کسب و کار, مصاحبه و گزارش

تولید بی رمق در سال رونق

اتوماسیون صنعتی ماهیتاً کسب و کاری است که رونق و رکود آن به طور مستقیم به رونق و رکود صنعت و تولید در کشور وابسته است؛ چراکه مشتریان این کسب و کار، صنایع کشور از نفت و گاز گرفته تا غذا و دارو هستند و هر فراز و فرودی در اوضاع صنعت و اقتصاد کشور، بلافاصله فراز و فرودی مشابه را در اوضاع کسب و کار فعالان این حوزه رقم خواهد زد. به همین دلیل است که همواره رصد کردن اوضاع و احوال تولید در کشور یکی از دغدغه های اصلی شرکت های اتوماسیون صنعتی بوده و هست.

سخن گفتن از این که چه بخشی از نابسامانی های اقتصادی و به تبع آن مشکلات صنعت کشور، ریشه در داخل و چه بخشی ریشه ی خارجی دارد و این که اصولاً چرا روابط ما با دنیای پیرامون به گونه ای است که در نتیجه ی آن اقتصاد کشور تحت فشارهایی تا این حد مهلک و کمرشکن قرار گرفته از حیطه ی اختیارات تشکل های اقتصادی خارج است؛ اما پرداختن به تبعات تنش های اقتصادی و تأثیرات مخرب آن، با هدف آگاه سازی حاکمیت از میزان تأثیرگذاری تصمیمات و اقدامات ایشان بر فضای کسب و کار بخش خصوصی، امری است که تشکل های اقتصادی موظف به انجام آن هستند و لازم است به عنوان حلقه ی واسط بین اعضای خود و حاکمیت، مسایل و چالش های موجود را به نحو مقتضی به تصمیم گیران و مسؤولان کشور منعکس نمایند.

پس از گذشت 8 ماه از سالی که «رونق تولید ملی» نامگذاری شده، نه تنها شاهد بهبود محیط کسب و کار شرکت های اتوماسیون صنعتی نبوده ایم بلکه روند تغییر شرایط به گونه ای رقم خورده که فشارهای وارد بر فعالان این حوزه هر روز ابعاد تازه ای یافته و مدیران شرکت ها را بیش از پیش سردرگم ساخته و بر بی-اعتمادی ایشان نسبت به آینده ی کسب و کارشان افزوده است.

نمی توان از یک سو از لزوم توسعه ی اقتصادی از مسیر توسعه ی صنعتی سخن گفت و از سوی دیگر صنعتگران و فعالان اقتصادی را در فضایی که ابتدایی ترین شرایط رشد و توسعه کسب و کار در آن مهیا نیست به حال خود رها کرد.
وجود مشکلات ساختاری در نظام بانکی؛ تغییر قواعد و صدور بخش نامه ها و رویه های خلق الساعه در گمرک؛ عملکرد تأمین اجتماعی و دارایی؛ همپوشانی حوزه ی اختیارات و مسؤولیت های برخی دستگاه های مرتبط با صنعت؛ عدم پایبندی کارفرمایان دولتی به انجام تعهداتشان در قبال پیمانکاران و تأمین کنندگان بخش خصوصی و پرداخت مطالبات ایشان در سررسیدهای چندساله؛ تاخت و تاز خصولتی ها در بازار؛ عدم امکان جذب سرمایه حتی از منابع داخلی؛ محدودیت های شدید در تأمین ارز و صعوبت نقل و انتقال ارز جهت خرید ملزومات تولید؛ عدم امکان برقراری ارتباط نظام مند با شرکای خارجی و کاهش چشم گیر پروژه های عمرانی و توسعه ای از جمله مواردی است که فشارهای غیرقابل تحملی را بر مدیران شرکت های اتوماسیونی وارد ساخته است.

تأسف بارتر از همه این که با وجود همه ی مشکلات پیش اشاره و در این فضای رکود، شرکت های اتوماسیونی در رقابت بر سر اندک پروژه های موجود نیز اغلب در برابر رقبای خارجی، به ویژه چینی ها که معلوم نیست به چه دلیل و با چه توجیهی هنوز چنین حضور پررنگی در بازار اتوماسیون صنعتی ایران دارند عرصه را به رقیب واگذار می کنند و مجبور به ترک میدان می شوند.

حال بماند در وضعیتی که شاهد نقض مکرر قوانین مصرح کشور در خصوص لزوم بهره گیری حداکثری از توان داخلی در پروژه های کشور هستیم و پروژه ها یکی پس از دیگری به چینی ها تحویل می شود؛ مسؤولان از چپ و راست شرکت ها را تشویق به ورود به عرصه های بین المللی و صدور خدمات فنی و مهندسی می کنند.

نتیجه ی این همه نابسامانی، این که مدیران بسیاری از شرکت های اتوماسیونی طی سال ها و ماه های گذشته مجبور به کوچک سازی شرکت و تعدیل نیروها و کارکنان خود شده اند؛ کارکنانی که در عین برخورداری از نیروی جوانی از تخصص های کمیاب و ارزشمندی برخوردارند و در موارد متعدد بلافاصله پس از قطع همکاری با شرکت ایرانی و تصمیم به ادامه ی زندگی در خارج از ایران، جذب شرکت های بزرگ و غول پیکری شدند که یکی از پایه های قدرت ایشان همین نیروی انسانی است.

به طور حتم تداوم این شرایط به هیچ وجه به صلاح کشور نیست و لازم است مسؤولان امر در رویکردهای خود تجدیدنظر و بازبینی کرده و تا کار از کار نگذشته، اهم را بر مهم مقدم دانسته و چاره ای جدی برای تغییر در اوضاع فضای کسب و کار بیاندیشند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *