اخبار کسب و کار, کسب و کار

تبدیل محدودیت به فرصت برای پیشرفت

FAT , SAT , Covid 19 , PMPLS , SMO , اتوماسیون صنعتی

تبدیل محدودیت به فرصت برای پیشرفت

در طول تاریخ معاصر و باستان و تجربیات بدست آمده از عملکرد گذشتگان در جهت پیشرفت و رشد در علوم مختلف به راستی می توان ایجاد نیاز و محدودیت های بوجود آمده را از دلایل مهم تغییر رویه انسان برای پیشرفت و حل مسائل خویش برشمرد.
با توجه به مسائل ذکر شده و قرار گرفتن کشور در موقعیت های مختلف در طول تاریخ معاصر، اعم از تحریم های بین المللی به منظور ایجاد وابستگی های گوناگون در زمینه های مختلف و بتازگی پدیدار شدن اپیدمی جهانی ویروس COVID19 و ایجاد شرایط دشوار برای همه کشورهای دنیا از رفع و رجوع کوچک ترین نیازهای اجتماعی تا برنامه ریزی برای مسائل بزرگ، پتانسیل و زمینه تغییر رویه عملکردی و به روزرسانی آن همگام با شرایط جدید را بوجود آورده که می توان آن را فرصت تلقی و اصلاح های اساسی هم در زیر ساخت و آموزش، و هم چشم اندازهای بلند مدت انجام داد.
بطور تخصصی در صنعت اتوماسیون کشور می توان نمونه های مختلفی از پتانسیل و فرصت های موجود برای شروع تغییر و بروزرسانی را مطرح نمود، برای مثال نیاز کشور به سیستم کنترل و ایمنی بومی در شرایط تحریم های کشورهای غربی و عدم ارائه محصول و خدمات به منظور اختلال در روند تولید و بهینه سازی صنایع کشور خود یکی از بزرگترین چالش و فرصت می باشد که هم اکنون این نیاز توسط شرکت دانش بنیان سابتک پاسخ داده شده و امروز می توان به این سیستم بومی ایرانی همگام با تکنولوژی های روز دنیا و همچنین نیاز صنعت داخل اتکا کرد، که این اتکا بر اساس گواهی نامه های مختلف خارجی و داخلی منطبق با استانداردهای بین المللی از مراجع مختلف معتبر نظیر نهاد صدور گواهینامه انجمن نفت ایران متعلق به وزارت نفت و همچنین پروژه های مختلف انجام شده در سطح کشور و رضایتمندی کارفرماهای آنها اشاره کرد.
در ادامه و با ظهور پدیده اپیدمی ویروس کرونا در دنیا و متأسفانه در کشورمان و همچنین اعمال محدودیت های اضطراری برای این شرایط بحرانی جهت جلوگیری از صدمات انسانی بیشتر و همکاری با کادر درمان و پزشکی برای پایان به این وضعیت بوجود آمده صدمات اقتصادی فراوانی نیز به همراه داشته و با ادامه روش های کارکردی موجود و عدم تغییر پویا در شیوه انجام کارهای گذشته این خسارت ادامه خواهد داشت.
عدم استفاده از ابزارهای به روز و انعطاف پذیری در انجام کارهای جاری در شرایط عادی می تواند روند انجام پروژه ها را نیز با اخلال و کندی مواجه کند و همچنین خساراتی در پی داشته باشد. حال در این شرایط بحرانی قطعاً عملکرد صنایع را همچنان که به وضوح می بینیم با مشکل روبرو کرده و این همان تبدیل محدودیت به فرصت و نقطه تغییر است بطور تخصصی می توان از دیگر نمونه های انجام شده این تغییر روش در صنعت اتوماسیون که باز هم توسط شرکت سابتک انجام شده اشاره کرد.
بطور معمول برای انجام تست های عملکردی سیستم های کنترل و ایمنی استانداردهای تستی نظیر تست FAT و SAT وجود دارند که نیاز به حضور کارشناس در محل شرکت فروشنده محصول و خدمت و تحویل آن در محل سایت مورد استفاده کارفرما می باشد که نفرات و تیم های مختلف کارشناسی را بصورت زنجیروار به هم وصل می کند که عدم حضور هر یک باعث باز شدن این زنجیر و توقف کار می گردد. حال اینکه، این تنها چرخه تخصصی می باشد که در این شرایط مشکل فراتر و همه حلقه ها اعم از تخصصی و خدماتی می بایست از هم جدا و به حالت قرنطینه قرار گیرند که این مسأله با روش عملکردی موجود نتیجه ای را نخواهد داشت. بنابراین با تشکیل اتاق فکر در این شرکت و ارائه پیشنهادات فنی خلاقانه با استفاده از ابزار های بروز و قابلیت سیستم کنترل برای انجام این کار و همچنین هماهنگی صورت گرفته توسط مدیریت مجموعه با کارفرمای پروژه Sodium Meth oxide (SMO) متعلق به هلدینگ صف رزمند پیشنهاد به ایجاد زیرساخت فنی لازم و تغییر روش تست های عملکردی موجود از طریق PMPLS توسط متخصصان این شرکت همراه با نظارت کارشناسان آن مجموعه شود که جزئیات مختصر به شرح توضیح ذیل می باشد.
Private Multiprotocol label Switching (PMPLS) یک ابزار کاربردی و امن می باشد که می تواند خارج از بستر اینترنت انتقال داده های مورد نظر را بصورت نقطه به نقطه یاPoint to Point با پهنای باند بطور متوسط 4mb را ارائه دهد که نیاز این طرح را پوشش می دهد.
با توجه به اهمیت داده ها و لزوم محافظت آنها در این راستا راهکارهایی نظیر کدگذاری و رمزنگاری داده ها در ابتدا و انتهای مسیر بعلاوه بکارگیری دیوار آتش در شبکه و ایزوله کردن آن به امنیت بیشتر این طرح کمک شایانی خواهد کرد. (شکل 1)
 

FAT , SAT , Covid 19 PMPLS , SMO , اتوماسیون صنعتی

شکل 1. معماری ایجاد شده برای PMPLS


 
اجرای این طرح باتوجه به شرایط موجود نتایج قابل توجهی را نیز در برخواهد داشت که می توان برای مثال رعایت نکات ایمنی و بهداشتی مطرح شده توسط ستاد مبارزه با کرونا کشور جهت مقابله با شیوع آن، عدم توقف روند تست های Function Test مورد نیاز در سایت، توانایی تغییرات Online در پروژه، کاهش هزینه های مربوط به حضور کارشناسان در سایت، ارتقاع و بهینه سازی ساعات کار و گزارش گیری دقیق تر، نظارت بیشتر در انجام وظایف اشاره کرد.
لازم به ذکر است دورکاری از طریق اینترنت امری رایج در دنیا می باشد که در شرایط کنونی اهمیت بیشتری پیدا کرده است اما انجام این کار در صنایع حساس و حیاتی نیازمند تجربه و دانش اتوماسیون ، IT و امنیت سایبری بطور همزمان برای فراهم کردن بسترمناسب این کار می باشد که هم می تواند راه گشا و باعث پیشرفت و هم چالش برانگیز باشد.
در خاتمه ضمن تشکر از کادر درمان و پزشکی کشور برای از خود گذشتگی و جان فشانی در شرایط کنونی با همه محدودیت های موجود امید است این محدودیت ها چراغ راه مسئولان و متخصصین همه رشته ها بطور مشخص صنعت اتوماسیون کشور برای پیدا کردن موانع پیش رو و فرصت های مناسبی برای تغییر رو به جلو باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *