کنترل, مصاحبه و گزارش

سازنده سیستم های کنترل و ایمنی؛ شرکت دانش بنیان ساب تک کیش

سیستم کنترل ساب تک

صنعت هوشمند: جناب آقای مهندس دارابی ضمن سپاس از حضور شما در این مصاحبه، استدعا دارم پس از معرفی خود، مختصری پیرامون تاریخچه و زمینه فعالیت شرکت محترم ساب تک کیش برای مخاطبان مجله صنعت هوشمند صحبت بفرمایید.

دارابی: من امین دارابی هستم مدیر فروشِ شرکت دانش بنیان ساب تک کیش. در ابتدا لازم می دانم از فرصتی که نشریه صنعت هوشمند برای معرفی شرکت های عضو انجمن صنفی شرکت های اتوماسیون صنعتی فراهم کرده تشکر کنم. کار شما از اهمیت بالایی برخوردار است. چراکه در بازار شناخت صحیح و مناسبی از توان شرکت های سازنده داخلی وجود ندارد و این اطلاع رسانی ها از آن جهت ارزشمند است که باعث ارتقاء آگاهی کارفرماها از توان شرکت های ایرانی و در نتیجه توسعه بازار این شرکت ها خواهد شد.

شرکت دانش بنیان ساب تک کیش در سال 1391 به همت بنیانگذار و مالک آن آقای مهندس حسین قربانی که بیش از 25 سال در زمینه طراحی، تأمین و یکپارچه سازی سیستم های کنترل صنعتی فعالیت داشته اند با مأموریت طراحی و تولید سخت افزار و نرم افزار سیستم های کنترل و ایمنی (DCS/SIS) تأسیس شد. البته فعالیت شرکت از سال 1392 کلید خورد.

همانطور که مستحضر هستید سال 92 سالی بود که مقدمات برجام در حال فراهم شدن بود و همه نگاه ها به توافق ایران با دنیا و در پی آن دسترسی آسان کشور به کالاها و خدمات خارجی بود و اصلاً مثل امروز صحبتی از حمایت از ساخت داخل و محصولات بومی نبود. با این وجود شرکت ساب تک کیش با هدف تقویت توان داخل در امر طراحی و تولید سیستم های کنترل و ایمنی بومی پا به این عرصه گذاشت و به دور از هیاهوی بازار، کار تحقیق و توسعه را در این زمینه آغاز کرد. در سال 94 اولین نسل از سیستم های DCS شرکت ساب تک کیش به مرحله تولید رسید و تحت تست های عملیاتی قرار گرفت. یک سال بعد یعنی در سال 1395 این سیستم به صورت کاملاً تجاری با نام V-PAS که (Vision Process Automation System) به بازار اتوماسیون صنعتی کشور عرضه شد.

در حال حاضر سخت افزار و نرم افزار تولیدی شرکت ساب تک کیش ، مطابق با آخرین تکنولوژی روز دنیا شامل تمامی بخش های مورد نیاز سیستم های کنترل و ایمنی صنعتی از جمله کنترل کننده ها، ماژول های ورودی/خروجی آنالوگ و دیجیتال، ماژول های ایمنی (لاجیک سالور)، ماژول های فیلدباس، ماژول های واسط و شبکه و منبع تغذیه است. پکیج نرم افزار سیستم کنترل ساب تک کیش نیز شامل کلیه بخش های مهندسی، اپراتوری و کاربردی شامل Vision Center (جهت پیکربندی سیستم)، V-Strategy (جهت پیاده سازی لاجیک)، Vision HMI Creator و Vision HMI live (جهت ایجاد محیط واسط کاربری آنلاین) است.

سیستم های کنترل ساخت شرکت ساب تک کیش پاسخگوی نیازهای تمامی صنایع کشور از جمله پلنت های بالادستی، میان دستی و پایین دستی، در صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، شیمیایی، نیرو، آب و … می باشد، اما به دلیل گستردگی بیشتر صنعت نفت و گاز در کشور این بخش از اهمیت بالاتری برخوردار است.

صنعت هوشمند: میزان استقبال کارفرمایان و صنایع کشور به ویژه صنعت نفت که به عنوان بازار اصلی شما انتخاب شده از محصولات ساب تک چگونه بوده است؟

دارابی: این استقبال در مقاطع مختلف متفاوت بوده اما به صورت کلی می توانم بگویم که روند آن طی سال های گذشته افزایشی بوده است. در بدو امر با توجه به پیشرفت هایی که برجام داشت، و از سوی دیگر تمایل شدید کارفرماها به استفاده از تجهیزات خارجی، به ویژه در صنعت نفت، توجه چندانی به توان شرکت ساب تک کیش و دیگر شرکت های سازنده ی داخلی نمی شد. با این وجود اراده ی مدیریت شرکت بر طی مسیر توسعه سیستم های کنترل و ایمنی بومی و تقویت دانش کشور در در حوزه این سیستم ها استوار بود و با جدیت به راه خود ادامه می داد.

اما در ادامه و به دلیل بروز چالش هایی که در اجرای برجام رخ نمود و بعد هم تعلیق آن و همچنین جدیت یافتن موضوع امنیت سایبری زیرساخت های صنعتی باعث که رفته رفته نگاه مسؤولان عالی رتبه نظام به مقوله ساخت داخل سیستم های کنترل صنعتی اصولی تر شود که این امر در تصویب قانون حداکثر استفاده از توان داخل در ماه های آغازین سال 1398 متبلور شد. همزمان با این روند شرکت ساب تک کیش هم تلاش نمود که ضمن تداوم فعالیت های تحقیق و توسعه، تأییدیه های لازم برای حضور جدی در عرصه صنعت نفت کشور کسب نماید. خوشبختانه امروز شرکت ساب تک کیش به عنوان یک شرکت دانش بنیان سازنده سیستم های کنترل و ایمنی (DCS/SIS) در فهرست بلند منابع واحد دستگاه مرکزی نفت حضور دارد.

بدیهی است این دستاورد، دغدغه آن دسته از مدیران میانی صنعت نفت کشور را که تا پیش از این از سر دلسوزی نسبت به استفاده از محصولات داخلی در پلنت های حساس نگرانی داشتند مرتفع ساخته است. اما با وجود برخی نگرانی های به حق، اکثریت کارفرمایان با نگاهی ملی به مقوله تولید داخل، فراتر از پیش بینی های ابتدایی استقبال بسیار خوبی از محصولات این شرکت داشته اند؛ به نحوی که هم اکنون در بسیاری از پروژه ها و مناقصات جاری این حمایت از محصولات داخلی از سمت ایشان موجب پیشبرد کار بوده و تلاش کافرمایان جهت مانع زدایی به منظور فراهم کردن بستر مناسب جهت بهره گیری از کالا و تجهیزات با کیفیت ایرانی به خصوص در بخش سیستم های کنترل و ایمنی صنعتی، بسیار قابل تقدیر و تشکر می باشد.

صنعت هوشمند: تاکنون محصولات سخت افزاری و نرم افزاری ساب تک کیش در کدام پروژه ها و صنایع کشور مورد استفاده قرار گرفته اند؟

دارابی: محصولات شرکت ساب تک کیش در پروژه های متعددی در صنایع شیمیایی و پتروشیمی با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است. در حال حاضر نیز شرکت ساب تک در حال طی کردن مراحل تحویل دهی سیستم کنترل خط لوله استراتژیک گوره به جاسک است که با استفاده از محصولات سخت افزاری و نرم افزاری ساب تک طراحی و پیاده سازی شده است. تمامی بخش های سیستم کنترل و ایمنی پروژه مشتمل بر DCS, ESD, FGS, RTU, SCADA این خط لوله 1000 کیلومتری مشتمل بر پنج ایستگاه پمپاژ و دو ایستگاه پیگ رانی با 12000 ورودی/خروجی تماماً با استفاده از محصولات ساب تک طی مدت زمانی کمتر از سه ماه طراحی، اجرا و تحویل کارفرما شد.

صنعت هوشمند: آقای مهندس دارابی، ضمن سپاس مجدد از حضور شما در این مصاحبه برای شما و تمامی مدیران و کارکنان محترم شرکت ساب تک کیش آرزوی موفقیت روزافزون دارم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید