تدریج مصرف کننده اینترنت اشیاء به اینترنت اشیاء صنعتی سوق میابد.
ظهور برنامه های کاربردی اینترنت اشیاء و سناریوهایی که به موجب آن مصرف کنندگان و مشاغل طی ابتکارات تجاری-محور به یکدیگر نیل می کنند (به عنوان مثال، فشار برای telematics در بیمه، فشار برای کنتورهای هوشمند در بخش مصارف) تأثیر بسزایی بر پذیرش اینترنت اشیاء و هزینه دارد.

صنایع برتر اینترنت اشیاء را تا سال 2020 راهبری می کنند

براساس داده ها و پیش بینی های مربوط به هزینه اینترنت اشیاء، که در اوایل سال 2017 توسط IDC منتشر شد، سه صنعت اصلی از نظر هزینه IoT در سال 2016 به ترتیب تولید، حمل و نقل و مصارف (آب و برق) بودند. هزینه مصرف کننده اینترنت اشیاء در رتبه چهارم قرار گرفت.
در حالی که در سطح جهانی دوره تا سال 2020، تولید همچنان صنعت اصلی خواهد بود (به جز در غرب اروپا) تغییرات جهانی در این سه مورد بیشتر ایجاد خواهد شد. در میان صنایع در حال رشد سریع دوره تا سال 2020 می توان به بیمه، مراقبت های بهداشتی، خرده فروشی، مصرف کننده و همانطور که گفته شد ابتکارات همپوشاننده صنعتی است.

به طور بدیهی بین هزینه های اینترنت اشیاء و تعداد پروژه های اینترنت اشیاء ناهمگونی وجود دارد

طی گزارشی از IoT Analytics، فهرستی واقعی از 640 پروژه در زندگی-حقیقی اینترنت اشیاء، نشان می دهد که از نظر تعداد، پروژه های مربوط به صنعت در درجه اول قرار دارند، اما با بررسی پروژه های شهر هوشمند (طی گزارش ذکر شده) مشخصاً در جایگاه دوم ولی بسیار نزدیک قرار گرفته است.
چرا چنین تفاوتی وجود دارد؟ علاوه بر این واقعیت که شرکت های مختلف از رویکردها و تعاریف مختلفی استفاده می کنند (حتی اگر هزینه پیش بینی را به جای هزینه پروژه ها مقایسه کنید)، واقعیت مشخصی وجود دارد که بسیاری از پروژه های شهر هوشمند به مراتب ارزان تر از همتایان صنعتی هستند. در بیشتر پروژه های شهر هوشمند، پهنای باند کم داده مورد نیاز است و تجهیزات بسته به نوع موارد استفاده بسیار ارزان تر است. به عنوان نمونه: – در حال حاضر فناوری ارتباطی ارزان با محدوده بالا، LPWAN غیر سلولار مانند LoRa و Sigfox، عمدتاً در پروژه های شهر هوشمند یافت می شود.

تعریف اینترنت اشیاء , IoT connected devices , اینترنت اشیاء , اینترنت صنعتی اشیاء , کاربرد اینترنت اشیا , iiot

عمده (صنایع اینترنت اشیا) و موارد استفاده از 2016 – 2020 – داده های IDC

اینترنت اشیاء در تولید

با توجه به «منشأ» اینترنت اشیاء (RFID را بیاد بیاورید) و معمول ترین موارد استفاده (اولیه)، تولید (در حال حاضر) هنوز هم پیشرو است.
با توجه به همان داده های IDC که قبلاً به آن اشاره کردیم، در اوایل سال 2017 منتشر شد که صنایع تولیدی برای کل اینترنت اشیاء 178 میلیارد دلار در سال 2016 هزینه کرد، که بیش از دو برابر بیشتر از دومین بازار بزرگ تخصصی حمل و نقل (در هزینه) است.

تولید کنندگان جهانی در سال 2020، 70 میلیارد دلار برای راه حل های (اینترنت اشیا) سرمایه گذاری خواهند کرد (BI Intelligence)

تحلیلگر گارتنر جیم تولی اظهار داشت كه 307 میلیون واحد Q&A نصب شده تا این زمان در صنعت تولید وجود داشته است و سامانه های دارای حسگر همیشه در ساخت و فرآیندهای اتوماسیون تعبیه شده بوده اند. در پیش بینی ماه می 2015 در مورد رشد جهانی بازار اینترنت اشیاء (که پیش بینی می شود در سال 2015 19٪ رشد کند) IDC پیش بینی کرده است که بازار اینترنت اشیاء در عملیات تولید در سال 2018 به 98.8 میلیارد دلار برسد. محورها: بهینه سازی کارآیی و «پیوند جزایر اتوماسیون».

تعریف اینترنت اشیاء , IoT connected devices , اینترنت اشیاء , اینترنت صنعتی اشیاء , کاربرد اینترنت اشیا , iiot

عملیات تولید – اصلی ترین کاربردهای اینترنت اشیاء در تولید در سال 2016 بیش از 57 درصد از کل هزینه های اینترنت اشیاء را در تولید اختصاص داده است

براساس گزارش فوریه 2015 توسط PwC، اکثر تولیدکنندگان آمریکایی دستگاه هایی را برای جمع آوری، تجزیه و تحلیل / اندازه گیری و عمل به داده ها مستقر کرده اند. اینفوگرافیکی که با این گزارش همراه شده است، از داده های نظرسنجی انجام شده در فوریه 2014 ذکر کرده است. براساس این نظرسنجی 34.6 درصد از پاسخ دهندگان قبلاً دستگاه ها و حسگرها را برای جمع آوری این داده ها پیاده سازی کرده اند و 9.6 درصد دیگر در مورد اجرای (اینترنت اشیاء) تا یک سال آتی مسر بودند. تنها 24 درصد از پاسخ دهندگان صنعت تولید ایالات متحده گفتند که هیچ برنامه ای برای پیاده سازی دستگاه هایی برای جمع آوری، تجزیه و تحلیل و اقدام به داده ها ندارند.
تولیدكنندگان آمریكا در كارخانه های تولیدی (32 درصد) از فناوری اینترنت اشیاء استفاده می كردند و در ادامه از آن در انبار، زنجیره تأمین گسترده و فضای مشتری بهره می برند.

66 درصد از اولین تولید کنندگان می گویند اینترنت اشیاء برای پیشرفت رقابتی بسیار مهم است (Verizon، منبع زیر)

وقتی به کاربردهای اینترنت اشیاء صنعتی و تولید نگاه می کنید، به اهمیت سامانه های سایبر-فیزیکی (که گاهی اوقات به صورت متقابل و ناصحیح با IIoT استفاده می شود) و همچنین به مفهوم/واقعیت دیجیتال-همسان در اینترنت صنعتی و صنعت نسل 4.0 نیز توجه داشته باشید.

اینترنت اشیاء در تولید: کاربردها

موارد کاربری اینترنت اشیاء در تولید طیف گسترده ای از کاربرد ها را پوشش می دهد، از جمله:
نمودار موجود در Verizon «وضعیت بازار: اینترنت اشیاء 2016»، در زیر برخی از داده ها و مزایای استفاده در چندین مورد استفاده را نشان می دهد.

تعریف اینترنت اشیاء , IoT connected devices , اینترنت اشیاء , اینترنت صنعتی اشیاء , کاربرد اینترنت اشیا , iiot

اینترنت اشیاء در تولید – منبع Verizon 2016

«ادامه دارد»

قسمت قبلی

نویسندگان :
مهندس حمید بهنگار

مهندس پژمان کبیری

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *