رباتیک, صنعت هوشمند, کسب و کار, مدیریت

نبرد میان اتوماسیون صنعتی و پاندمی COVID-19

پاندمی COVID-19 , اتوماسیون صنعتی , رباتیک , ربات های ضدعفونی کننده

نبرد میان اتوماسیون صنعتی و پاندمی COVID-19

بخش اول

ربات ها و سیستم های اتوماسیون صنعتی در خط مقدم نبرد با COVID-19 قرار دارند و در این عرصه یاریگر تولید کنندگان، مسؤولان رسمی بهداشت و سلامت و بسیاری دیگر از افراد و نهادهای درگیر با این پاندمی هستند  

در مبارزه ای که در سرتاسر جهان برای جلوگیری از گسترش پاندمی COVID-19 در جریان است ربات ها و سیستم های اتوماسیون صنعتی نقشی کلیدی را در حفاظت از سلامتی مردم و همچنین پاسخگویی به نیازهای افرادی که به دورکاری و آموزش در خانه روی آورده اند بر عهده دارند.

ربات ها در ضدعفونی بیمارستان ها یاریگر افراد هستند. سامانه های خودمختار، تحویل مایحتاج اولیه به کسانی که ملزم به رعایت فاصله­ اجتماعی شده اند را برعهده گرفته اند. ایستگاه های کاری خودکار عملکرد شرکت های تولید دارو را سرعت بخشیده اند. اتوماسیون درخط مقدم این نبرد است.

 ربات های ضدعفونی کننده

شرکت UVD Robots, که یک شرکت دانمارکی سازنده ربات است به همراه شرکت Blue Ocean Robotics در خط مقدم طراحی و ساخت ربات های ضدعفونی کننده جهت مقابله با گسترش بیماری COVID-19 در چین قرار داشته است. این شرکت در ماه فوریه سال جاری قراردادی را با Sunay Healthcare Supply امضا کرد و پس از آن بخش اعظم ربات های خودران خود را که قادر به ضدعفونی بیمارستان ها و دیگر اماکن با بهره گیری از نور ماوراء بنفش هستند به چین منتقل کرد. کمپانی مذکور می گوید این روش ضدعفونی بدون این که خطری را متوجه افراد حاضر در محیط کند به شکلی مؤثر مانع از گسترش ویروس می شود.

پاندمی COVID-19 , اتوماسیون صنعتی , رباتیک , ربات های ضدعفونی کننده

 بعد از این تجربه موفق، شرکت UVD Robots ربات های ضدعفونی کننده خود را در 50 مکان دیگر اعم از چین، اروپا و آمریکا که در حال تجربه شدیدترین فشار از سوی بیماری COVID-19 است به کار گرفت. Per Juul Nielsen مدیرعامل شرکت UVD Robots می گوید در بحران های شدیدی چون COVID-19 که سلامت جامعه جهانی به خطر می افتد فناوری ارایه شده توسط ما ارزش خودش را نشان می دهد.

Claus Risager مدیر عامل شرکت Blue Ocean Robotics می گوید UVD درخواست های متعددی را از سوی مشتریانی به غیر از بیمارستان و فضاهای بهداشتی داشته است که از آن جمله می توان به یک زندان که تراکم بالایی از زندانیان را در خود جای داده است اشاره کرد. او می گوید این شرکت سفارشات متعددی را از سوی فروشگاه ­های خرده فروشی بزرگ، فرودگاه­ ها، کارخانجات، رستوران­ ها و هتل ها دریافت کرده است. Risager می گوید در بخش مراقبت های بهداشتی در حال همکاری با کشورهای متعددی هستیم مشتریان بسیاری از ما درخواست ارایه خدمت توسط ربات های بیشتری را دارند. با این وجود بازارهای دیگر حتی به مراتب بزرگ تر از بازار مراقبت سلامت هستند.

Risager عقیده دارد به دلیل اینکه فرآیند تولید ربات های طراحی شده توسط UVD ماژولار است کارگران تازه وارد به خط تولید نسبتاً خیلی ساده کار تولید را یاد می گیرند و از همین رو به راحتی می توان حجم تولید را افزایش داد. بدین ترتیب ظرفیت تولید این شرکت از چند صد عدد، در حال حاضر به چند هزار افزایش یافته است. تنها مسأله ای که در فرایند تولید این ربات ها درگیر آن بودیم تأمین اقلام و تجهیزات مورد نیاز تولید این ربات ها بود که خوشبختانه همکاران ما در کشور چین طی دو هفته ذشته تولید این اقلام را آغاز کرده اند. اما چالش ما در همکاری با شرکت های حمل کننده همچنان باقی است و ما به دنبال راهکارهایی برای کاهش هزینه های حمل محصولات خود به دیگر کشورها در سرتاسر دنیا هستیم.

شرکت Dimer که در لس آنجلس مستقر است به تازگی ربات های GermFalcon UV-C خود را که مخصوص ضدعفونی کردن هواپیماها طراحی شده اند و همچنین ربات های UVHammer robotic systems را که مختص انجام عملیات ضدعفونی فضاهای بیمارستانی و محیط های متغیر هستند به بازار عرضه کرده است. در اوسط ژانویه این شرکت خدمات گسترده ای را به سه فرودگاه اصلی ایالات متحده که پذیرای پروازهای کشور چین بوده اند ارایه نمود.

شرکت Xenex اعلام کرد که Westin Houston Medical Center نخستین هتل در ایالات متحده بود که از ربات های LightStrike این شرکت برای پاکسازی و ضدعفونی اتاق ها و بخش های عمومی هتل استفاده کرد. فناوری مورد استفاده در ربات های این شرکت که توسط دو اپیدمیولوژیست در هوستن آمریکا توسعه داده شده به سرعت و با استفاده از نور پالس های شدید ماوراء بنفش زنون تمامی ویروس ها، قارچ ها و باکتری ها را نابود می کند.

شرکت MTR که بهره برداری از مترو هنگ کنگ را در اختیار دارد اعلام کرده که همکاری گسترده ای را با Avalon Biomedical (Management) Limited به منظور توسعه ربات های VHP [1] آغاز نموده است. این ربات برای تمیزکاری دقیق و رفع آلودگی فضاهای داخل قطار و همچنین ایستگاه ­ها به منظور حفظ سلامت مسافران و کارکنان شرکت به کار گرفته می­ شود.

منبع : Control Engineering APRIL 15, 2020

[1] Vaporized Hydrogen Peroxide

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *