رباتیک, کسب و کار, مدیریت

پیام روشن و قاطع COVID 19 به صنعت

کرونا , اتوماسیون صنعتی , رباتیک صنعتی , انقلاب رباتیک چین , اقتصاد چین , COVID-19 , Industrial Automation , Industrial Robotics , China’s robot revolution , China economy

 استفاده از اتوماسیون صنعتی یک الزام است

بخش چهارم
شتاب چینی ها در بکارگیری بیشتر ربات ها در بحبوحه شیوع کرونا
(این مطلب 2 مارس 2020 توسط cnbc.com منتشر شده است)  

  • در حالی که ویروس کرونا در چین همچنان در حال گسترش است صنایع این کشور سرعت توسعه ربات های صنعتی و سایر فناوری های اتوماسیون را افزایش داده اند؛
  • براساس گزارش منتشر شده از سوی فدراسیون جهانی رباتیک [1]، چین تبدیل به بزرگ ترین بازار ربات های صنعتی در دنیا شده و بیشترین سرعت رشد را در سرتاسر جهان دارد؛
  • تحقیق انجام شده توسط اتاق بازرگانی ایالات متحده در شانگهای چین بر روی 109 شرکت تولیدی مستقر در این شهر و مناطق اطراف آن نشان می دهد که نزدیک به نیمی از آنها از کمبود نیروی انسانی رنج می برند و این بزرگ ترین چالشی است که طی هفته های اخیر با آن مواجه بوده اند. دو سوم این شرکت ها اظهار کرده اند که نیروی کافی برای رساندن تولید به مقدار نامی خود را ندارند.

فراخوان ملی برای مبارزه با  COVID-19

یک عامل مهم که می تواند مانع گسترش بیشتر ربات های صنعتی در کارخانجات چین شود موضوع حذف شغل های یقه آبی در بخش تولید است. بیم آن می رود که با تقویت حضور ربات ها در صنعت، بیکاری افزایش یابد و این موضوع به بروز نارضایتی های اجتماعی منجر شود. باید به این نکته توجه داشت که کاهش رشد اقتصادی چین می تواند به برجسته تر شدن این موضوع کمک کند.
با این وجود با توجه به محدودیت هایی پدید آمده در چین که به تعطیلی رستوران ها، فروشگاه ها و مدارس منجر شده ربات ها در حال ورود به خدمات مهمی همچون ضدعفونی کردن بیمارستان ها، خیابان ها، تحویل غذا و تأمین سایر مایحتاج مردم هستند. 
در حال حاضر در چین تقاضا برای ربات هایی که کارکرد آنها حمل و تحویل اقلام است بسیار بالاست. JD.com غول بزرگ چینی در عرصه تجارت الکترونیک در Wuhan، ناوگانی از وسایل نقلیه رباتیک خودمختار را برای تحویل کالاهای اساسی به افرادی که در خانه های خود محبوس شده اند و تحویل اقلامی که به صورت آنلاین خریداری شده اند به کار گرفته است. سفارشات ارسالی به انبار خودکار این شرکت در دروه ظهور بحران COVID-19 دو برابر شده و به بیش از 600 هزار سفارش در هفته رسیده است.  

کرونا , اتوماسیون صنعتی , رباتیک صنعتی , انقلاب رباتیک چین , اقتصاد چین , COVID-19 , Industrial Automation , Industrial Robotics , China’s robot revolution , China economyتصویری از یک خودرو رباتیک خودمختار شرکت JD Logistics که در زمان بروز
بحران  COVID-19
در شهر Wuhan به خدمت گرفته شده است.

 
Duncan Turner، مدیر HAX Accelerator در Shenzhen می گوید شرکت Youibot که یک ربات ساز چینی است بر اساس الگوی پاسخ دهی سریع چینی ها به نیازها، تنها در عرض 14 روز کار طراحی و ساخت یک ربات استریلیزه کننده به پایان رساند. Youibot قراردادی را با یک سازنده بزرگ در Suzhou برای ضدعفونی کردن پلنت تولیدی این شرکت با استفاده از ربات امضا کرده است. در راستای اجرای این قرارداد تاکنون سه ربات تحویل شده و 35 ربات دیگر نیز تا پایان ماه مارس تحویل مشتری خواهد شد.
کرونا , اتوماسیون صنعتی , رباتیک صنعتی , انقلاب رباتیک چین , اقتصاد چین , COVID-19 , Industrial Automation , Industrial Robotics , China’s robot revolution , China economy

این عکس که مربوطه به روز 11 فوریه سال 2020 است تکنسین های یک شرکت فناور چینی را
در حال انجام تنظیمات نهایی بر روی ربات های ضدعفونی کننده نشان می دهد.

 
David Sullivan مدیرعامل شرکت مشاوره مدیریتی Alliance Development Group در Silicon Valley می گوید چندین شرکت استارت آپی دیگر که در زمینه رباتیک فعالیت دارند برای ارایه خدمات رباتیک فراخوانده شده اند. او در این ارتباط از شرکت Pudu Technology که یک استارت آپ مستقر در Shenzhen نامبرده است که برای جلوگیری از سرایت ویروس و گسترش آلودگی، از ربات های خود برای تحویل دارو و غذا در درب منازل استفاده می کند.
ائتلاف های بزرگ فناورانه چین نیز به همکار فراخوانده شده اند. شرکت Cainiao که همکار Alibaba در زمینه لجستیک است و بزرگ ترین انبار مجهز به اتوماسیون خود را در سال 2018 در شهر Wuxi تأسیس کرده است از 700 ربات برای سرعت بخشیدن به عملیات تحویل سفارشات استفاده می کند. این شرکت اخیراً و به منظور مبارزه با ویروس جدید، کانالی را برای تحویل کمک های پزشکی به مناطقی از چین شامل Wuhan و مناطق اطراف آن در استان Hubei راه اندازی کرده است.
Tencent نیز برای نقش آفرینی در مقابله با COVID-19 در اپلیکیشن معروف خودش به نام WeChat قابلیتی را برای تعیین وضعیت سلامتی افراد با استفاده از کد QR ایجاد کرده است. شهروندان چینی موظف هستند کدهای خود را در ایستگاه های مترو، مراکز خرید و ساختمان های اداری اسکن کنند و اگر تشخیص داده شد که احتمال ناقل ویروس بودن آنها بالاست و از ورود آنها به این اماکن جلوگیری می شود.
در چنین محیطی، نوآوری های فناورانه چین تحت آزمون های سخت قرار گرفته و به سطح بالایی از بلوغ خواهد رسید.

ادامه دارد

[1] International Federation of Robotics

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *