اخبار فناوری, فناوری

واقعیت افزوده چیست؟

قابلیت های AR , واقعیت افزوده, راهبردهای واقعیت افزوده , واقعیت افزوده چیست , augmented reality , نرم افزارهای AR در گوشی , عینک های هوشمند , تجهیزات پوشیدنی

ویدیو واقعیت افزوده مجله BHR

واقعیت افزوده چیست؟

واقعیت افزوده (AR) مجموعه ای از فناوری هست که داده ها و تصاویر دیجیتال را بر روی دنیای واقعی پیاده سازی می کند و بدین ترتیب فاصله بین داده های دیجیتال و دنیای واقعی را کم کرده و به طور حتم با پوشاندن فاصله میان دنیای واقعی و اطلاعات بر قابلیت های منحصر به فرد و دست نخورده بشریت می افزاید.

اگرچه فناوری AR هنوز در مرحله ابتدایی به سر می برد اما برای قرار گرفتن در مسیر اصلی آماده است. براساس تخمین های صورت گرفته صرف هزینه برای فناوری AR تا سال 2020 از مرز 60 میلیارد دلار عبور خواهد کرد.

AR بر صنایع و سازمان ها از جمله دانشگاه ها و تعاملات اجتماعی تأثیر بسزایی خواهد داشت.

در سال ها و ماه های پیش رو، AR چگونگی یادگیری انسان، تصمیم گیری وی و تعامل او با دنیای فیزیکی را متحول خواهد ساخت. همچنین بر چگونگی ارایه خدمت از سوی شرکت ها به مشتریان، آموزش کارمندان، طراحی و ساخت محصولات جدید، مدیریت ارزش ها و در نهایت چگونگی رقابت آنها مؤثر خواهد بود.

در این مقاله توضیح داده خواهد شد که AR چیست، فناوری ها و برنامه های مرتبط با آن چیست و چرا تا این حد از اهمیت برخوردار است.

رشد اهمیت AR در زیاد شدن SCP ها به نمایش گذاشته می شود زیرا قدرت آنها را در خلق ارزش و تغییرشکل دادن رقابت تقویت می کند.

این نرم افزار به عنوان یک واسط جدید میان انسان و ماشین یا پلی میان دنیای دیجیتال و دنیای واقعی عمل خواهد کرد.

در حالی که چالش ها گسترش می یابند، سازمان های پیشرو مانند آمازون، فیس بوک، جنرال الکتریک، کلینیک مایو و ارتش آمریکا در حال انجام پروژه های AR و در جستجوی بیشترین بهره گیری از این فناوری در رشد کیفیت و تولید هستند. با وارد شدن AR در راهبردها و عملکردهای یک شرکت، تصمیمات اتخاذ شده و تعامل با دنیای فیزیکی آن شرکت دچار تحول خواهد شد. در این جا نقشه راهی ترسیم خواهد شد که نشان دهنده قدرت گسترش AR در شرکت ها و انتخاب های نقادانه ای است که با آن مواجه خواهند شد.

واقعیت افزوده چیست ؟

سال هاست که AR در قالب کاربردهای مجزا از هم در دسترس بوده است اما به تازگی فناوری های مورد نیاز برای آزادسازی ظرفیت های آن در دسترس قرار گرفته است. کار اصلی AR تبدیل حجمی از داده ها و تحلیل های مربوطه به تصویر و انیمیشن می باشد که دنیای واقعی را پوشش می دهد.

امروزه اکثر نرم افزارهای AR در گوشی های موبایل قابل دسترسی می باشند، اما این دسترسی فزاینده به سمت تجهیزات پوشیدنی مانند نمایشگرهای نصب شونده بر روی سر یا عینک های هوشمند در حرکت است.

اگرچه بسیاری از مردم با نرم افزارهای ساده سرگرم کننده AR مانند SNAPCHAT و بازی POKEMON آشنا هستند، AR در مسایلی فراتر مانند فرآیندهای مشتری محور و مدل های کسب و کار به کسب و کار در حال تأثیرگذاری است.

برای مثال نمایشگر سر بالا AR که موقعیت های جغرافیایی، هشدارهای تصادفات و دیگر اطلاعات را در مقابل دیدگان راننده قرار می دهد. در حال حاضر در بسیاری از مدل های ماشین های سواری در حال استفاده می باشد.

تجهیزات پوشیدنی AR برای کارگران کارخانه ها برای مونتاژ محصول یا آموزش خدمات در بسیاری از شرکت ها به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته اند.

AR به عنوان یک روش کمکی یا جایگزین برای کتابچه های آموزشی یا دستورالعمل به کار گرفته شده و سرعت فرآیند آموزش را افزایش داده است.

ما بر این باوریم که AR پارادایم جدید را در فضای تبادل اطلاعات خلق کرده و با تغییر الگوی دریافت اطلاعات جدید تأثیر عمیقی بر چگونگی ارسال، مدیریت و انتشار اطلاعات در فضای اینترنت خواهد گذاشت. گرچه وب چگونگی جمع بندی، انتقال و در دسترس بودن اطلاعات را دستخوش تحول کرده اما برای ذخیره اطلاعات و دسترسی به صفحات در صفحه تخت، دارای محدویت بزرگی می باشد. به همین منظور به قدرت ذهنی افراد برای تبدیل اطلاعات دو بعدی به به سه بعدی نیاز دارد و این موضوع برای افرادی که وظیفه تعمیر یک ماشین کپی اداری را از روی کتابچه دستورالعمل بر عهده دارند آسان نخواهد بود.

AR با قرار دادن اطلاعات دیجیتال بر اشیا و محیط به صورت مستقیم، به افراد برای پردازش فیزیکی و دیجیتالی به صورت همزمان با حذف نیاز ذهنی ارتباط میان این دو کمک می کند و این امر تسریع به جذب اطلاعات اتخاذ تصمیمات و اجرای مأموریت های درخواستی به صورت سریع و صحیح کمک خواهد کرد. نمایشگرهای AR در خودروها یک تصویر واضح از این عملکرد سریع هستند.

تاکنون رانندگان مجبور بودند برای استفاده از GPS به نقشه مسطح بنگرند و سپس تصمیم بگیرند که آن را چگونه در دنیای واقعی پیاده سازی کنند. برای مثال برای انتخاب یک خروجی درست در خیابانی شلوغ راننده مجبور است نگاهش را میان نقشه و جاده جابه جا کند و به صورت ذهنی تصویر نقشه را روی راه مناسب تطابق دهد. نمایشگر سربالای AR تصاویر راهنمای نقشه را مستقیماً بر روی چیزی که راننده می بیند روی شیشه خودرو قرار می دهد که این کار باعث کاهش تلاش ذهنی برای درخواست اطلاعات می شود و از حواس پرتی راننده جلوگیری می کند و درصد اشتباهات او را به حداقل رسانده و باعث می شود تا راننده بتواند آزادانه به جلو توجه داشته باشد.

AR در بازارهای مصرف نیز پیشرفت زیادی داشته است. اما میزان تأثیرگذاری آن در عملکرد انسان بیش تر و بزرگ تر از آن در مجموعه های صنعتی می باشد. با توجه به چگونگی استفاده از راه های جدید در طراحی و ساخت در صنعت کشتی سازی، کارخانه صنایع دریایی ارتش آمریکا از AR در تمام مراحل طراحی، ساخت، تولید و بازرسی ناوهای هواپیمابر استفاده می کند. همچنین برای برداشتن سازه های فولاد که جزئی از ساختار کشتی نیستند از AR استفاده می گردد. پیش از این مهندسان مجبور بودند دائماً مدل کشتی واقعی را با نقشه دو بعدی آن مقایسه کنند. اما با استفاده از فناوری AR آنها می توانند طراحی نهایی پیاده شده بر روی کشتی را ببینند که این امر زمان بازرسی محصول را تا 96 درصد کاهش می دهد یعنی از 36 ساعت تنها به 90 دقیقه!!

انجام عملیات با فناوری AR به طور معمول 25 درصد زمان صرف شده را نسبت به زمان قبل از استفاده از این فناوری کاهش می دهد.

قابلیت های AR , قابلیت های واقعیت افزوده, راهبردهای واقعیت افزوده

قابلیت های کلیدی AR

همان طور که پیش مقاله ای با عنوان «چگونه محصولات هوشمند متصل نوع رقابت را تغییر می دهند؟» در شماره ماه نوامبر سال 2014 مجله HBR توضیح داده شد گسترش SCP در خانه ها، محل های کار و کارخانه ها، به کاربران اجازه می دهد که با استفاده از داده های بی درنگ، از راه دور بر شرایط و کارکرد محصولات نظارت داشته باشند؛ کارکرد محصولات را کنترل و شخصی سازی کنند و عملکرد محصول را بهینه نمایند. در بعضی موارد این هوش و ارتباط به SCP ها اجازه عمکلرد خود مختار می دهد.

AR به طور قدرتمندانه ای ارزش ظرفیت های خلق شده توسط SCP ها راتقویت و تشدید می کند. در نتیجه قدرت تجسم کاربران را بهبود می بخشد؛ و آنها در کنترل کارکرد محصولات و دسترسی به تمام اطلاعات نظارتی و چگونگی پیروی از دستورالعمل ها و هدایت کارکرد محصولات و چگونگی تعامل با تجهیزات یاری می کند.

تصویرسازی

نرم افزارهای AR با استفاده از امواج X-RAY خصوصیات داخلی بدن را که دیدن آن سخت است نمایش می دهد. در شرکت تجهیزات پزشکی AccuVien فناوری AR بر اساس دمای رگ های بیمار تصویر رگ ها را بر روی پوست پیاده می کند که این امر میزان موفقیت پزشک را در نمونه گیری خون و عروق به صورت چشمگیری افزایش می دهد. AR احتمال موفقیت خون گیری را سه برابر و کاهش نیاز برای تجدید فراخوانی آزمایش را تا 45 درصد افزایش داده است.

Bosch Rexroth یک تولیدکننده بین المللی بخش های توان و کنترل در صنعت ساخت و تولید است که از قابلیت تصویرسازی AR برای نمایش طراحی و ظرفیت های هوشمندانه واحدهای هوشمند و متصل (به اینترنت) توان هیدرولیک CytroPac استفاده می کند.

نرم افزار AR به مشتریان اجازه می دهد که نمایی سه بعدی از اجزای داخلی پمپ ها و بخش خنک کننده در پیکر بندی های چندگانه و چگونگی قرارگیری زیرساخت ها در کنار هم را ببینند.

 

هدایت و راهنمایی

AR در حال حاضر تعریف جدیدتری از دستورالعمل ها، آموزش ها و راهنمایی ها ارائه می کند.

این امور حیاتی و مهم که عملکردهای نیروی کار تولیدی را ارتقا می بخشد ذاتاً پرهزینه است و کار فشرده ای را می طلبد و اغلب نتایج نادرستی به دست می دهد.

برای مثال دستورالعمل های مکتوب برای فرآیند مونتاژ اغلب سخت و زمان بر هستند. پیروی از ویدئوهای استاندارد این دستورالعمل ها به صورت تعاملی نیستند و نمی توانند با نیازهای آموزشی فردی همسو گردند.
آموزش های فردی به علت نیاز به کارآموزانی برای آموزش و مدرسانی برای تدریس و مکانی برای گردهمایی آنان و نیز پرتکرار بودن این فرآیند، پرهزینه و گران هستند و اگر تجهیزات جانبی آموزشی برای کارآموزان در دسترس نباشد آنها مجبور به برگزاری جلسات بیشتر برای آموزش و تحمل هزینه بیشتر برای انتقال دانش خود به دنیای واقعی خواهند شد. فناوری AR تمامی این نیازها را با فراهم نمودن راهنمایی های بصری بی درنگ، در دسترس و قدم به قدم در اموری همچون مونتاژ محصول، ماشین کاری و انبارگردانی پاسخ می گوید.

نمایش های نموداری دوبعدی گیج کننده تولید دستی یک محصول، به صورت هولوگرام های سه بعدی قابل تعامل درآمدند و از این طریق تولیدکننده توانایی مانور در تمام مراحل تولید را دارد. دیگر دوران تصورات و تفسیرها به پایان رسیده است.

قابلیت های AR , قابلیت های واقعیت افزوده, راهبردهای واقعیت افزوده

آموزش های AR تأثیر چشمگیری در بهره وری و کیفیت مونتاژ و تولید هواپیمای بوئینگ داشته اند. در یک کار مطالعاتی که توسط شرکت بوئینگ انجام شده از دانش AR برای هدایت کارآموزان در طی 50 گام نصب بال هواپیما که متشکل از 30 قطعه است، استفاده می شود. کارآموزان این پروژه را با 35 درصد صرف زمان کمتر نسبت به کارآموزانی که از دانش دوبعدی و سنتی برای طراحی و مستندسازی استفاده می کردند به اتمام رساندند. همچنین شمار کارآموزانی که برای اولین بار و بدون هیچ تجربه قبلی این پروژه را به درستی انجام دادند تا میزان 90 درصد افزایش یافت.

دستگاه های AR تمام چیزهایی را که کاربر مستقر در سایت یک پلنت صنعتی می بیند به کارشناس خبره دور از سایت منتقل می کند و وی را قادر به ارایه سریع پاسخ می کند. در حقیقت کارشناس خبره فارغ از موقعیت مکانی همچون کاربر مستقر در سایت در جریان امور قرار می گیرد. این قابلیت نه تنها عملکرد کارگران را ارتقا می بخشد بلکه به طور قابل ملاحظه ای موجب کاهش هزینه ها می شود. یک مثال در این ارتباط شرکت Lee است که از AR در سامانه فروش و پشتیبانی و کمک یه تکنسین های خود در نصب و تعمیر استفاده می کند. کارشناس خبره می تواند تمام آنچه را که تکنسین مستقر در سایت می بیند در فناوری دستگاه AR خود از راه دور مشاهده کند و روند انجام کار را هدایت نماید و دستورالعمل ها و چگونکی عملکرد هر قسمت از دستگاه را برای تکنسین تشریح کندو یا خدمات کارشناسی را را از همان دفتر مرکزی ارائه کند. شرکت Lee استفاده از این فناوری را به طور فزاینده ای افزایش داده است و با کاهش تعداد بازدیدهای تکراری، به ازای کار اضافه و ایاب و ذهاب هر تکنسین 500 دلار را در ماه ذخیره می کند. طبق محاسبات این شرکت به ازای هر دلار سرمایه گذاری در پروژه AR، بیست دلار سرمایه به شرکت برگشته است.

تعامل

در گذشته نه چندان دور مردم از کنترل های فیزیکی مانند دستگیره ها و دکمه ها و اخیراً از صفحه های لمسی برای ارتباط با محصولات استفاده می کنند. با زیاد شدن SCP ها نرم افزارهای نصب شده بر روی گوشی ها به سرعت جای کنترل های فیزیکی را گرفتند و به کاربران اجازه دادند تا این محصولات را از راه دور کنترل کنند. AR کاربران را با یک دنیای کاملاً جدید روبه رو می سازد. پنل های مجازی کنترل می توانند به طور مستقیم بر روی محصولات نصب شوند و با استفاده از تجهیزات AR قرار گیرنده بر روی سر و دستورات کلامی یا حرکات دست کنترل شوند. به زودی کاربران از عینک های هوشمندی استفاده خواهند کرد که آنها را قادر می سازد تا با نگاه یا اشاره، رابطه میان کاربر و عملکرد دستگاه را به صورت مجازی فعال کنند. برای مثال یک کارگر کارخانه از عینک هوشمند برای راه رفتن در راهروهای کارخانه به منظور تست و تنظیم پارامترهای عملکرد دستگاه بدون تماس فیزیکی با آن استفاده می کند. این ظرفیت تعاملی AR در میان کالاهای تجاری به طرز شگفت آوری در حال گسترش است.

ریلتی ادیتور اضافه کردن تجربیات تعاملی AR را به هر SCP تسیهل می کند. با این فناوری می‌توان با قرار دادن یک تلفن یا تبلت هوشمند به سمت یک دستگاه SCP (و یا حتی نگاه کردن به آن با عینک هوشمند) واسط ها دیجیتالی و قابلیت های برنامه ریزی آن را مشاهده کرد و هر قابلیت SCP را با یک حرکت دست یا یک دستور صوتی لنیک کرد و یا حتی به محصول هوشمند دیگر انتقال داد. به عنوان مثال ریلتی ادیتور به کاربر اجازه می‌دهد تا روشن شدن، کنترل رنگ و شدت تابش را در یک چراغ هوشمند روشنایی با یک دستور صوتی مانند «روشن» یا «حالت» کنترل و تنظیم کند و یا به دکمه ای متصل باشد که در جای مناسب خود فعال گردد.
فناوری استفاده از این قابلیت در حال پیشرفت است. اما دقت دستورات صوتی در محیط های شلوغ هنوز کافی نیست و نیز دقت حرکات و دقت ردیابی محصول نیز در حال آزمایش است.

شرکت GE اخیراً دستگاهی را که با استفاده از دستورات صوتی در AR تست شده است و کارگران را قادر می سازد تا سیم کشی های پیچیده توربین های بادی را با 34 درصد تولید بیشتر انجام دهند مورد آزمایش قرار داده است.

 

دانلود نرم افزار HBR


 
 

با استفاده از نرم افزار HBR تصویر زیر را اسکن کنید

قابلیت های AR , واقعیت افزوده, راهبردهای واقعیت افزوده , واقعیت افزوده چیست , augmented reality , نرم افزارهای AR در گوشی , عینک های هوشمند , تجهیزات پوشیدنی
 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *