اخبار کسب و کار, صنعت هوشمند, کسب و کار, مدیریت

چالش های پیش روی تولید تجهیزات اتوماسیون صنعتی

ابزار دقیق , اتوماسیون صنعتی , امنیت سایبری , تأمین تجهیزات اتوماسیون صنعتی , تجهیزات اندازه گیری , چالش های پیش روی تولید تجهیزات اتوماسیون صنعتی در ایران , سیستم های کنترل , یکپارچه سازی سیستم های اتوماسیون صنعتی

چالش های پیش روی تولید تجهیزات اتوماسیون صنعتی

در دنیای رقابتی امروز که کارایی و بهره وری رمز بقای تمامی کسب و کارهاست، هیچ صنعتی را نمی توان یافت که بدون بهره گیری از فناوری های «اتوماسیون صنعتی» قادر باشد در چرخه فعالیت و رقابت باقی بماند؛ از این رو اتوماسیون صنعتی به عنوان یکی از پیشران های اصلی صنعت در جوامع صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و طی سال های اخیر، بازار اتوماسیون صنعتی رشد نسبتاً پیوسته و قابل توجهی را تجربه کرده و برخی منابع پیش بینی می کنند که ارزش بازار جهانی این صنعت با رشد سالانه ای حدود 7 درصد، تا سال 2024 به حدود 340 میلیارد دلار برسد.

در ایران نیز صنایع بزرگ و کوچک کشور چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی بسته به ابعاد و شرایط فرآیندها و خطوط تولید، از سطحی از اتوماسیون صنعتی برخوردارند و طی سال های اخیر میزان اقبال صنایع کشور نسبت به اتوماسیون از رشد معناداری برخوردار بوده است و می توان گفت به تبع آن شرکت های اتوماسیونی نیز، علیرغم وجود مشکلات و موانع جدی بر سر راه خود، هم در بعد کیفیت و هم کمیت رشدی متناسب با نیازهای صنعت کشور داشته اند.

به طور کلی می توان کسب و کار اتوماسیون صنعتی را به دو بخش عمده «یکپارچه سازی سیستم های اتوماسیون صنعتی» و «تأمین تجهیزات اتوماسیون صنعتی» تقسیم نمود. در بخش نخست، یعنی یکپارچه سازی سیستم های اتوماسیون صنعتی، شرکت های ایرانی از توان مدیریتی، علمی و فنی مطلوبی برخوردارند و امروز به جرأت می توان ادعا نمود که توان این شرکت ها در این بخش به طور کامل پاسخگوی نیازهای تمامی صنایع کشور اعم از نفت، گاز، نیرو، صنایع معدنی، خودرو و غیره می باشد. اما در بخش تأمین تجهیزات، باید اعتراف نمود که همچنان جز مواردی جزیی، تمامی نیازهای کشور به ویژه بخشی که نیازمند دانش بالا در بخش طراحی و فناوری های پیشرفته در بخش ساخت و تولید هستند از خارج کشور تأمین می شود.

این در حالی است که تولید سیستم های کنترل و ادوات ابزار دقیق صنعتی در کشور سابقه ای چند ده ساله دارد و طی قریب به سی سال گذشته شرکت های زیادی به ویژه در بخش خصوصی وارد عرصه تولید این تجهیزات شده اند؛ اما شرکت های مذکور یکی پس از دیگری به صور گوناگون اعم از تعطیلی، تعلیق یا فروش فناوری از گردونه رقابت خارج شده اند و همچنان ایران فاقد برندهای موفق و باسابقه در حوزه تولید تجهیزات اتوماسیون صنعتی است.

دلایل عدم موفقیت شرکت های ایرانی در امر طراحی و تولید تجهیزات اتوماسیون صنعتی اعم از سیستم های کنترل، حسگرها، ابزاردقیق و تجهیزات اندازه گیری و تجهیزات ارتباطی و شبکه موضوعی است که باید به طور دقیق مورد بحث و بررسی قرار گیرد و باید دید که چرا با این که ایران صاحب یکی از بزرگ ترین بازارهای اتوماسیون صنعتی دنیا در بخش نفت و گاز و صنایع مرتبط است هنوز به موفقیت چشمگیری در زمینه طراحی و تولید سیستم های کنترل و تجهیزات ابزاردقیق دست نیافته و همچنان در این حوزه دچار وابستگی شدید به دیگر کشورهاست.

آیا اصولاً تصمیم گیری در خصوص ورود یا عدم ورود به عرصه تولید این تجهیزات تنها از منظر اقتصادی باید بررسی شود یا این که عوامل دیگری به ویژه امنیت سایبری زیرساخت های حیاتی کشور نیز باید مد نظر قرار گیرد؟

آیا نظام علمی و صنعتی ایران اصولاً از بنیان های علمی، مالی، فناورانه و مدیریتی لازم جهت تولید تجهیزات دارای فناوری پیشرفته برخوردار است؟

آیا با توجه به شرایط کشور در بعد روابط خارجی و معضلاتی که شرکت های ایرانی در زمینه روابط بین الملل دارند و همچنین وابستگی شدید صنایع مبتنی بر فناوری های پیشرفته بر مشارکت های بین المللی در زمینه تحقیق و توسعه، انتقال فناوری، تأمین المان های پایه، اخذ گواهی نامه های استاندارد، دسترسی به بازارهای بین المللی و … ، می توان به موفقیت کشور در زمینه تولید تجهیزات اتوماسیون صنعتی امیدوار بود؟

آیا پشتوانه های قانونی و نهادی برای حمایت از شرکت هایی که قصد ورود به حوزه های تولید دانش بنیان و ریسک پذیر را دارند وجود دارد؟

اینها و شاید ده ها مورد دیگر، سؤالاتی هستند که باید پاسخ آنها را از زبان بزرگان و پیشکسوتان اتوماسیون صنعتی کشور شنید. از همین رو در نظر است موضوع «چالش های پیش روی تولید تجهیزات اتوماسیون صنعتی در ایران» طی نشستی با حضور بزرگان این صنعت به بحث و تبادل نظر گذاشته شود؛ باشد که برآیند این نظرات بتواند راه گشای شرکت های اتوماسیون صنعتی و مسؤولان علمی و صنعتی کشور باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *